Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Artikkelit ja henkilökuvat: Rodolfo Ciminon kosminen oikeus (06.04.2012 klo 04:30:32)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 08:11:24

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355581 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Kritiikki ja sarjakuva mediassa
| | |-+  Rosa Meriläinen pääsi sarjakuvaan
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] 2 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Rosa Meriläinen pääsi sarjakuvaan  (Luettu 7026 kertaa)
Kapteeni Kenguru
Groupie
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 566


¿Cuándo se come, aquí?


« : 19.10.2004, klo 15:27:45 »

Pannaas taas lueten Iltasanomii:

Lainaus
Rosa Meriläinen joutui pornolehden sarjakuvaan
 
Suomalainen pornolehti Hustler alkaa julkaista pilasarjakuvaa, jonka päähenkilö "Rosa Periläinen" viittaa suoraan vihreiden kansanedustajaan Rosa Meriläiseen. Meriläisen lisäksi mukana on myös muita tunnistettavia poliitikkoja.

Kustantaja Timo Korpin mukaan tavoitteena on ollut tehdä suositun Itse valtiaat -sarjan kaltainen poliittinen satiiri, joka ottaa kantaa muun muassa prostituutiokeskusteluun.

Vihreän liiton puheenjohtaja Osmo Soininvaara on heti sarjakuvasta kuultuaan tyrmistynyt.


Toi vois olla ihan mielenkiintoinen sarjis.
Harmi vaan että vaikka mä oon lukenu Hustlerii ja Erotiikan Maailmaa aika aktiivisesti läpi niiden ilmestymishistorian, olenpa siinä sivussa jopa seksilehtiäkin seuraillut, niin eipä ole kovin innokkaasti tullut niiden muuta sisältöä seurattua, kun on ihan tarpeeksi tutkimista niissä kuvissakin.

Vielä kaikenmaailman sarjakuvia tässä lukemaan... joo varmasti.
Sitten kohta tietysti joku tulee sanomaan että niitten lehtien artikkeleitakin voisi joskus lukea?
tallennettu

POLKU PYÖRÄ VARKAAT KURIIN!!1

http://www.youtube.com/user/Satelliittifillari
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 650


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #1 : 19.10.2004, klo 16:15:30 »

Oho, IS:n runsaan eli yhden ruudun kokoisen kuvanäytteen perusteella kyseessä ei olekaan Jope vaan "Alan Dorkin", kuka lienee. Pertsa Reponen on ollut vainaa jo muutaman vuoden eli hän tippunee syytelistalta pois, vaikka muinoin käyttikin samaa nimimerkkiä.
« Viimeksi muokattu: 20.10.2004, klo 11:10:22 kirjoittanut VesaK » tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
bgt
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 608


Grrr....


« Vastaus #2 : 01.11.2004, klo 12:49:28 »

Hmmm... Mikäköhän Hustlerin numero tämä on? Onko siitä tulossa jatkosarja?

Voisi ihan näin sarjakuva-alan ihmisenä ostaa... krhm... krhm..  Embarrassed  8)
tallennettu

Also spracht Blau Tiger.
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 650


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #3 : 01.11.2004, klo 17:09:27 »

Kenen juttu tää muuten on? Tarttee vissiin kysyä Jopelta, kun ehämmää mitn Hustleria...
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
tompelo
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 387


Fakta on vain jähmeä mielipide.


« Vastaus #4 : 03.11.2004, klo 20:59:34 »

Tästä tehtiin männä viikon NYT-liittessäkin pilaa. NytTen-listassa oli jotain tämän tyylistä:
"Roosa Meriläinen esiintyi erotiikkalehden sarjakuvassa, mitä onkin paheksuttu syvästi huumepiireissä."
tallennettu

Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 798


"Ja rangaistus on greippi!"


« Vastaus #5 : 25.11.2004, klo 13:45:14 »

Päivän Iltalehti:

Rosa suuttui sarjakuvasta.

http://www.iltalehti.fi/2004/11/25/2420201_uu.shtml

Iltalehti vaatii rekisteröitymisen, joten lainaan vähän (sivuilta löytyy tosin myös kuvanäyte!):

"Rosa Meriläinen (vihr) teki eilen poliisille tutkintapyynnön Hustler-lehdessä julkaistusta sarjakuvasta.

Hustler-lehden tuoreessa numerossa seikkailee pornosarjakuvassa Rosa Läppä -niminen piirroshahmo.

- Tämä on sekä kunniaa loukkaava että myös julkista seksuaalista häirintää, joka saattaa toteuttaa yksityiselämän häiritsemisen tunnusmerkistön, perustelee Rosa Meriläisen asianajaja Matti Wuori.

Wuoren mielestä kyse on samantapaisesta seksuaalisesta häirinnästä kuin netissä julkaistuissa kuvissa, joissa alastoman mallin vartaloon on liitetty julkkiksen kasvot.

- Tässä sarjakuvassa juodaan viinaa ja siinä on eläimiin sekaantumista ja mitä kaikkea, Wuori luettelee.

Meriläinen vaatii kustantajalle sakkorangaistusta. Vahingonkorvauksia ja mahdollisten julkaisemattomien sarjakuvan osien takavarikoimistakin vaaditaan Wuoren mukaan myöhemmin.

Wuori sanoo, että Meriläinen saattaa vaatia suuriakin korvauksia, jotka sitten voisi lahjoittaa esimerkiksi feministiseen tutkimukseen.


Saako vetää katuojaa pitkin?
Wuoren mukaan kyseessä on ennakkotapaus.

- Meillähän perinteisesti kaatunutta saa potkia, mutta saako sitten vielä vetää katuojaa pitkin, Wuori kyselee.

Julkisuudessa kerrottiin lokakuussa, että tulossa on pornosarjakuva, jonka sankarina esiintyy Rosa Periläinen -niminen hahmo. Wuoren mielestä kustantaja myönsi tuolloin lehtihaastattelussa, että esikuvana on nimenomaan kansanedustaja Rosa Meriläinen.

- Silloin mentiin fiktiosuojan ulkopuolelle, Wuori sanoo.

Wuori ei muista kotimaasta yhtään vastaavaa tapausta. Ulkomailla hänen mukaansa on sarjakuvista langetettu tuomioita.

- Eihän sarjakuvaformaatti sinänsä pelasta. Sehän on päinvastoin tehokkaampi kuin pelkkä kirjoitettu teksti ilman kuvia."

Vetää katuojaa pitkin... heh.
« Viimeksi muokattu: 25.11.2004, klo 13:46:58 kirjoittanut Timo Ronkainen » tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 650


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #6 : 25.11.2004, klo 13:58:51 »

 
Lainaus
"Eihän sarjakuvaformaatti sinänsä pelasta. Sehän on päinvastoin tehokkaampi kuin pelkkä kirjoitettu teksti ilman kuvia."

Mää olen aina sanonut että Matti Wuori on paras!
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Rami Rautkorpi
Siirtäjä
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 928



« Vastaus #7 : 25.11.2004, klo 14:00:41 »

Wuori näköjään tuntee alan terminologiaa.

Hmm... tästä tulee mieleen eräs elokuva. Woody Harrelson esitti siinä miestä, joka joutui raastupaan tehtyään räävitöntä pilaa julkisuuden henkilöstä miestenlehdessään, mikäs sen lehden nimi olikaan...
tallennettu

Älä puhuttele natsimuumiota, ellei natsimuumio ensin puhuttele sinua.
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 650


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #8 : 25.11.2004, klo 14:38:02 »

Kouvolan Sanomat?

Olisipa tämä nyt toinen kerta kun sarjakuvan takia raastuvan ovet heilahtaa. Herjaussyyte on toki astetta rankempi kuin Julkisen Sanan Neuvoston langettava päätös, joka koitui Jopen osaksi tämän piirrettyä Mauno Mansikka -sarjaan "ortodoksisen ulkohuoneen".
Muuten, hoh ja hoijaa, Hustlerin levikki kasvaa ja Meriläisen maine eikun komistuu. Mitä mahtaa SimoF tästä tuumia? "Minä en lähde maailman ympäri, minä lähden raastupaan!"
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 798


"Ja rangaistus on greippi!"


« Vastaus #9 : 25.11.2004, klo 15:38:17 »

Eikös tämä oriveteläinen baarinpitäjä vaatinut Koivistolta miljoonaa, kun Hilkan baarin Hilkka muistutti mukamas häntä? Vai menikö se minnekkään istuimeen asti?

Timo
tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
Markku Myllymäki
Lyijykynän jatke
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 632


/* You are not expected to understand this. */


« Vastaus #10 : 25.11.2004, klo 16:35:42 »

Minkähänverran kunnianloukkauksesta saa maksaa Hustlerin kokoinen lehti... Tästä jutusta on tullut jo niin paljon sanomalehden palstamillimetrejä ja tv-uutissekunteja, että niiden mainosmielessä ostaminen olisi varmaan maksanut sievoisen tukun tuohta. Taitaa lopulta Korppi hykerrellä käsiään...  Grin

Kuka tuon Rosan Hustleriin on piirtänyt?
tallennettu

When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 798


"Ja rangaistus on greippi!"


« Vastaus #11 : 25.11.2004, klo 17:01:21 »

Piirrosjälki ei näytä tutulta. Nimimerkki näyttäs olevan "Alan Dorkin". Sehän oli ed.menneen Pertsa Reposen nimmari joskus. Huh

Timo
tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 650


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #12 : 25.11.2004, klo 17:42:49 »

Eikös tämä oriveteläinen baarinpitäjä vaatinut Koivistolta miljoonaa, kun Hilkan baarin Hilkka muistutti mukamas häntä? Vai menikö se minnekkään istuimeen asti?
Timo

Menihän se kyllä lakitupaan saakka, mutta ei paljon porstuaa pidemmälle. Iltalehti, tuo varsinainen sarjakuvan näyteikkuna eli runsaudensarvi, kirjoitti siitäkin asiasta 12.7.93 seuraavaa:

"Hilkka oli sarjassa mukana jo 1976, Oriveden baari avattiin vasta 80-luvun puolivälissä. Tarmo Koivisto sanoo, että juttu keljutti häntä sen verran, että hän viime heinäkuussa ilmestyneessä jaksossa puhdisti ainakin sarjakuva-baarinpitäjän maineen. Hän pani kanta-asiakkaat julkaisemaan paikallislehdessä ilmoituksen, jossa todistettiin, ettei Hilkka pidä baarissaan bordellia.
Itse oikeudenkäynti on ajoittain saanut absurdejakin piirteitä, kun oriveteläiset todistajat ovat käyneet pohdiskelemassa sarjakuvan ja todellisuuden välisiä yhtäläisyyksiä."
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Jari Lehtinen
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 886


Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan


« Vastaus #13 : 25.11.2004, klo 18:26:32 »

Kuka muistaa vielä tämän italialaisen seksploitaatiosarjan 1970-luvulta, joka käytti hahmojensa nimissään maailmanjulkkiksia tyyliin "Kekkonen Killer"? Sitä yritettiin tuottaa Suomeksi (en muista kuka), ja sarjassa käytettiin Purtsi Purhosen (olympialaisten pronssimitalinyrkkeilijä, sittemmin evankelista) nimeä. Purhonen oli masentunut ja järkyttynyt asiasta, koska hänen mukaansa hänen poikaansakin yleisesti kutsuttiin nimellä Pikku-Purtsi.
Hahmo ei muistuttanut nyt sitten Purhosta vähääkään. Siinä vain käytettiin nimeä. Tiedä sitten, onko sellainen käyttö juridisesti lieventävä vai raskauttava asianhaara.
Muuten olen sitä mieltä, että demokraattisessa maassa poliitikkojen on syytä niellä aika karkeaakin kritiikkiä. Missä sen raja kulkee, siihen en ota nyt kantaa.
Hassu juttu että muistaakseni joskus ammoin hurjassa nuoruudessaan tämä Matti Wuori esiintyi varsin liberaalina ja sananvapauden puolesta taistelevana henkilönä.
« Viimeksi muokattu: 25.11.2004, klo 18:38:30 kirjoittanut Jari Lehtinen » tallennettu

”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.
Bastard
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 49


Kakkaa kansalle!


« Vastaus #14 : 26.11.2004, klo 13:34:28 »

Kirjoittakaa edes oikein: ORIVESILÄINEN!
tallennettu

Jos ihmiset tietävät onnenpyörän ratkaisut, he eivät jaksa katsoa sitä ja ryntäävät kaduille ryöstelemään!
Sivuja: [1] 2 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: