Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Uutiset: Sarjakuva-Finlandia Ville Tietäväiselle (04.05.2012 klo 11:38:30)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
26.05.2012, klo 01:17:57

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355578 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Aku Ankka ja kumppanit
| | |-+  Valkoiset käsineet
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 [2] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Valkoiset käsineet  (Luettu 936 kertaa)
J Lehto
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 236


The world is so loud


« Vastaus #15 : 10.08.2011, klo 01:14:27 »

Mikistä ja afrikkalaisuudesta vielä yksi tarina:

Lähde...?
tallennettu
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 650


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #16 : 10.08.2011, klo 06:43:41 »

Lähde...?

Yleistelevisiomme esitti kauan muinoin sitten dokumentin "Disney Disneyn jälkeen" tjsp., jossa käsiteltiin Disney-yhtiön myllerrysvaiheita Waltin eläessä ja sen jälkeen. Siinä käytiin läpi 1940-luvun lakko, rasismisyytökset ja viiksetön henkilökuntapolitiikka jne.. Mikin "blackface" -teatteritaustaa sivuttiin muutenkin.
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 975



« Vastaus #17 : 10.08.2011, klo 08:47:26 »

Onhan tästä ollut ennenkin täällä puhetta, mutta itse olen saanut käsityksen ettei Disney palkannut mustia alunperinkään.

En nyt muuta lähdettä muista tähän hätään kuin Loose Shoes -elokuvassa heitetyn vitsin aiheesta, mutta olen tosiaan nähnyt uskottavampaakin dokumentaatiota tästä kauan sitten.
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 798


"Ja rangaistus on greippi!"


« Vastaus #18 : 10.08.2011, klo 09:28:12 »

Onhan tästä ollut ennenkin täällä puhetta, mutta itse olen saanut käsityksen ettei Disney palkannut mustia alunperinkään.

Floyd Norman tuli Disneylle 1956 ja oli siellä todella pitkään, jonnekin ihan näihin päiviin. Sai Disney-legend arvonimen 2007. En tiedä palkkasiko Disney itse. Henkilöstöpäällikkö varmaan sitten kai. Oli kai noita muitakin. Suunnitelmissa on haastatella tyyppiä sähköpostitse jossain välissä, koska hän teki myös Mikki-strippiä sen ihan viimeisinä vuosina.

Ettei lähteenä olis Schickel? The Disney Version: The Life, Times, Art and Commerce of Walt Disney (1968).

Timo
tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
J Lehto
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 236


The world is so loud


« Vastaus #19 : 10.08.2011, klo 13:35:47 »

"Anekdootti" taitaa kuulua kategoriaan "no ehkä se ei nyt ihan noin menny, mut ei sitä meinaa et se juttu ois täyttä paskaakaan". Tongue
tallennettu
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 650


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #20 : 10.08.2011, klo 16:39:14 »

Ettei lähteenä olis Schickel? The Disney Version: The Life, Times, Art and Commerce of Walt Disney (1968).

Se tai "Hollywood's Dark Prince", ne sisältävät kaikenlaisia mahdollisia kuvauksia Disney-comppanian tekosista.  

Mikki-näkemyksensä perusteella kenkää saanut haastateltu oli joka tapauksessa animaatiopiirtäjä.

Esimerkkejä Disneyn tavasta esitellä stereotyyppejä, etnisiä ja muita, löytyy netistä yllin kyllin. Useimmat D-hahmot tosin kalpenevat (eh eh) vaikkapa Lucky Luken, Asterixin ja Ahmed Ahneen seikkailujen etnisiin näkemyksiin verrattuna.  

Elokuvajulisteessa ´blackface´-Mikki esittämässä "Setä Tuomon tupaa". Sama aihe nähtiin myös sarjakuvaversiona.


* 001_big.jpg (174.02 kilotavua, 604x864 - tarkasteltu 56 kertaa.)
« Viimeksi muokattu: 10.08.2011, klo 16:59:09 kirjoittanut VesaK » tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Kahkonen
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 235



« Vastaus #21 : 10.08.2011, klo 17:39:12 »

Paksut huulet ja kihara tukka, muu ei erota valkoista esittävästä Pollesta (Legree?). Nykään etnisten hiirten naama väritetään ruskealla, kun se Mikillä on vitivalkoinen.
tallennettu
Sivuja: 1 [2] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: