Mutta tarkoin harkittu, tiivis julkaisuohjelma (tarkoittaen, että luovuttaisiin nykytyylisestä jatkumoajattelusta edes vähän väljempään menoon ja suurtapahtumat jätettäisiin pois kokonaan tai pelkästään erikoisnumeroiden ja albumeiden varaan) ja lehtipistemyynti saattaisivat tepsiä ja tuoda paljon lisää oikeasti uusia lukijoita.
Lehtipistemyynti jenkkilässä saattaisi tosiaankin tarkoittaa sitä että satunnaisia lukijoita tulisi huomattavasti enempi. Kaikille ei vaan ole luontevaa, tai mahdollista, mennä erikoisliikkeeseen asioimaan.
Olen hieman peruutellut takaisin aiemmasta jyrkästä linjasta, kun Kostajat-lehti sai muistamaan, kuinka hauska niitä lehtiä olikaan lopulta ostaa.
Suomalainen Kostajat, kuten kaikki suomalaiset Marvel/DC -julkaisut, ovat ihan muuta kuin jenkkilän lehtiä. Minialppuja ja ekstrojen tapauksessa täysin vastaavia kuin jenkkilän ohuet 4 numeron kokoomat. Lehdissä kun kuitenkin on rapakon tuolla puolen vain 22 sarjakuvasivua.
PW:n mukaan vuodenvaihteeseen mennessä Marvelin lehtien kappalemäärästä häviää jopa neljännes
Kuulostaa hyvältä sillä onhan noita oikeasti aivan liikaa, Kuluvan kuun Previewsissä tarjotaan 91 Marvelin lehteä.
Perinteisesti on julkaistu scheissea vaan pullistamaan markkinaosuutta ja viemään jälleenmyyjien käytössä olevia rahoja muilta kustantajuilta pois.