Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Arvostelut: Mestaaja omilla nettisivuillaan (14.05.2012 klo 17:07:17)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
25.05.2012, klo 17:41:14

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355512 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6032 jäsentä. Uusin jäsen: salamanterinainen
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Toimintasankarit
| | |-+  Amerikan vampyyri
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] 2 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Amerikan vampyyri  (Luettu 1380 kertaa)
Lurker
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 842



« : 16.02.2011, klo 14:00:46 »

Scott Snyderin luoma AMERIKAN VAMPYYRI -sarja alkaa Suomessa, kokoomakirjoina (Egmont), joista ensimmäisessä on sarjan viisi ekaa lehteä. Näissä lehdissä on mukana myös Stephen King. Ks. NY Timesin arvostelu

Rafael Albuquereque vastaa taiteesta, hänen blogistaan löytyy näytteitä.

http://www.stephenking.com/promo/american_vampire/
« Viimeksi muokattu: 16.02.2011, klo 14:02:36 kirjoittanut Lurker » tallennettu

Lönkka
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 604


Babtized in ignorance and chloroform


« Vastaus #1 : 16.02.2011, klo 17:20:00 »

Kovastihan Egmontilla näyttää olevan noita DCn julkaisuja ohjemassaan.
Hieno homma, mutta vielä hienompaa olisi jos julkaisisivat ne oikeasti parhaimmat nimikkeet. Eiköhän tässäkin tuo Kingin nimi painanut vaakakupissa aika lailla... toivottavasti jeesaa myynnissä massoille.

Tuo ekan alpun matsku on ihan OKta, mutta jatkossa homma menee valitettavasti heikompaan suuntaan kun tarinat eivät enää oikein innosta. Lisäksi kymppinumerosta alkaen on piirroksesta vastannut Mateus Santoluco joka ei yllä Albaquerquen tasalle eikä edes väreistä vastaava Dave McCaig pysty pelastamaan tilannetta. Olen pohdiskellut lehden seuraamisen lopettamista.
tallennettu
Michael Riddle
huiskija
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 772


Nok nok!


« Vastaus #2 : 16.02.2011, klo 19:44:42 »

Hieno homma, mutta vielä hienompaa olisi jos julkaisisivat ne oikeasti parhaimmat nimikkeet.

Älä muuta sano. Itse luin vissiin vaan ekan numeron, ja heti lakkasi kiinnostus. Mutta kai tätä mielummin lukee kuin kaikkea muuta Egmontilta tänä vuonna tulevaa.
tallennettu

"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
tmielone
Il Dille
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 233



« Vastaus #3 : 16.02.2011, klo 21:01:23 »

Kovastihan Egmontilla näyttää olevan noita DCn julkaisuja ohjemassaan.
Hieno homma, mutta vielä hienompaa olisi jos julkaisisivat ne oikeasti parhaimmat nimikkeet. Eiköhän tässäkin tuo Kingin nimi painanut vaakakupissa aika lailla... toivottavasti jeesaa myynnissä massoille.

Heti alkuun innostuin tästä uutuudesta, mutta sitten huomasin Kingin nimen kannessa ja innostus laantui huomattavasti. Mieleen tuli vain Mustan tornin patsasteleva pitkäveteisyys.

No, voihan tuota yhden kokoelman verran kokeilla ja tukea käännössarjakuvien julkaisua.
tallennettu

"Now there's only two things in life but I forget what they are"
Vincent
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 441



« Vastaus #4 : 16.02.2011, klo 22:22:38 »

Eiköhän tässäkin tuo Kingin nimi painanut vaakakupissa aika lailla...

Itse epäillen, että verenimijöillä pyritään rahastamaan (kun ne nyt sattuvat olemaan kysynnässä).
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 959



« Vastaus #5 : 16.02.2011, klo 23:51:58 »

Jenkeissä on tullut tähän asti vain yksi kirja, joten luultavasti suomennos on juuri se. Sisältää lehden viisi ensimmäistä numeroa, jotka sisälsivät kaksi eri tarinaa, lehden numerot olivat aina puolet ja puolet. King kirjoitti toisen ja Scott Snyder toisen. Tuon jälkeen Snyder on kirjoittanut lehteä yksin.
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Petteri Oja
Juudas itselleen
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 6 791



« Vastaus #6 : 25.05.2011, klo 22:57:55 »

Sisältää juurikin Jukan kuvailemat sarjat. Luin läpi ilman suurta innostusta.

Esipuheen kanssa on käynyt harmillinen moka, se on ladottu hennolla fontilla niin tumman taustan päälle, ettei sitä pysty lukemaan.
tallennettu

Janne
Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
Valvoja
***
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 688


Hornan kekäleet!


« Vastaus #7 : 08.08.2011, klo 13:31:14 »

Minä puolestani pidin kovasti. Aluksi minäkin ajattelin, että Kingin nimellä tässä taas ratsastetaan, mutta ei. Olisiko nimi pitänyt jättää pois kansiteksteistä vain sen takia, että hän sattuu olemaan King?

Kirjan esipuheessa, jonka tosiaan hädin tuskin pystyi lukemaan, King kertoi, että halusi tehdä vampyyreista taas oikeasti pelottavia. Ilmeisesti miehellä oli mielessä Twilightin vampyyrisöpöilyt ym. Mutta tässä ei ihan onnistuttu. Jäin miettimään, oliko sarjan päävampyyri oikeasti paha vai ei... Lähtökohtaisesti tämä oli erittäin paha ja siitä olisikin ollut hyvä lähteä rakentamaan sarjaa. Mutta näytti vähän siltä, että siltä kohdalta alettiin mennä juuri sen söpöilyn suuntaa. Mutta kyllä sarjassa niitä hirmupahojakin oli.

Jaa mistäkö sitten tykkäsin..? Ensinnäkin sarjan henkilögalleria oli mielenkiintoinen, joka tarjoaa varsin monelle jotakin. Toiseksi, tarina oli rakennettu hyvin ja ainakaan minulla ei ollut etukäteen aavistusta, mitä tuleman pitää. Kolmanneksi lähestymistapa vampyyriaiheeseen oli ainakin minulle uusi (en ole hirmuisesti seurannut nykyistä vampyyrihuumaa, joten jotain oleellista on saattanut mennä ohi...). Neljänneksi, kuvitus oli rautaa. Luin koko opuksen yhdellä istumalla, vaikka piti vain vähän selata. Eli ei tämän kirjan kansainvälinen menestys (menestykseksi luokittelisin sen siksi, että sitä näkyi akateemisessa olevan muistaakseni kolmella tai neljällä kielellä saatava) johdu todellakaan pelkästä Kingin nimestä kannessa.

Jatko riippuu paljon siitä, mihin suuntaan näitä henkilöhahmoja viedään. Edellä olevista puheenvuoroista päättelen, että totaalinen vesityskin on tietenkin mahdollista. Ja jos kerran kuvittajakin vaihtuu, niin luulenpa alkuinnostukseni hiipuvan.
tallennettu

"Tex-tieteen yli-morisco"
SariSari
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 34



« Vastaus #8 : 09.08.2011, klo 00:27:15 »

Täältä löytyy myös sarjan kannattaja. Albuquerquen taide on vakuuttanut ja Kinghän on hommassa vain toisen kirjoittajan pestissä alkunumeroissa. Hyvä niin, Snyder kun osaa kirjoittaakin, toisin kuin King.
En ollut erityisen ihastunut vieraileviin taiteilijoihin minäkään, mutta kyseessähän oli vain parin hassun numeron jakso (#10-#13 jos en hurjasti valehtele?). Tarinassa kieltämäti on ollut notkahdus jos toinenkin, mutta jaksan kyllä silti seurata sitä mielenkiinnolla. Jopa niin pitkälle että kiinnostaisi äärettömästi saada hyppysiini sarjan spin-off American Vampire: Survival of the Fittest. Tosin kiinnostukseni johtuu pääasiallisesti taiteilija Sean Murphystä jonka jälkeä olen seuraillut jo vuosikaudet.
Ja niin, olen tyttö, eli tykkään siitä romantiikastakin. Ihqua.
tallennettu
Curtvile
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 886


« Vastaus #9 : 09.08.2011, klo 00:39:09 »

..... Jopa niin pitkälle että kiinnostaisi äärettömästi saada hyppysiini sarjan spin-off American Vampire: Survival of the Fittest. Tosin kiinnostukseni johtuu pääasiallisesti taiteilija Sean Murphystä jonka jälkeä olen seuraillut jo vuosikaudet.
Ja niin, olen tyttö, eli tykkään siitä romantiikastakin. Ihqua.

Vampyyrit eivät oikein vakuuta allekirjoittanutta mutta Sean Murphyn kuvitus yhdistettynä Scott Snyderiin(jota olen toisista sarjakuvayhteyksistä oppinut arvostamaan huomattavasti) vaikuttaa paitsi lupaavalta myös hyvin romanttiselta:


kovasti sopivan romanttiselta.
tallennettu
Petteri Oja
Juudas itselleen
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 6 791



« Vastaus #10 : 09.08.2011, klo 01:54:11 »

Minusta King hoiti hommansa ihan hyvin varsinkin kun ottaa huomioon että tämä oli kaiketi ensimmäinen kerta kun hän kirjoitti jotain suoraan sarjakuvaksi. Eivät ne Kingin osuudet minusta sen huonompia olleet kuin Snyderinkään.
tallennettu

SariSari
Uusi jäsen
*
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 34



« Vastaus #11 : 10.08.2011, klo 22:40:53 »

Vampyyrit eivät oikein vakuuta allekirjoittanutta mutta Sean Murphyn kuvitus yhdistettynä Scott Snyderiin(jota olen toisista sarjakuvayhteyksistä oppinut arvostamaan huomattavasti) vaikuttaa paitsi lupaavalta myös hyvin romanttiselta:


kovasti sopivan romanttiselta.
Ehdottomasti romantiikkaa minunkin makuuni. Tahtoo sanoo hän kuolaten.

Minusta King hoiti hommansa ihan hyvin varsinkin kun ottaa huomioon että tämä oli kaiketi ensimmäinen kerta kun hän kirjoitti jotain suoraan sarjakuvaksi. Eivät ne Kingin osuudet minusta sen huonompia olleet kuin Snyderinkään.
Mä nyt vain olen ääpylä ja vihaan Kingin kirjoitustyyliä tunteella. Olin suorastaan hämmentynyt että ei pilannut tuota sarjakuvaa jaanauksellaan. En ole ikinä ymmärtänyt herran suosiota, ideoita piisaa, mutta kirjoituskykyä ei kyllä sitten löydy yhtään.
tallennettu
Curtvile
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 886


« Vastaus #12 : 10.08.2011, klo 22:45:06 »

Minusta King hoiti hommansa ihan hyvin varsinkin kun ottaa huomioon että tämä oli kaiketi ensimmäinen kerta kun hän kirjoitti jotain suoraan sarjakuvaksi.

pakko päteä... vaikka siinä mielessä olet oikeaasa että Creepshow oli elokuva sarjakuvasta josta tuli sarjakuva

Ehdottomasti romantiikkaa minunkin makuuni. Tahtoo sanoo hän kuolaten.
Mä nyt vain olen ääpylä ja vihaan Kingin kirjoitustyyliä tunteella. Olin suorastaan hämmentynyt että ei pilannut tuota sarjakuvaa jaanauksellaan. En ole ikinä ymmärtänyt herran suosiota, ideoita piisaa, mutta kirjoituskykyä ei kyllä sitten löydy yhtään.

ole vaiti takova sydämeni....mutta ai pahus, minähän seurustelen jo tuon kanssa...
tallennettu
Petteri Oja
Juudas itselleen
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 6 791



« Vastaus #13 : 11.08.2011, klo 00:05:10 »

pakko päteä... vaikka siinä mielessä olet oikeaasa että Creepshow oli elokuva sarjakuvasta josta tuli sarjakuva

Lapsuuteni suosikkialbumeita... Mutta ei taida tosiaan sopia määritelmään.
tallennettu

Curtvile
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 886


« Vastaus #14 : 11.08.2011, klo 00:17:03 »

tuo tosin on Kingin kirjoittama, ensin elokuvaksi sitten sarjakuvaksi. Toisaalta Stephen Kingin kupeiden hedelmä, Joe Hill on sitten kyllä sitäkin  ansioituneempi ja varmasti antanut isäpapalle neuvon tai kolmekymmentäkahdeksan.
tallennettu
Sivuja: [1] 2 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: