Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Artikkelit ja henkilökuvat:
Tarzan – viidakon valtias 1/2
(01.02.2012 klo 10:00:00)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
26.05.2012, klo 06:20:58
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355581
viestiä
8528
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
0 jäsentä ja 3 vierasta katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
2
[
3
] |
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle (Luettu 9261 kertaa)
Jukka
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 840
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #30 :
19.11.2003, klo 04:33:45 »
Täällä ollaan.
Tiistaikännien jälkeen puhuttiin syvällisiä kunnes teki mieli puhua jostain muusta.
Miksi kukaan ei vaadi Masin tai Harald Hirmuisen poistamista iäksi sarjakuvaa lukevan yleisön silmistä. Minusta ne ainakin ovat pystyyn kuolleita luomuksia jos mitkä. Haraldiakin piirtää sen luojan poika (En nyt muista nimeä) joka on sanonut jotain siihen suuntaan että katsoo velvollisuudekseen jatkaa isänsä työtä. Eli samojen vitsien kierrätystä niin kauan kun ne käyvät kaupaksi ja käyväthän ne sillä tavallisen lukijan muisti on aika lyhyt ja se "nauraa" joka kerta samalla jutulle masista nukkumassa ja kessusta huutamassa kuvitettuja kirosanoja.
Jos kaikilla olisi tosiaan yhtä paljon pokkaa kuin Bill Wattersonilla, maailma olisi paljon parempi paikka elää.
tallennettu
http://cargocollective.com/jukkatilus
KH
Vieras
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #31 :
19.11.2003, klo 16:31:03 »
Lainaus käyttäjältä: Petteri Oja - 19.11.2003, klo 00:42:21
Lainaus käyttäjältä: Welzu - 18.11.2003, klo 23:42:38
Johnny Knigan sarjat pois ja tilalle jotakin järkevää.
Intän vastaan, minusta siellä on aina jotain hyviäkin juttuja. Tukiaisen strippi ja Hagelberg ja Myyräkuume ja muitakin. Tai no, oikeastaan naureskelen usein niille kaikille. Olen pervo.
No sieltähän löytyisi moniakin hyviä - jos niitä ei olisi ahdettu aivan liian pieneen tilaan. Siinä vaiheessa pitäisi jo lehdessä alkaa hälytyskellojen soida, kun kaltaiseni suurdiggaritkin joutuvat skippaamaan jopa Marko Turusen ja Matti Hagelbergin stripit niiden mahdottoman tihrustelupräntin takia.
Vai olisiko se vain merkki siitä, että tarvitsen uudet rillit?
tallennettu
[kivi]
Jäsen
Poissa
Viestejä: 1 230
Akvaarious.
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #32 :
20.11.2003, klo 10:26:43 »
Jopa äärimmäisellä inhokillani, Karvisella, on elämisen oikeus, eli sarjakuviin en kajoa. Joten sanotaanko vaikka, että se Hesarin sarjakuvatoimittajarouva äkkiä eläkkeelle ja tarinoille parempi kääntäjä joka ymmärtää vitsien koukut.
Samalla hiellä voi heittää laidan yli haille 2/3 Egmontin väestä...
tallennettu
Rami Rautkorpi
Siirtäjä
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 928
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #33 :
20.11.2003, klo 10:41:18 »
Lainaus käyttäjältä: [kivi] - 20.11.2003, klo 10:26:43
Samalla hiellä voi heittää laidan yli haille 2/3 Egmontin väestä...
Läsnäoleva seura poissulkien, tietenkin. Tai ehkä tarkoitit vain palkkalistoilla olevia, etkä freelancereita.
Epämääräisiä, yksilöimättömiä syytöksiä ei voi olla rakastamatta...
tallennettu
Älä puhuttele natsimuumiota, ellei natsimuumio ensin puhuttele sinua.
[kivi]
Jäsen
Poissa
Viestejä: 1 230
Akvaarious.
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #34 :
20.11.2003, klo 12:57:52 »
Lainaus käyttäjältä: Rami Rautkorpi - 20.11.2003, klo 10:41:18
Lainaus käyttäjältä: [kivi] - 20.11.2003, klo 10:26:43
Samalla hiellä voi heittää laidan yli haille 2/3 Egmontin väestä...
Läsnäoleva seura poissulkien, tietenkin. Tai ehkä tarkoitit vain palkkalistoilla olevia, etkä freelancereita.
Epämääräisiä, yksilöimättömiä syytöksiä ei voi olla rakastamatta...
Yksilöidyt syytökset ovat vuosien mittaan lähteneet ainakin Antti Marttiselle (usein, itse asiassa mm. joka kerta kun semic-versio Far Sidestä tuli mieleen), Jouko Ruokosenmäelle (joskus, ja hän perusteli hyvin tekemisensä ja ei luvannut luopua Modesty Blaisesta) ja Asko Alaselle (kiisti tietävänsä mitään, uskoin häntä).
Toisaalta, on ymmärrettävä että niillä liksoilla taso on väistämättä mitä on.
tallennettu
Rami Rautkorpi
Siirtäjä
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 928
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #35 :
20.11.2003, klo 13:17:06 »
No niin, tuon juuri minä halusinkin nähdä.
Ei kun, tuota, tuo
ei
ollut juuri se, mitä
en
halunnut nähdä. Kiitos.
Lainaus käyttäjältä: [kivi] - 20.11.2003, klo 12:57:52
Toisaalta, on ymmärrettävä että niillä liksoilla taso on väistämättä mitä on.
Puolustus ei kutsu muita todistajia. Lepuutan salkkuani, arvoisa puheenjohtaja.
tallennettu
Älä puhuttele natsimuumiota, ellei natsimuumio ensin puhuttele sinua.
VesaK
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 650
Oh, Santo cielo!
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #36 :
12.12.2003, klo 02:19:42 »
Piju viekään, kun ei Modestysta ole enää kelvollisia painofilmejä jäljellä. Tämä estää useammankin klassisen seikkailun uudelleen julkaisun - Bullsilla kun on vain niitä puhkipräntättyjä kopionkopioilta näyttäviä filmejä esim. Romeron piirtämistä sarjoista.
tallennettu
En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
roju
sarjispelle
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 763
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #37 :
16.12.2003, klo 19:11:07 »
Lainaus käyttäjältä: JussiP - 18.11.2003, klo 23:27:27
Hesarista saisi heittää Tiikerin pois. En muista koskaan nauraneeni sille.
Ei, ei! Tiikeri on jo vuosia ollut mun suosikkistrippini. Epätasainen tosin niinkuin kaikki pitempään ilmestyneet stripit.
Mikä Tiikerissä sitten viehättää? Se on aika epätyypillinen strippisarja. Sen huumori on ennemminkin hiljaa hyrisyttävää kuin haa haa hauskaa. Siinä on minusta jotain samaa lempeyttä kuin Kamuissa. Mutta se syy miksi siitä eniten pidän, on piirrosjälki. Minusta sen sommittelu on ihmeellistä. Varsinkin yhden kuvan stripeissä on sellaista japanilaista tyhjän tilan estetiikkaa. Enkä nyt puhu mangasta vaan enemmänkin japanilaisista tussimaalauksista tai haikuista. Tanizakilla on japanilaista estetiikkaa sivuava kirjakin, jonka nimeä en nyt muista. Kustannus oy Taide.
Ehkä se on katsojan silmässä. Onkohan Tiikeristä mitään kokoelmaa? Elääkö Bud Blake? Onko siitä ollut joskus juttua Sarjainfossa? tai edes Comics Journalissa? Kerro, Vesa!
tallennettu
Muista poika, että tämän päivän kapinallinen on huomispäivän pieru.
vesapai
V
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 812
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #38 :
16.12.2003, klo 21:45:48 »
Turun Sanomien sarjakuvasivut ovat kunnostautuneet viime vuosina sekä hyvässä että pahassa. Iso Paha oli sarjakuvan nimeltä EU-komissaari mukaantuominen; monille pikkutuhmat poliitikkovitsit ja tissikuvat sarjakuvasivulla olivat liikaa.
Minulle ne toki maistuvat, mutta eivät noin hirveässä formaatissa tai noin surkealla toteutuksella.
Niinpä Iso Hyvä oli sarjakuvan EU-komissaari lopettaminen.
Toisena Isona Pahana mainittakoon ehdottomasti se, että lehdessä jatkuu edelleen Kalle Kehveli, jonka olisi pitänyt kadota olevaisuudesta joskus 80-luvun puolella.
Tilalle toivoisin jotakin suomalaista sarjakuvastrippiä, vaikka tosiaan kuukausittain vaihtuvaa. Tai edes eurooppalaista; hieman vaihtelua.
Ylipäätään kotimaista sarjakuvaa tulisi suosia; hitonko pakko niitä peruskarvisia julkaista, jos Suomi on väärällään hyviä taiteilijoita joilla on pullasta pula.
tallennettu
"Maailman turhien asioiden joukossa sarjakuvat edustavat kärkipäätä! Kaiken lisäksi ne ovat kalliita."
-Roope Ankka (AATK #252)
http://iki.fi/vesa.saarinen/
Jari Lehtinen
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 886
Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #39 :
16.12.2003, klo 22:51:52 »
Valitettavasti Kalle Kehveli nauttii joissakin piireissä kulttisuosiota.
(Älkää minuun katsoko. Minä en edes lue Turun Sanomia.)
tallennettu
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.
Justus
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 941
Ralf on Kuningas
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #40 :
17.12.2003, klo 11:14:16 »
Avusta Lätsä pois ja vaikka Karvinen (heh) tilalle. Tai Red Meat. Mutta se ei ole niin usein ilmestyvä että sitä voisi julkaista viikkolehdessä. Tosin niitä strippejähän on niin paljon että materiaali kyllä riittäisi moneksi vuodeksi. En ole saanut millään luettua kaikkia.
Mutta Red Meattia voisi julkaista korkeintaan pornolehti Myrkky tai ehkä Suomen Mad nykyisin. Pahkasikaan se olisi sopinut kuin nyrkki silmään jos Paretskoi olisi viitsinyt ottaa käännössarjakuvia. Olisi ottanut, ehkei olisi mennyt konkkaan. Harhamaa ja Red Meattia. Uudistus lopettamisen sijaan kuten Katso!. Tosin Katso!n olisi voinut vaikka lopettaa, niin pelle seiskakopio se nyt on.
Seurasta saisi ottaa pois Ratsupoliisi Kingin ja Hesarista Rip Kirbyn. Vai lukeeko sitä joku oikeasti? Itse en ole koskaan seurannut jatkotarinoita sanomalehdestä, paitsi Mämmilää.
tallennettu
VesaK
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 650
Oh, Santo cielo!
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #41 :
17.12.2003, klo 16:33:38 »
Tarkkailkaa lehtienne sarjakuvasivuja! Vuodenvaihteessa tulee mullistuksia lähes joka aviisiin. Nyt voi jo veikata, että mikä esim. Hesarista lähtee ja mikä tulee tilalle?
tallennettu
En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
thepanu
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 364
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #42 :
17.12.2003, klo 16:51:27 »
Metro-lehti Lontoossa aloitta Judge Dredd strippien julkaisemisen piakkoin. Ilmeisesti Nemin tilalle tulee. Voikun meilläkin.
Ei tosin ole tämä sama Metro kuin mitä meillä ja muualla maailmassa on, joku brittien oma jupina. Samalla periaatteella tosin toimii.
«
Viimeksi muokattu: 17.12.2003, klo 16:53:28 kirjoittanut thepanu
»
tallennettu
huuto.net
kohteeni
VesaK
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 650
Oh, Santo cielo!
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #43 :
20.12.2003, klo 22:24:26 »
Lainaus käyttäjältä: roju - 16.12.2003, klo 19:11:07
Ehkä se on katsojan silmässä. Onkohan Tiikeristä mitään kokoelmaa? Elääkö Bud Blake? Onko siitä ollut joskus juttua Sarjainfossa? tai edes Comics Journalissa? Kerro, Vesa!
Minähän kerron. Viiveellä tosin, valitan, mutta kumminkin. Tiger:iä piirtävä (tai ainakin signeeraava)
Bud Blake
on vielä elävien kirjoissa, syntynyt vuonna 1918, kuten loistava
www.lambiek.net
tietää kertoa. Vuonna 1965 ilmestymisensä aloittanut Tiikeri on äitini suosikkisarja, ja kyllä minäkin sen aina luen. Jotenkin se on säilynyt tasalaatuisempana kuin moni muu yli 30 v. vanha sarja.
tallennettu
En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 25 975
Re:Tämä sarjakuva pois ja tämä tilalle
«
Vastaus #44 :
20.12.2003, klo 22:36:32 »
Jatkosarjoja ei oikein jaksa seurata lehdistä, mutta periaatteesta seuraan Ratsupoliisi Kingiä Seurassa.
Ja Tiikerin koira on ollut aina suoiskkini.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Sivuja:
1
2
[
3
] |
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines