Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Artikkelit ja henkilökuvat: Tarzan – viidakon valtias 1/2 (01.02.2012 klo 10:00:00)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 07:56:48

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355581 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Aku Ankka ja kumppanit
| | |-+  Taskarien nykytaso
0 jäsentä ja 5 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 53 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Taskarien nykytaso  (Luettu 71073 kertaa)
Kääk13
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 135


Tripla Kääk!


« Vastaus #90 : 02.03.2009, klo 18:34:46 »

Jes! Tuota Mikkijuttua olen odottanut suomeen heti siitä asti, kun se Italian Topolinossa julkaistiin. Toivon totisesti, että se on mukana myös suomalaisessa versiossa. Saisivat vain julkaista sen yhteen mittaan eikä noin typerästi pätkittynä. Nykytaskareissa ei muutenkaan juuri yli 60-sivuisia olla putkeen julkaistu.

Toinen, mitä huomasin, on johtosarjan kirjoittaja. Andreas Pihl on suosikkini tanskalastallin tarinanikkareista, eikä hänen sarjojaan olla nähty suomessa sitten viime huhtikuun Taikaviitta-tarinan. Muissa maissa julkaistiin kyllä tällainen Mikkisarja, mutta tuo jäi kokonaan meillä näkemättä.
Tosin sivumäärästä päätellen ei ole erityisen kummoisesta tarinasta kyse, mutta Pihlin tarinat onnistuvat yleensä  yllättämään positiivisemmin kuin muitten kirjoittajien...
tallennettu

Kääk13-kirjoittaa!
Koninkaulus
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 276


"Atte kumiorava, varo imuketta!"


« Vastaus #91 : 02.03.2009, klo 19:15:43 »

Jes! Tuota Mikkijuttua olen odottanut suomeen heti siitä asti, kun se Italian Topolinossa julkaistiin.


Samoin.

Toivon totisesti, että se on mukana myös suomalaisessa versiossa.


Niin, olisi kyllä kaikkien aikojen pohjanoteeraus, jos näin kiinnostava (ja pitkä!) tarina jätettäisiin julkaisematta, kun muuten tosiaan julkaisut samanlaisia kuin muissa Pohjoismaissa. Eihän Taskaritoimitus voi sitä tehdä, eihän?  Undecided Olisi naurettavaa torpedoida tarina pituutensa vuoksi (muita syitä ei kai edes voi olla?), kun useimmat (minä mukaanluettuna) kaipaavat nimenomaan enemmän pitkiä tarinoita vanhojen aikojen malliin.

Saisivat vain julkaista sen yhteen mittaan eikä noin typerästi pätkittynä.

Totta. Hyvä kuitenkin, että on yhdessä Taskarissa (jos nyt tulee suomeksi), eikä jaettu moneen Taskariin niin kuin Tuplanolla. Italiassa homma on vähän eri, kun Topolino ilmestyy viikoittain, jolloin "jatkisten" julkaiseminen on huomattavasti mielekkäämpää kuin kuukausittaisessa julkaisussa.
tallennettu

Topolino & Orazio Cavezza
Antti Peltola
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 604


Vol. 2


« Vastaus #92 : 06.03.2009, klo 20:31:54 »

Eihän Taskaritoimitus voi sitä tehdä, eihän?

No ei. Tarina on mukana 351:ssä.
tallennettu

Koninkaulus
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 276


"Atte kumiorava, varo imuketta!"


« Vastaus #93 : 16.03.2009, klo 22:35:15 »

Oli kyllä erinomainen tarina tuo Marco Popon salattu elämä. Pelkäsin hiukan etukäteen, että miten tuon nimen suomentavat, eikä tuo ihan onnistunut käännös ole. Parempaakaan en kyllä oikein keksi. Mielenkiintoista muuten, että Poposta käytettiin yhdessä kohdassa erheellisesti nimeä Pulu. Grin Itse tarina oli kuitenkin todella hyvä. Kiinnostava juoni, sopivasti huumoria, loistava tunnelma ja mielenkiintoisia yksityiskohtia, eli upea, pitkä historiallinen tarina siis. Mastantuono ja Gervasio ovat myös molemmat aivan loistavia piirtäjiä.

Muista tarinoista Tuplanollan viimeinen osa oli niin ikään mahtava, joskin lopun avonaisuus ärsytti. Jatkoa luvassa Suomessakin jo piakkoin? Egmont-johtosarja oli kohtalainen, loppu pelasti paljon. Aku&Touho-sekoilu oli rentouttavan koheltava ja viihdyttävä. Taikaviitta-tarina selvästi taskarin surkein, eihän se oikeastaan edes ollut mikään Taikaviitta! Juoni ihan onneton. Faccinilta kohtalainen yksisivuinen, paljon parempiakin on mieheltä nähty, mutta mukavan kajahtanut tämäkin. Kirjan päättävä Hannu-klassikko oli juoneltaan pettymys, ihan liian kulunut idea (en tosin osaa suoralta kädeltä sanoa, onko samasta aiheesta hirveästi tehty tarinoita ennen tämän ilmestymisvuotta 1962, uskoisin kuitenkin, että joitakin). Scarpan piirrokset toki rautaa.
tallennettu

Topolino & Orazio Cavezza
Lurker
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 842



« Vastaus #94 : 17.03.2009, klo 10:01:38 »

Oli kyllä erinomainen tarina tuo Marco Popon salattu elämä. Pelkäsin hiukan etukäteen, että miten tuon nimen suomentavat, eikä tuo ihan onnistunut käännös ole. Parempaakaan en kyllä oikein keksi.

Tarkoitko, että hiirimäisyys tai mikkimäisyys olisi pitänyt saada säilytettyä (Topo - Topolino).
Topolino e i milioni di Marco Topo

Mikki Polo? Heh, ei sekään nyt oikein...

Olipa rentouttavaa lukea taskarista pitkä, kunnollinen Mikki-seikkailu.

Tuplanollat ovat nekin olleet yhtä Ankka-juhlaa. Graafisestikin ne erottuvat edukseen, tunnelmallinen väritys varjostuksineen on ollut upeata jälkeä. Meillä on jo kotona kovasti lasten kanssa arvailtu, kuka se pomo oikein on...?
tallennettu

Koninkaulus
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 276


"Atte kumiorava, varo imuketta!"


« Vastaus #95 : 17.03.2009, klo 15:51:32 »

Tarkoitko, että hiirimäisyys tai mikkimäisyys olisi pitänyt saada säilytettyä (Topo - Topolino).
Topolino e i milioni di Marco Topo

Mikki Polo? Heh, ei sekään nyt oikein...

Kyllä, juuri tuota tarkoitin. Ehkä paras ratkaisu olisi ollut säilyttää nimi Marco Topo ja selittää sen merkitys tietämättömille siinä kirjan ensimmäisellä sivulla, jossa muutakin tuosta tarinasta löpistiin. Italialaisesta henkilöstä kuitenkin kyse suomenkielisessäkin versiossa, joten mielestäni nimeäkään ei olisi tarvinnut muuttaa.

Olipa rentouttavaa lukea taskarista pitkä, kunnollinen Mikki-seikkailu.

Älä muuta sano! Italialaiset Mikki-tarinat tosin yleensäkin hyviä, uudetkin, mutta kyllähän tämä oli yksi viime vuosien parhaista tarinoista. Tällaisia pitkiä tarinoita kaipaisi paljon lisää.

Tuplanollat ovat nekin olleet yhtä Ankka-juhlaa. Graafisestikin ne erottuvat edukseen, tunnelmallinen väritys varjostuksineen on ollut upeata jälkeä.

Totta, ja värityksen lisäksi myös piirrostyylien osalta (hahmojen ulkonäkö, tapa piirtää taustat jne.) pidän kovasti kaikista Tuplanollaa piirtäneistä.
« Viimeksi muokattu: 17.03.2009, klo 15:55:51 kirjoittanut Koninkaulus » tallennettu

Topolino & Orazio Cavezza
Cuchillo Negro
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 18


« Vastaus #96 : 17.03.2009, klo 18:07:52 »

Nuo Tuplanollat ovat olleet piirrokseltaan luvattoman heikkoja, eikä tekstikään ole kunnon Ankka-tarinaa. Eikä Marco Popokaan innostanut.
tallennettu

That rifle hanging on the wall of the working-class flat or labourer´s cottage, is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there."

George Orwell
Koninkaulus
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 276


"Atte kumiorava, varo imuketta!"


« Vastaus #97 : 17.03.2009, klo 19:13:41 »

Nuo Tuplanollat ovat olleet piirrokseltaan luvattoman heikkoja

Ööh...Jokainen on toki oikeutettu mielipiteeseensä, mutta MITÄ??? Jos Tuplanollat ovat huonosti piirrettyjä, niin hyviä piirroksia ei taida sitten ollakaan. Tyyleistä voi keskustella ja olla eri mieltä, mutta Tuplanollaa piirtäneiden, esimerkiksi viimeisen osan piirtäneen Francesco D'Ippoliton taitavuutta ei voi kukaan näkökykyinen kiistää.
tallennettu

Topolino & Orazio Cavezza
Janne
Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 689


Hornan kekäleet!


« Vastaus #98 : 19.03.2009, klo 00:58:29 »

Koninkaulus puhuu asiaa! D'Ippoliton taide teki vaikutuksen jo ensiselailulla näissä kahdessa viimeisessä taskarissa (eikös 350:ssä ollut myös hänen tuplanollaansa..?). Mies on minulle entuudestaan täysin outo, mutta täytyy sanoa, että hän on persoonallinen ja taitava. Todellinen ilo silmälle näiden kaikkien muiden Cavazzano-kloonien seassa.
tallennettu

"Tex-tieteen yli-morisco"
AT-Man
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 103



« Vastaus #99 : 19.03.2009, klo 17:13:44 »

Kuinka monta Tuplanollatarinaa on olemassa ja missä ne on julkaistu? Täytynee tsekata kun niin kehutaan.
tallennettu

Kaeaek!
Cuchillo Negro
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 18


« Vastaus #100 : 19.03.2009, klo 17:16:34 »

Ihan piti selata numeroa uudelleen, ja muistikuvat sen kuin vahvistuivat. Todella kelvotonta jälkeä. En pidä tarinoiden värityksestä ollenkaan (liian tummaa suttua), ruudut usein epäsymmetrisiä (muu kuin neliö tai suorakaide) ja todella sekavia (Barksilla vastaavat näyt menivät Akun eetteripöhnän piikkiin), kokonaisuus voisi mennä jossain muussa lhdessä, mutta Aku-maailmaan se ei vaan sovi. Muita esimerkkejä:
-sivu 135, aloitusruutu: hahmo auton edessä on kuin tikku-ukko
-sivu 136, 1. ja 4. ruutu: Akun sormet ovat kuin nakit, jälkimmäisessä kaulakin on kuin strutsilla
-sivu 137: ruutu ruudussa tyyli on todella sekavaa
-sivu 138: sama jatkuu, lisäksi alaruudun matoperspektiivi onneton
-sivu 140: hahmoilla todella outoja mittasuhteita (valtava pää+pieni ruumis tai päinvastoin)

Ja nämä viat ovat vasta alkua. D'Ippolito joutaa lippahivoon. Tarinakin on säälittävä modernisointiräpellys (vetoaa varmasti Taistoturrikkasakkiin) jolla ei ole kerta kaikkiaan sijaa Ankka-maailmassa.
tallennettu

That rifle hanging on the wall of the working-class flat or labourer´s cottage, is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there."

George Orwell
Koninkaulus
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 276


"Atte kumiorava, varo imuketta!"


« Vastaus #101 : 19.03.2009, klo 18:30:38 »

En pidä tarinoiden värityksestä ollenkaan (liian tummaa suttua)

Tumma väritys on todella taitavasti tehty ja sopii aivan loistavasti tarinan aiheeseen ja tunnelmaan. Mistään "sutusta" ei todellakaan voi puhua, jos jälki on mielestäsi suttua, suosittelen silmälasien hankintaa.

ruudut usein epäsymmetrisiä (muu kuin neliö tai suorakaide)

Mikä on ongelma, koska...?

ja todella sekavia (Barksilla vastaavat näyt menivät Akun eetteripöhnän piikkiin)

Enpä mitään sekavaa toisella lukukerrallakaan nähnyt. Barksista sanottakoon, että itse pidän kyllä D'Ippolitoa parempana piirtäjänä.(Tähän nyt ei sitten tarvitse barksistien tarttua, en minä häntäkään huonoksi hauku.)

kokonaisuus voisi mennä jossain muussa lhdessä, mutta Aku-maailmaan se ei vaan sovi.

Tämä on taas tätä samaa roskaa, että mikä on mukamas oikeaa Ankka-tyyliä ja mikä on vääränlaista Disney-sarjakuviin. Missä on määritelty, minkälainen tyyli ei sovi Ankka-maailmaan? Aivan, ei missään. Ihan typerää selittää, että "ei sovi Aku-maailmaan", kun kyse on vain omasta rajoittuneisuudestasi.

Muita esimerkkejä:
-sivu 135, aloitusruutu: hahmo auton edessä on kuin tikku-ukko
-sivu 136, 1. ja 4. ruutu: Akun sormet ovat kuin nakit, jälkimmäisessä kaulakin on kuin strutsilla
-sivu 137: ruutu ruudussa tyyli on todella sekavaa
-sivu 138: sama jatkuu, lisäksi alaruudun matoperspektiivi onneton
-sivu 140: hahmoilla todella outoja mittasuhteita (valtava pää+pieni ruumis tai päinvastoin)

Selasin moneen kertaan, enkä löytänyt yhdestäkään ruudusta mitään ongelmia tai huonosti piirrettyjä asioita. Mittasuhteissa ei mitään outoa, eikä edelleenkään piirroksissa ole mielestäni mitään sekavaa. Moderni tai vauhdikas eivät ole synonyymejä sekavalle.

Tarinakin on säälittävä modernisointiräpellys jolla ei ole kerta kaikkiaan sijaa Ankka-maailmassa.

Mikä sinä luulet olevasi, kun tulet tänne kertomaan, millainen Ankka-maailman pitäisi olla? Ankka-maailmassa on sijaa vaikka mille, miksi ihmeessä kaikkien tarinoiden pitäisi olla tietyn mallin mukaisia?
« Viimeksi muokattu: 19.03.2009, klo 18:32:49 kirjoittanut Koninkaulus » tallennettu

Topolino & Orazio Cavezza
Koninkaulus
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 276


"Atte kumiorava, varo imuketta!"


« Vastaus #102 : 19.03.2009, klo 18:38:43 »

D'Ippoliton taide teki vaikutuksen jo ensiselailulla näissä kahdessa viimeisessä taskarissa (eikös 350:ssä ollut myös hänen tuplanollaansa..?)

Ei vaan Marco Mazzarellon. Avausosan piirsi Andrea Freccero ja toisen Vitale Mangiatordi. Loistavia piirtäjiä kaikki.
tallennettu

Topolino & Orazio Cavezza
Janne
Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 689


Hornan kekäleet!


« Vastaus #103 : 19.03.2009, klo 23:56:46 »

Sori sekoilut. Kumpaakaan numeroa en ole vielä ehtinyt lukea, mutta tuoreemman selailu on vielä niin hyvässä muistissa, että pitäydyn edelleen sanojeni takana koskien D'Ippoliton taitavuutta.
tallennettu

"Tex-tieteen yli-morisco"
Michael Riddle
huiskija
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 772


Nok nok!


« Vastaus #104 : 20.03.2009, klo 07:53:04 »

Mielestäni Barksimainen surrealistinen, mutta silti realistinen on se, joka on ainoana määritteenä Ankka tyylistä. Siis se että homma on hiukka vakavaa, mutta ei kuitenkaan vakavalla ilmeellä vaan hiukka kieliposkella väännettyä.

Eli varmasti kaikki paitsi toiminta-sarjakuvien piirtäjät ovat ne jotka osaavat tehdä ankkaa ilman että menettävät hermonsa. Ankan piirtäminen on nimittäin mielestäni ollut Barksin jälkeen hankalaa, kun hän näytti, että tarinoita voi sekä piirtää että kirjoittaa kunnianhimolla, vaikka kyseessä ei olekaan toiminta tai taidesarjakuva...

Nämä tosin ovat vain minun assosisaatioitani ankka-maailmasta ja sen tekijöistä.
tallennettu

"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 ... 53 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: