Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Artikkelit ja henkilökuvat:
Tarzan – viidakon valtias 1/2
(01.02.2012 klo 10:00:00)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
26.05.2012, klo 00:32:25
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355576
viestiä
8528
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
Naivismi
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Naivismi (Luettu 3183 kertaa)
Helena
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 171
Naivismi
«
:
01.07.2011, klo 23:47:01 »
Tarvitsisin esimerkkejä sarjakuvista, joiden
piirrostyyli
edustaa naivismia. Minun on vaikea käsittää, miten naivismi määritellään, joten osaisitteko antaa esimerkkejä.
tallennettu
Sampsa Kuukasjärvi
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 1 165
Entinen Satunnainen kävijä
Vs: Naivismi
«
Vastaus #1 :
02.07.2011, klo 00:12:09 »
Jos jokin sarjakuva, niin minusta Jukka Tilsan Zärpä on naivismia.
Eihän naivismia voi määritellä tarkasti, mutta siinä selvästikään ei yritetä piirtää "hienosti" eli teknisesti. Piirrosviivat ovat yksinkertaisia, kuvakulmat ovat monotonisia ja perspektiivi puuttuu.
Myös Tenavat ja Persepolis tulevat minulla miettimättä mieleen.
tallennettu
Matti Karjalainen
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 986
Friendly Neighborhood Librarian
Vs: Naivismi
«
Vastaus #2 :
02.07.2011, klo 08:58:36 »
Lainaus käyttäjältä: Sampsa Kuukasjärvi - 02.07.2011, klo 00:12:09
Jos jokin sarjakuva, niin minusta Jukka Tilsan Zärpä on naivismia. Eihän naivismia voi määritellä tarkasti, mutta siinä selvästikään ei yritetä piirtää "hienosti" eli teknisesti. Piirrosviivat ovat yksinkertaisia, kuvakulmat ovat monotonisia ja perspektiivi puuttuu. Myös Tenavat ja Persepolis tulevat minulla miettimättä mieleen.
Olen kaikkea muuta kuin asiantuntija tällä taiteensaralla, mutta tekisi mieli väittää ettei Tenavat näennäisestä yksinkertaisuudestaan huolimatta kuuluisi tähän naiiviin kastiin. Sen sijaan Tilsa tuli minullekin ensimmäisenä mieleen.
tallennettu
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)
Tertsi
Mutsi Naamio
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 845
Vs: Naivismi
«
Vastaus #3 :
02.07.2011, klo 09:10:36 »
Wikipedia sanoo mm. näin:
Naivismi (ransk. naïve lapsekas, vilpitön, luonnollinen) on taidesuuntaus, jota harjoittavat usein itseoppineet taiteilijat.
Teoksissa on runsaasti koristeellisia ja värikkäitä yksityiskohtia hieman tyhjän tilan kammon tapaan. Yksityiskohdat kuvataan samanarvoisina, kun taas koulutetut taiteilijat pyrkivät synteesiin, jossa jotkin elementit dominoivat. Samanarvoisten detaljien tulvassa kokonaisuus muuttuu tavallaan epätodelliseksi, vaikka tavoitteena on aluperin ollut kuvata aihetta tarkan todellisesti.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Naivismi
«
Viimeksi muokattu: 02.07.2011, klo 09:13:07 kirjoittanut Tertsi
»
tallennettu
Tertsi
Mutsi Naamio
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 845
Vs: Naivismi
«
Vastaus #4 :
02.07.2011, klo 10:36:04 »
Eipä tule oikeastaan mieleen yhtään sarjakuvaa joka täyttäisi nuo naivismin määritteet.
Mihin ihmeeseen oikein tarvitset noita esimerkkejä?
tallennettu
Sampsa Kuukasjärvi
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 1 165
Entinen Satunnainen kävijä
Vs: Naivismi
«
Vastaus #5 :
02.07.2011, klo 10:59:02 »
Lainaus käyttäjältä: Matti Karjalainen - 02.07.2011, klo 08:58:36
Olen kaikkea muuta kuin asiantuntija tällä taiteensaralla, mutta tekisi mieli väittää ettei Tenavat näennäisestä yksinkertaisuudestaan huolimatta kuuluisi tähän naiiviin kastiin.
Tarkemmin tuumien taidat olla oikeassa. Vitsisarjakuviin kuuluu olennaisena pelkistys, jonka sisällä Tenavat varmaan hyvin pysyy menemättä naivismiin. Tenavat kyllä oli aikoinaan synnyttämässä siirtymää riisutumpaan strippisarjakuvaan.
Naivismin epätarkka kansanomainen määritelmä voisi ehkä olla, että ”sellainen, jonka lapsikin piirtää”. Wikipedian artikkelissa näemmä maalaustaiteen naivismiin liitetään yleisesti itseoppineisuus. Lapsellisen näköisen jäljen takana voi tietysti olla paljon taitoa.
Naivistinen-sanaa käytetään laajasti ilman että viitataan varsinaiseen naivismiin. Esimerkiksi Mustanaamio-piirtäjä Wilson McCoyta sanotaan
täällä
kömpelyydessään naivistiseksi piirtäjäksi, mutta kyllähän hänellä oli esim. perspektiivit kunnossa ja tarkkuutta sen verran, että ei se taide naivismia ole.
Kalervo Palsaa sanotaan naivistiksi, mutta hänen tyylinsä saattaa olla myös undergroundia. On vaikeata määritellä esim. minimalismin, naivismin, surrealismin ja undergroundin rajoja.
tallennettu
hdc
Architectus urbis caelestis
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 099
Vs: Naivismi
«
Vastaus #6 :
02.07.2011, klo 13:50:50 »
Tuon Tertsin lainaaman selityksen mukaan minimalismi ei naivismiin kuulu, päinvastoin, joskin surrealismia se kyllä lisää...
Ei kyllä kauheasti tule mieleen tuollaisia. Pekka Manninen on ehkä joskus noilla tienoilla. Tai Lena Ackebo tai Anu Lavonen.
Lapsenomaisella tyylillä piirtäjiä onkin sitten useampia.
tallennettu
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 798
"Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Naivismi
«
Vastaus #7 :
02.07.2011, klo 19:56:08 »
Sarjakuva onkin siitä vinkee taidemuoto, että visuaalinen puoli voi olla naivismia, mutta sisältö jotain ihan muuta hyvinkin vakavaa (esmes jo mainitut Persepolis ja Anu Lavosen sarjakuvat).
Itseoppineen Don Rosan sarjoissa on "runsaasti koristeellisia ja värikkäitä yksityiskohtia". Mutta tjaa....
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 829
Vs: Naivismi
«
Vastaus #8 :
02.07.2011, klo 20:40:28 »
Joo, naivisti maalaa tai piirtää huonosti koska ei osaa paremmin. Sellainen joka vain esittää kömpelöä (esim. M. Hagelberg)ei oikein mene läpi. Mullakin äkkiseltään mieleen tulee vain jenkkipiirtäjä Mark Beyer sekä ruotsitar Joanna Rubin Dranger (joka on sikäli hyvä esimerkki että on paitsi naivisti, myös nai'ivi
). Kotimaisista Aulikki Oksanen voisi olla. Samoin Punikkityttö ja jääkäriupseeri -kirjan piirtäjä Ellinor Mend (koska sarjassaan esim. kuvakulmat, -koot ja perspektiivit eivät vaihtele).
Aika äkkiä tullaan sen kysymyksen eteen, että voiko naivismi olla tietoisesti valittu piirrostyyli? Minusta ei voi, mutta jonkun muun mielestä varmaan voi. Siinä mielessä vaikkapa juuri Beyerin ja Åsa Grennvallin teosten rankkaaminen naivismiksi tuottaa minulle vähän tuskaa sekin. Ku ei voi tietää tyyppien työskentelystä, se vaikuttaa aidolta mutta onko se sitä...
Ero maalaustaiteeseen ja naivismin määrittelyyn siellä voisi olla hyvä tehdä. Sillä yhden (tai kymmenen) kuvan maalaaminen öljyväreillä on niin eri asia kuin kuvien piirtäminen peräkkäin julkaistuksi tarinaksi.
Ja kuten huomautettiin underground on usein lähellä naivismia tai sitten jo sitä itseään. Joku Heikur Leiksson (vai mikä sen islantilaisen nimi oli) ei mulla mee läpi koska se on niin kaupallisen laskelmoitu. Kyse ei siis siinä ole minusta taiteesta eikä siksi myöskään naivismista. Vaikea on myös erottaa ns. nuoruudentöitä naivismista sillä lasten tekemät sarjikset usein muistuttavat minusta erehdyttävästi naivismia.
tallennettu
Lönkka
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 604
Babtized in ignorance and chloroform
Vs: Naivismi
«
Vastaus #9 :
03.07.2011, klo 00:14:24 »
Esimerkiksi sanoisin että enimmän osan ns. taidesarjakuvasta voisi laskea naivistiseksi...
[väistää]
tallennettu
Sampsa Kuukasjärvi
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 1 165
Entinen Satunnainen kävijä
Vs: Naivismi
«
Vastaus #10 :
03.07.2011, klo 15:00:22 »
Lainaus käyttäjältä: hdc - 02.07.2011, klo 13:50:50
Tuon Tertsin lainaaman selityksen mukaan minimalismi ei naivismiin kuulu, päinvastoin, joskin surrealismia se kyllä lisää...
Näemmä joo, mutta minulla ei todellakaan tule naivismista ensiksi runsaat yksityiskohdat mieleen. Ehkä runsaat yksityiskohdat ovat enempi maalaustaiteen naivismin piirre? Niin kuin Reima sanoi:
Lainaus käyttäjältä: Reima Mäkinen - 02.07.2011, klo 20:40:28
Ero maalaustaiteeseen ja naivismin määrittelyyn siellä voisi olla hyvä tehdä. Sillä yhden (tai kymmenen) kuvan maalaaminen öljyväreillä on niin eri asia kuin kuvien piirtäminen peräkkäin julkaistuksi tarinaksi.
Sellainen yksityiskohtien runsaus, jossa kauempana olevissa kohteissa ei ole vähemmän yksityiskohtia kuin läheisissä kohteissa, on minusta kyllä naivismia. Sellaisesta puhutaan tulla Wikipedian artikkelissa. Hmm, ja Don Rosa ei ole naivismia.
Lainaus käyttäjältä: Reima Mäkinen - 02.07.2011, klo 20:40:28
Aika äkkiä tullaan sen kysymyksen eteen, että voiko naivismi olla tietoisesti valittu piirrostyyli? Minusta ei voi, mutta jonkun muun mielestä varmaan voi. Siinä mielessä vaikkapa juuri Beyerin ja Åsa Grennvallin teosten rankkaaminen naivismiksi tuottaa minulle vähän tuskaa sekin. Ku ei voi tietää tyyppien työskentelystä, se vaikuttaa aidolta mutta onko se sitä...
Onhan se hassua, jos meidän pitää arvioida taideteosta taiteilijan tarkoituksilla, siis esim. sillä, onko hän tehnyt teoksen tahallaan naivistiseksi vai ei. Käsittääkseni taiteen arvioinnissa ja nauttimisessa keskeistä on
teos
eikä taiteilijan aikomukset. Teoksen arvioinnissa on toki mukana ulkopuolisia seikkoja, esim. yhteiskunnan arvot, taiteilijan imago yms., mutta eihän me voida varmasti tietää tekijöiden aikeita ja taitoja.
Lainaus käyttäjältä: Lönkka - 03.07.2011, klo 00:14:24
Esimerkiksi sanoisin että enimmän osan ns. taidesarjakuvasta voisi laskea naivistiseksi...
Naivisteja varmaan löytyy etenkin kotimaisista naispuolisista piirtäjistä. Googlettamalla tulee naivismiin liittyviä luonnehdintoja mm. Tiina Pystysen, Kati Kovácsin ja Kaisa Lekan töistä.
tallennettu
Tertsi
Mutsi Naamio
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 845
Vs: Naivismi
«
Vastaus #11 :
03.07.2011, klo 15:12:32 »
Lainaus käyttäjältä: Sampsa Kuukasjärvi - 03.07.2011, klo 15:00:22
Sellainen yksityiskohtien runsaus, jossa kauempana olevissa kohteissa ei ole vähemmän yksityiskohtia kuin läheisissä kohteissa, on minusta kyllä naivismia. Sellaisesta puhutaan tulla Wikipedian artikkelissa. Hmm, ja Don Rosa ei ole naivismia.
Rosa voisi ollakin aika lähellä naivismia.
Pankaapa Don Rosan ruutu ja vaikkapa Huuha Innasen tasulu vierekkäin ja arvioikaa itse.
Ainakin ne T. Pystysen jutut jotka olen nähnyt ovat valovuoden päässä naivismista.
Lisättäköön vielä selvyyden vuoksi:
Naivismi ei ole haukkumasana.
edit:
Rosan ankoissa on perspektiivi kuitenkin aika kohdallaan, mikä taas naivismissa on melko usein täysin vinksallaan.
«
Viimeksi muokattu: 03.07.2011, klo 15:40:25 kirjoittanut Tertsi
»
tallennettu
haplo
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 776
Vs: Naivismi
«
Vastaus #12 :
03.07.2011, klo 15:39:21 »
Lainaus käyttäjältä: Sampsa Kuukasjärvi - 03.07.2011, klo 15:00:22
Onhan se hassua, jos meidän pitää arvioida taideteosta taiteilijan tarkoituksilla, siis esim. sillä, onko hän tehnyt teoksen tahallaan naivistiseksi vai ei. Käsittääkseni taiteen arvioinnissa ja nauttimisessa keskeistä on
teos
eikä taiteilijan aikomukset. Teoksen arvioinnissa on toki mukana ulkopuolisia seikkoja, esim. yhteiskunnan arvot, taiteilijan imago yms., mutta eihän me voida varmasti tietää tekijöiden aikeita ja taitoja.
Molemmilla on osansa taiteen arvioinnissa. Puhutaan ikonografisista ja ikonologisista lähestymistavoista. Ensin mainittu vastaa siihen, mitä teos esittää ja jälkimmäinen siihen, miksi jokin teos on tehty ja mihin sillä on pyritty. Eli siis mihin tekijä on pyrkinyt.
Mukaan tulee siis väkisinkin arvioijan subjektiivisuus. Pelkällä objektiviisuudella kun ei voida vastata ikonologisiin kysymyksiin. Onhan tässä vaara ylitulkintaan, mutta se sitten pitäisi arvioijan itse tunnistaa. Tai vähintään muiden, eikä niellä kaikkea mitä on tulkittu.
Edit: Tottakai teos on kuitenkin lähtökohta. Ylitulkintaa olisi nimenomaan ottaa teos mukaan arviointiin vain siltä osin, että se sopisi arvioijan taiteilijasta esittämään näkemykseen.
«
Viimeksi muokattu: 03.07.2011, klo 15:43:11 kirjoittanut haplo
»
tallennettu
Sampsa Kuukasjärvi
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 1 165
Entinen Satunnainen kävijä
Vs: Naivismi
«
Vastaus #13 :
03.07.2011, klo 16:40:36 »
Lainaus käyttäjältä: haplo - 03.07.2011, klo 15:39:21
Molemmilla on osansa taiteen arvioinnissa. Puhutaan ikonografisista ja ikonologisista lähestymistavoista. Ensin mainittu vastaa siihen, mitä teos esittää ja jälkimmäinen siihen, miksi jokin teos on tehty ja mihin sillä on pyritty. Eli siis mihin tekijä on pyrkinyt.
Ikonografia tutkii sitä mitä teos (kuva) esittää. Mutta
ikonologia
ei minusta liity taiteilijan tarkoituksiin, vaan siihen mitä teos (kuva) yleensä merkitsee taidehistorian kehyksissä.
Minun tietääkseni
biografismi
tutkii taiteilijan aikomuksia (intentioita) ja yleensäkin hänen elämänsä vaikutusta teoksiin. Teoksen arviointi tekijän kautta ei ole kovin suosittua nykyään, vaikka myönnetään, että se voi antaa lisätietoa.
Nykyisessä postmodernissa ajattelussa on valtavirtana tulkintamalli, että teoksen arvioinnissa
itse teksti
riittää
. Arvioijan antama merkitys on ainoa ”totuus”, tietysti aina subjektiivinen sellainen. Teksti-sanaa käytetään näissä teorioissa kattamaan kaikenlaiset tutkimuskohteet.
tallennettu
haplo
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 776
Vs: Naivismi
«
Vastaus #14 :
03.07.2011, klo 16:55:35 »
Biografismista maalaustaiteen tulkinnassa en osaa sanoa mitään, mutta nähdäkseni ikonologisesti tarkasteltuna (eli kuten Wikipedia sanoo, konteksteja selvitettäessä) on pakko tarkastella taiteilijaa koska teosta ei olisi ilman että häneen on vaikutettu jollain tavalla.
Esimerkiksi Akseli Gallen-Kallelan
Sammon puolustuksessa
on nähty historiallisen kontekstin myötä mahdollisuuksia taiteilijan haluun ottaa kantaa ajan (1800-luvun loppu) Suomen ja Venäjän välisiin suhteisiin. Taiteilija itse kielsi tämän, mutta jotkut tulkitsijat ovat väittäneet löytävänsä tähän selviä viitteitä. Konteksti on siis selvillä, mutta sen merkitys taidehistorialle (mitä taiteilija haki teoksellaan vai hakiko mitään, ainakaan esitetyssä asiassa) on epäselvä. Ja sivumennen sanoen tulkinnat taitavat sisältää sitä ylitulkintaa...
Edit: Kun nyt kuitenkin sarjakuvafoorumilla ollaan, olisi ihan mielenkiintoista tietää millaista sarjakuvan tulkinta on. Onko sitä viety käsitteellisesti kuinka pitkälle? Yhdistelläänkö siellä juurikin näitä kirjallisuuden biografismia sekä maalaustaiteen puolelta ikonografiaa ja ikonologiaa?
«
Viimeksi muokattu: 03.07.2011, klo 17:30:57 kirjoittanut haplo
»
tallennettu
Sivuja:
[
1
]
2
3
4
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines