Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Artikkelit ja henkilökuvat: Rodolfo Ciminon kosminen oikeus (06.04.2012 klo 04:30:32)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 05:47:18

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355580 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Muut sarjakuva-aiheet
| | |-+  Hämärimmät sarjakuva-albumisi?
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] 2 3 4 5 6 ... 8 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Hämärimmät sarjakuva-albumisi?  (Luettu 21091 kertaa)
Grezen
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 1 827


¡Viva Zapata!


« : 15.08.2004, klo 02:05:12 »

Olen niin uusi täällä, etten tiedä, onko tällaista keskustelua ennen ollut...

Kuten otsikosta ilmeneekin, kysymyksenä on mikä on oudoin omistamasi sarjakuva-albumi?

Mulla on muutamakin. Karvinen-ketjussa yritin (kai) muistella hämärästi jotain albumia, missä on semmoinen brittipoika joka on tosi nörtti eikä osaa mitään urheilujuttua mutta kun vaihtaa rillejä niin onkin tosi hyvä esim. kriketissä ja muissa peribrittiläisissä tavalliselle kansalle käsittämättömissä lajeissa. Sarjan nimi oli jotain tyyliin Billy Binks ja ihmerillit, paitsi ettei sen pojan nimi kai ollut Billy Binks. Yksi kappale ihmerillejä mulla pitäisi olla jossain, kun vaan tietäisi missä...

Muita outoja alppareita ovat divareista löydetyt 70-80-lukujen scifi/fantasia-pätkät. Kuten esimerkiksi M. Weylandin Aria. Blondi muija liian lyhyessä toogassa on olevinaan "itsenäinen naissoturi miesten hallitsemassa maailmassa".

Viimeksi ostamani sarjakuva kuulunee myöskin outoihin hankintoihin. Kyseessä on nimittäin bosnialaisen Senad Mavricin albumi Mama, šta je to Rat?, jonka ostin kirjakaupasta Mostarista. Tosi "hilpeää" tarinaa mm. (ylläri) Bosnian sodasta, aika hyvin pystyy ymmärtämään myös ilman kielen osaamista.

tallennettu

JR
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 95

-


« Vastaus #1 : 15.08.2004, klo 02:54:08 »

Joo, Billi Binnssiä ilmestyi kolme albumia albumisarjassa JP-sarjat (Joka Poika, tai sinne päin, -lehteen liittyen) 80-luvulla. Kirjastosta aikanaan lainasin moneen kertaan nämä albumit ja luin läpi monen monta kertaa. Albumit olivat muistaakseni Billy Binns saa ihmerillit, BB lennossa ja BB pinteessä. Itse olen onnistunut löytämään kaikki nämä albumit, harvoin niitä näkee liikkuvan.

"Hämärin" sarjakuva-albumi, johon olen törmännyt, mutta jota en valitettavasti omista, on Arsene Anarkisti. Kyseessä on 70-luvulla julkaistu suomalainen sarjakuva-alppari, jonka kaverini kerran löysi jostain antikvariasta. Lehti kiehtoo minua, koska en ole sitä koskaan aikaisemmin muualla nähnyt. Harmi vain, ettei kaveri suostu luopumaan siitä. Kiusaa viatonta keräilijää, joka olisi alukas antamaan Anarkistille hyvän kodin.

Sisällöltään hämäriä albumeita ei nyt tule mitään erityistä mieleen, mutta kyllä niitäkin löytyy.
« Viimeksi muokattu: 15.08.2004, klo 02:54:31 kirjoittanut JR » tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 975



« Vastaus #2 : 15.08.2004, klo 08:26:15 »

Eläkeläinen muistelee on tietysti aika hämärä...

En noita Billy Binssejä ole albumeina lukenut mutta seurasin sitä kyllä Joka Pojasta. Albumit ilmestyivät vasta vuosia myöhemmin.

Arsene Anarkistia myytiin ihan kipareilla aikoinaan, jä olen nähnyt divareissa myöhemminkin useaan kertaan eikä edes keräilyhintaan. Ei se minusta harvinainen ole.

Ariaa on muuten ilmestynyt aika monta albumia jo ranskaksi. Suomessa jäätiin tuohon ekaan.
« Viimeksi muokattu: 15.08.2004, klo 10:33:35 kirjoittanut Surfin Joe » tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Wilpuri
Vellihousu
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 289


Jaa kuka?


« Vastaus #3 : 15.08.2004, klo 10:00:01 »

Sisällöltään hämärimpiä albumeita, mitä omistan, ovat Kemi-alpparit.  Tongue
tallennettu

"Someday I will be so powerful that secretaries will HAVE to explain why they laugh at me" - Asok the Intern
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 798


"Ja rangaistus on greippi!"


« Vastaus #4 : 15.08.2004, klo 12:37:56 »

Chiquita-mainossarjakuva-albumi, jossa puhuvan banaanin avulla käydään banaanin tuotantoa ja historiaa läpi. Hollantilaisen Willy Wandersteenin studion (Anu ja Antti) tuotantoa. Ja kylläpä niillä Chiquita-banaanin viljelijöillä on hauskaa. Ja banaani tekee taustalla vielä kaikkea hassua kommellusta.

Filemonithan on aika hämäriä juttuja, mutta tarkoituksellisesti. Kiehtovan hämäriä. A:n haaksirikkoinen.

Italialainen Disney-alppari, jossa Mikki ja Hessu ovat helvetissä. Eli 1949 tehty klassikkoversio Danten Jumalainen näytelmä -runoelman helvetti-osiosta. Hullu juttu. Julkaistu Italian lisäksi ainoastaan Saksassa.

Timo
tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
Justus
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 941


Ralf on Kuningas


« Vastaus #5 : 15.08.2004, klo 16:36:32 »

Hämärin albumin, jonka omistan on Kaltsu Kallion piirtämä "Menisit töihin". Se on niin hämärä etten ole sitä nähnytkään vielä - paitsi kirjastossa - vaikka olen sen kyllä jo maksanutkin jo ja Kaltsu on kuulemma käyttänyt rahat virvokkeisiin.  
tallennettu
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 650


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #6 : 15.08.2004, klo 16:43:01 »

Olisi kai aika itsestään selvää valita tämä hämärimmäksi albumiksi minkä omistan, mutta on niitä oudompiakin... esimerkiksi muualla Kvaakissa jo mainitut Tintti-parodiat alias Hintti-albumit. Tai sitten tää anarko-Tintti, Breaking free, jossa Tintti on talonvaltaaja ja Haddock (perheellinen!) rasvanahkainen duunari, jota omistava luokka sortaa, ja pistää rakentamaan hulppeita viinibaareja sekä luksusasuntoja jupeille... no vallankumoushan siitä syntyy, totttamaar.
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Aura
Wannabe
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 2 408



« Vastaus #7 : 15.08.2004, klo 19:05:14 »

Hämäryyskin on suhteellinen käsite...  Wink Aika moni manga on sisällöltään enemmän tai vähemmän hämärä, kuin myös moni suomalainen taidesarjakuva joita esim Kemi-alppareista löytyy.

Eräs hämärä sarjakuva, jota hyllystäni ei valitettavasti löydy on Tony Millionaire's Sock Monkey.
tallennettu

Veli Loponen
Isoveli
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 808


<><


« Vastaus #8 : 15.08.2004, klo 19:18:49 »

Ei ole albumi, mutta kyllä ehdottomasti hämärin on Dodger.

Jos sitä ei lasketa, niin ehkä noi Kemi-albumit...
tallennettu

Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva
irappan
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 374


« Vastaus #9 : 15.08.2004, klo 19:39:44 »

Ehdottoman hämärä ja hauska on ainakin Chester Brownin Ed iloinen klovni -albbari. Sen luettuaan oli mukava hauskuuttaa itseään luomalla tarinasta juonireferaatti: nerokkaampampia & absurdimpia ideoita (mm. ulottuvuusportaali anuksessa) on vaikea löytää! Kaikessa tässä sekopäisyydessä on kuitenkin joku hullu, ymmärrettävältä tuntuva logiikka. Itse en sitä kyllä valitettavasti omista, eikä lähikirjastossakaan sitä ole enää jostain syystä näkynyt Undecided Ostaisin kyllä heti, jos sen jossain näkisin.

Niin, ja mitään sanomaa siitä on kai aika turha etsiä, menee vain lukuelämys hukkaan.
tallennettu

http://nappari.vuodatus.net/
"Muistan jokaisen minuutin lapsuudestani - olen vieläkin katkera."      -Daniel Clowes
"Kun täytän 46 ja ½ vuotta, perustan pilailupuodin!"      -Jorma Orava
   
Canard
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 595


Der Zorn Gottes


« Vastaus #10 : 15.08.2004, klo 22:33:08 »

En omista mitään niin hämärää, mutta hämärin, jonka olen lukenut on Julie Doucet'n 'Jos olisin mies'.
tallennettu
tolppis
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 890


Cheers mates!


« Vastaus #11 : 16.08.2004, klo 13:40:05 »

Se Ellisin Lazarus Jotakin on ihan pimeä. Ja samoin City of Silence. Hauskoja mutta pimeitä.
tallennettu
Jarmo
tyhmä nilkki
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 143


Varokaa metaforista deformaatiota.


« Vastaus #12 : 16.08.2004, klo 14:28:26 »

Telen kustantama(?) Viesti Rosalle löytyi vastikään hyllystä.
Sitä joskus viime vuosituhannella jaettiin koululaisille ilmaiseksi ja jemmasin.

Se "kertoo viestinnän mahdollisuuksista" tms. omituista.
Faksaaminen nyt ainakin on tulevaisuuden juttu, se on selvä.
Selailin vähäsen joutessani, mutta lukemaan en alkanut.

Kvaakistakin tuttua väkeä oli tekijäkaartissa.
Joku voinee nyt puolustella tai selitellä albuumia?
tallennettu
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 798


"Ja rangaistus on greippi!"


« Vastaus #13 : 16.08.2004, klo 14:29:43 »

Ehdottoman hämärä ja hauska on ainakin Chester Brownin Ed iloinen klovni -albbari.

Niin, toi! Tuo on kyllä hämärä, mut silleen hienolla tavalla. Nerokas tosiaan! On hyllyssä.
"Hämäryys" on tosiaan suhteellinen käsite... sanoisinko... hämärä.


Timo
tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
Kapteeni Kenguru
Groupie
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 566


¿Cuándo se come, aquí?


« Vastaus #14 : 16.08.2004, klo 14:45:36 »

Telen kustantama(?) Viesti Rosalle löytyi vastikään hyllystä.

Kuulostaapa tutulta... eikös se ole Kivi Larmolan käsialaa?
Itsellänikin se taitaa jostakin löytyä.

Toinen omistamani kummajainen joka nyt tähän hätään tulee mieleen, on ilmeisesti autokouluissa jaettu rengasyhtiö Michelinin tuottama värisarjakuvavihkonen, jossa Michelinukko kertoo miten tärkeä asia oikea rengaspaine autoissa oikein on.
tallennettu

POLKU PYÖRÄ VARKAAT KURIIN!!1

http://www.youtube.com/user/Satelliittifillari
Sivuja: [1] 2 3 4 5 6 ... 8 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: