Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Arvostelut:
Feeniksin vuosi
(20.05.2012 klo 12:00:00)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
26.05.2012, klo 05:26:15
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355580
viestiä
8528
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Kvaak.fi
Ajankohtaista
Galleria: Tähtien antaminen
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Äänestys
Kysymys:
Poistetaanko tähdet galleriasta? (Äänestys päättynyt: 29.02.2012, klo 21:16:31)
Kyllä
10 (27%)
Ei
20 (54.1%)
Ihan sama
7 (18.9%)
Äänestäjiä yhteensä: 37
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
5
6
7
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Galleria: Tähtien antaminen (Luettu 2761 kertaa)
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 975
Galleria: Tähtien antaminen
«
:
03.02.2012, klo 19:41:08 »
On valitettu, että tietyt neropatit antavat galleriassa kaikille töille järjestään yhtä tähteä.
Asiaa seurataan, ja jatkossa näille henkilöille seuraa sanktioita. Antakaa siis pisteitä tosissanne tai älkää ollenkaan.
Vasikoikaa ylläpitoon jos huomaatte näitä. Tästä päivästä lukien, ei aikaisempia.
«
Viimeksi muokattu: 03.02.2012, klo 19:44:30 kirjoittanut Jukka Laine
»
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Tertsi
Mutsi Naamio
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 845
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #1 :
03.02.2012, klo 19:47:10 »
Lainaus käyttäjältä: Jukka Laine - 03.02.2012, klo 19:41:08
Vasikoikaa ylläpitoon jos huomaatte näitä. Tästä päivästä lukien, ei aikaisempia.
Näin teemme.
tallennettu
Orjan May
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 393
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #2 :
03.02.2012, klo 20:10:54 »
Kas...kas....vihdoinkin täällä joku muukin kuin minä kiinnittää huomion tähän ikävään ilmiöön. Olen jo kauan kauan sitten kritisoinut mielestäni aivan oikein siitä, että jotkut neropatit eivät yksinkertaisesti osaa tai tajua noiden tähtien päälle mitään. Annetaan tuosta vaan yksi tähti sen kummemmin perustelematta miksi sarjakuva tai kuvitus on tietyn tähtimäärän arvoinen. Jos tähtiä antaa, pitäisi silloin ehdoitta jokaisen perustella kantansa antamaansa pistemäärään. Minä en ole antanut tähtiä enään aikoihin enkä tule antamaan. Pyrin asialiseen kommentointiin ja rohkaisemaan nuoria tulokkaita ja rehellisesti kertomaan ajatuksistani kun näen jotain galleriassa.
Siksi minusta kvaakin tähti systeemi on auttamatta aikansa elänyt ja siksi systeemin pitäisi olla seuraavaksi putsaus vuorossa, kun kvakkia päivitetään vastaamaan tämän päivän haasteita. Sitäpaitsi aivan turhaa tuollainen tiettyjen ihmisten seuraaminen. Se ei ehkä toimi kuten pitäisi. Eihän kukaan sitten uskalla enään antaa 1 tähteä jos kuvitus tai sarjakuva on jonkun mielestä 1 tähden arvoinen.
Asiallisesta sarjakuvan tai kuvituksen kommentoinnista on pajon enemmän hyötyä kuin tähtien antamisesta. Teosten tekijät hyötyvät sanallisesta informaatiosta enemmän.
En ymmärrä sitä, miten ylensäkin pystytään seuraamaan näitä kvaakin villejä neropatteja, jotka läsäyttelevät 1 tähteä alvariinsa? Heille pitäisi antaa vitsaa isän kädestä paljaalle pepulle eikä niin, että kvaakin valvova silmä seuraa jokaista tähtien antajaa.
«
Viimeksi muokattu: 03.02.2012, klo 20:18:21 kirjoittanut Orjan May
»
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 975
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #3 :
03.02.2012, klo 21:15:24 »
No mitäs sanotte? Poistetaanko tähtien antamisen mahdollisuus? Laitan äänestyksen.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Marko K
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 135
Älykkyyteni ei riitä käsittämään omaa tyhmyyttäni
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #4 :
03.02.2012, klo 21:37:10 »
Mietinpä minäkin tätä hetken ja tulin siihen tulokseen, että mielestäni on parempi saada sanallista palautetta ja perusteluja, kuin pelkkä tähti, joten minun puolesta tähdet voivat lähteä.
tallennettu
http://kotisivu.suomi.net/lighthouse/
Clavia Z
Kummajainen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 74
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #5 :
03.02.2012, klo 22:51:04 »
Kaksipiippuinen juttu. Omasta mielestä heikot työt on helpompi arvioida vain tähtiä antamalla, kuin antaa (negatiivista) sanallista palautetta. Sillä tavalla ei pahoita toisen mieltä niin helposti.
Toisaalta tähdet ovat turhia, koska itsekin otan vastaan mieluummin rakentavaa kritiikkiä kuin kylmiä tähtiä, jotka eivät sinänsä sano mitään. (Jep, toistan tässä mitä Marko sanoi.)
Summa summarum: tähdet voi kyllä poistaa. Niissä ei ole sisältöä. Sanat painavat enemmän.
tallennettu
Ei kahleita.
http://aaltotie.ucoz.com/
Lönkka
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 604
Babtized in ignorance and chloroform
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #6 :
03.02.2012, klo 23:28:33 »
En muista törmänneeni yhteenkään kuvaan jolle olisin antanut vain yhden tähden; tai maksimissaan ihan muutamaan. Ja pyrin tähdittämään useimmat teokset mitä tuossa näytillä on, etenkin sarjakuvat. Kiinnostavien töiden tapauksessa saatan käydä arvioimassa tekijän koko gallerian.
Kommenttien antamiseen ei ole kiinnostusta eikä aikaakaan kuin pikkeustapauksissa. Lisäksi rakentavasta, mutta ei suitsuttavasti palautteesta tulee herkkähipiäisille suomalaisille helposti Paha Mieli TM siksi useimmiten jää enin osa rakentavasta (=ei positiivisesta) palautteesta sanomatta. Jos ei ole positiivista sanottavaa tapaan noissa useimmiten pitää leipäläppäni kiinni. Samaten jos tähditystä ei ole vielä annettu saatan jättää laittamatta ainakin kakkostähdityksen ja välillä kolmosenkin ettei hommaa aloiteta vähemmän positiivisissa merkeissä.
Aina ei tosin muista mitä on jo arvostellut tai käynyt katsomassa ja yirtys arvostella jo arvostelemaansa teosta torpataan Veijo Amigan taholta eli toimii reikäpäiselle hyvänä muikkarina että tuttua huttua kyseessä.
Mikäli tähteyttäminen lähtee niin saattaa enimmältä osin jäädä minulta nuo katselut sikseen.
tallennettu
Curtvile
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 891
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #7 :
03.02.2012, klo 23:55:02 »
itse kun olen seuraillut tuota galleriaa niin aika tarkkaan tiedän että noita joilla yksi ainokainen tähti tulee muista kuin kuvallisista ansioista on vain vajaat kymmenen kappaletta.
Toisilla se on selkeästi kateutta, toisilla "vain" digiallergiaa(=oli miten hyvä kuva tahansa digitaalimaalaus tarkoittaa yhtä tähteä)
en viitsi kuitenkaan mainita yleisellä puolella käyttäjätunnuksia tai nimiä. Samasta syystä en ole noita tarkoitushakuisia yksiä tähtiä lähtenyt poistamaan.
Itselle tähteyttäminen ei ole se tärkein puoli mutta kvaakissa on se jännä juttu että tätä foorumia seuraa useampi kuin kommentoi.
Sama pätee tähtiinkin jossain määrin.
Anonyyminä on rohkeampaa tykätä kuin perustella kommentissa miksi pitää kuvasta.
Liki kuukauden verran aikaa äänestää tietty että säilytetäänkö koko tähtisysteemi vai ei.
tallennettu
Furin
Pöhelö
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 274
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #8 :
03.02.2012, klo 23:58:32 »
Olisin kyllä Lönkan kanssa samaa mieltä. Tähdillä on paikkansa ja juuri niistä syistä, mitä hän mainitsi. Kyllä minuakin on ärsyttänyt galleriani 1 tähdet, joita sinne tuntuu välillä ropisevan, mutta mielestäni niitä on ollut 1/kuva, joten en alkaisi sekoittamaan systeemiä yhden tai kahden onnettoman käyttäjän vuoksi. On nimittäin kiva saada niitä isompiakin tähtimääriä
tallennettu
Inka
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 66
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #9 :
04.02.2012, klo 00:11:41 »
Minusta tähti systeemi ei ole tarpeellinen. Tuntuu että niitä hienoja, mestarillisia töitä kommentoidaan joka tapauksessa hienoiksi ja mestarillisiksi, joten onko sillä viidellä tähdellä sitten enää väliä?
Lisäksi tähtisysteemi on siinä mielessä hankala, että kun tekniikoita, tyylejä ja toteutuksia on yhtä paljon kuin tekijöitä, on vaikeaa arvostella pelkkää tulosta.
Luulen että rehti arvostelu sattuu vähemmän, kuin yhden tähden rötkäiseminen ilman perusteluja. Ja kun se on kerran kirpaissut, niin sitten voikin jo siirtyä uuteen haasteeseen ja käyttää avukseen kritiikkiä. Näin ainakin omalla kohdalla. Aina ei voi onnistua ja virheistä oppii enemmän kuin onnistumisista. (ja nyt eksyn aiheesta, joten lopetan..)
tallennettu
www.inka.sarjakuvablogit.com
Lönkka
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 604
Babtized in ignorance and chloroform
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #10 :
04.02.2012, klo 00:35:06 »
Eipä niitä viisiäkään tähtiä oikein hevillä tule jaettua.
Vastaavasti kuin paskinta ikinä -matskua ei tule juuri vastaan ei myös parasta ikinä -osastolle kovin usein päästä. Eli siinä välissä seilataan.
tallennettu
Emppu
Känisijä
Jäsen
Poissa
Viestejä: 490
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #11 :
04.02.2012, klo 16:41:36 »
Monessa paikkaahan on siirrytty antamaan vain positiivista palautetta antamalla vain mahdollisuus antaa vain plus/sydän-tyyppistä palautetta. Toisaaltaan, varmaan naurettavan vaikeaa vääntää tuohon coppermine-galleriaan.
tallennettu
Twittuilua itse kullekin
Orjan May
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 393
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #12 :
04.02.2012, klo 16:47:45 »
Niin. Tämä tähti juttu on hieman vaikea asia käsitellä. Mutta yksi vaihtoehto voisi olla sellainen kun asiaa mietin, että koska Jukka Laine sanoi, että on valitettu ylläpidolle siitä, että jotkut laittavat järestään 1 tähteä (ilmeisesti samat kvaakilaiset) niin jokainen, joka antaa tähtiä jollekkin gallerian työlle, joutuisi myös samalla antamaan kommentin. Tämä voisi olla ehkä helpompi tapa lähestyä asiaa, sillä jonkin tutuksi tulleen systeemin poistaminen kvaakissa saattaisi olla hyvinkin radikaali toimenpide toisaalta, eikä varmasti miellyttäisi niitä, jotka ovat sen kannalla, että tähtiä voisi edelleen antaa kvaakin galleriassa.
«
Viimeksi muokattu: 04.02.2012, klo 16:49:49 kirjoittanut Orjan May
»
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 975
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #13 :
04.02.2012, klo 16:51:13 »
Eipä ole tämän ohjelman puitteissa mahdollista se, että tähtiä voi antaa vain jos kommentoi.
Toisaalta, sellainen ehto tuottaisi kommentteja tyyliin afDFDFDFAFdds.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Tertsi
Mutsi Naamio
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 845
Vs: Galleria: Tähtien antaminen
«
Vastaus #14 :
04.02.2012, klo 16:59:11 »
Voisiko tähdet korvata sydämillä tai peukuilla?
1 sydän = tykkään
2 sydäntä = tykkään kamalasti
3 sydäntä = ihailen suunnattomasti
Kuvista voisi siis antaa vain positiivisia symboleja.
tallennettu
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
5
6
7
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines