Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Artikkelit ja henkilökuvat:
Sarjakuva, etymologisia aatoksia
(23.05.2012 klo 18:00:00)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
25.05.2012, klo 22:52:03
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355566
viestiä
8528
aihetta kirjoittanut
6032
jäsentä. Uusin jäsen:
salamanterinainen
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvamarkkinat
Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
Suomalaisen sarjakuvan juhlavuosi 2011 postituslista
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
[
2
] |
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Suomalaisen sarjakuvan juhlavuosi 2011 postituslista (Luettu 2245 kertaa)
VesaK
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 649
Oh, Santo cielo!
Vs: Suomalaisen sarjakuvan juhlavuosi 2011 postituslista
«
Vastaus #15 :
31.07.2011, klo 19:58:50 »
Mainoskuvitusten puuttuminen saattaa selittyä sillä että ToF foundation toimi näyttelyn kuraattorina ja ko. säätiötä ei ilmeisesti Tompan elämän mainososuus kiinnosta. Eipä siellä ollut pianistiakaan.* Laaksosen sarjakuvat taasen ovat enimmäkseen yksittäisistä ruuduista koostuvia, eli yksikin kokonainen jakso olisi vaatinut kohtalaisen paljon seinätilaa. Taschen on julkaissut hyvin edullisen ja KOVAkantisen kirjan Tomin sarjoista (aiemmin useampiakin), sitä saa mm. Turun sarjakuvakaupasta. (Kirjan kansilehti on käännettävä jos haluaa lueskella Tomppaa "huomiota herättämättä".)
Mitä tulee fetisseihin niin... no, minusta niistä ei jäänyt epäselvyyttä. Semmoinen ToF -nukke univormussa olisi tietty ollut kiva. Jonkun mielestä nämäkin kuvat ovat "hätkähdyttäviä", mutta täytyy muistaa että Tom-miehet ovat myös varsin huvittavia. Kieli ja ties mitä muuta poskessa tehtyjä, "rajuista" aiheista huolimatta helposti lähestyttäviä ja sympaattisia. Varsinkin saunakuva oli hykerryttävä.
Pisteet Turulle siitä että tämä sallittiin, vaikkakin pikku huoneeseen hikisten urheilupaitojen taakse. Odotan vielä että Kaarinan kaupunki pystyttäisi kahdelle sarjakuvasankarilleen patsaan, aiheena vaikkapa Tom-mies ja lampaita.
*Niin ja pitää muistaa, että kyse on ensisijaisesti Tom of Finlandin näyttelystä, ei Touko Laaksosen.
«
Viimeksi muokattu: 31.07.2011, klo 20:32:16 kirjoittanut VesaK
»
tallennettu
En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Laura Lyhykäinen
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 29
Vs: Suomalaisen sarjakuvan juhlavuosi 2011 postituslista
«
Vastaus #16 :
09.09.2011, klo 15:37:53 »
Sarjakuvan juhlavuosi tiedote 9/2011
Syyskuun sarjakuvatapahtumat kietoutuvat vahvasti Helsingin sarjakuvafestivaalien ympärille, jossa kotimainen sarjakuva on näyttävästi esillä. Käy myös Postissa hankkimassa
Ville Tietäväisen
suunnittelema juhlavuoden postimerkkiarkki.
Ville Hännisen
ja
Harri Römpötin
toimittamana Päin Näköä! 16 suomalaista sarjakuvataiteilijaa -teos kannattaa myös lisätä lukulistalle!
Tapahtumia:
Helsingin sarjakuvafestivaalit 16.-19.9.
Kolmipäiväinen sarjakuvatapahtuma järjestetään Lasipalatsin aukiolla ja lähiympäristön tapahtumapaikoilla Teemoina brittiläinen sarjakuva ja suomalaisen sarjakuvan juhlavuosi.
Vapaa pääsy!
Rahat vai kolmipyörä, Cosmic Comic Cafe, Turku
Turun sarjakuvakerho järjestää yhteistyössä Cosmic Comic Cafen kanssa sarjakuva-aiheisen tietovisailun. Osakilpailujen päivämäärät ja sponsorit: 7.9. Omituiset Opukset, 5.10. Sammakko, 9.11. Fantasiapelit, 7.12. Turun Sarjakuvakauppa ja Cosmic Comic Cafe.
Kirjaset, Sastamala 24.9.2011
Kirjaset on vuosittain Sastamalassa järjestettävä valtakunnallinen lasten ja nuorten kirjatapahtuma. Tämän vuoden teema on kansainvälisyys ja alateemana suomalaisen sarjakuvan juhlavuosi. Kirjailijavieraina
Milla Paloniemi
ja
Anni Nykänen
, työpajoja sarjakuvateemalla sekä non-stop-luonteinen sarjakuvaresiina, sarjakuvapiirtäjänä
Marko Alakruuvi
.
Turun kansainväliset Kirjamessut, Turun Messu- ja kongressikeskus 30.9.-2.10.
Mukana mm.
Milla Paloniemi, Anni Nykänen, Jupu, Pauli Hirtolahti, Joonas Lehtimäki, Pertti Jarla, Ville Tietäväinen
ja
M.A. Jeskanen
.
Näyttelyitä:
Sarjakuvan sanomaa, Sanomatalo, Helsinki 31.8.-11.9.
Moisseinen
&
Petrushina
: Sattumia / Incidents, Galleria Jangva, Helsinki 31.8.-18.9.
Sarjakuva-Finlandia 2011, Postimuseo, Helsinki 1.-25.9.
Finest / Call It A Day - Suomalais-virolainen sarjakuvaprojekti, Viro-keskus, Helsinki 1.-25.9.
Hahmoterapiaa - Suomalaisen sarjakuvan merkkihahmoja, Postimuseo, Helsinki 1.9.-30.10.
Ilpo Koskela
–30–, Pohjolan Sanomien näyttelytila, Kemi 2.-28.9.
Filippa Hella
: Muste, Kulttuuritalo Grand, Porvoo 5.-23.9.
Kaisa Lek
a – Kirjasto, Kirjasto 10, Helsinki 5.-25.9.
Futuro Primitivo, Sarjakuvakeskus, Helsinki 5.9.-1.10.
Canicola - Eturivin sarjakuvaa Italiasta, Lasipalatsin aukio, Helsinki 6.9.-3.10.
Kilttilä, Hyvän mielen galleria, Helsinki 8.9.-31.10.
Timppa Mäkelä
- Minun Helsinkini, Laituri, Helsinki 14.-30.9.
Frank Odoi
- Sarjakuvan monitaituri, Tapulikaupungin kirjasto, Helsinki 14.9 -12.10.
Great British Comics Now, festivaaliteltta, Helsinki 16.-18.9.
Midnight Sun - Kuš! esittää suomalaisia sarjakuvia, Mbar, Helsinki 16.-29.9.
Sarjakuvantekijät levynkansitaiteilijoina, Kirjasto 10, Helsinki 16.9.-3.10.
Suuri Kurpitsa -julistenäyttely, Henry’s Pub, Helsinki 17.9.
Poika Vesanto
-näyttely, Kari-paviljonki, Valkeakoski 24.9.-18.12.
Ilmoita sarjakuvatapahtumasi:
laura.lyhykainen@sarjakuvaseura.fi
Seuraa juhlavuoden tapahtumia tai liity postituslistalle:
www.sarjakuvaseura.fi
tallennettu
Laura Lyhykäinen
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 29
Vs: Suomalaisen sarjakuvan juhlavuosi 2011 postituslista
«
Vastaus #17 :
04.10.2011, klo 21:38:23 »
Sarjakuvan juhlavuosi tiedote 10/2011
Lokakuussa kirjamessuillaan Turussa ja Helsingissä, keskustellaan politiikasta sarjakuvassa ja avataan juhlavuoden huipentava suurnäyttely Designmuseossa. Katso myös 1.-2.10. pidetyn 24 tuntia sarjakuvaa tapahtuman tuotoksia osoitteessa
http://24tuntiasarjakuvaa.info
.
Tapahtumia:
Poliitikot puhuvat sarjakuvasta – poliittinen sarjakuvailta, Sarjakuvakeskus, Helsinki 11.10.
Päättäjät keskustelevat syksyn puhutuimmista sarjakuvauutuuksista sekä sarjakuvan kulttuuripoliittisesta asemasta. Vapaa pääsy.
Helsingin kirjamessut, Helsingin Messukeskus 27.-30.10.
Ohjelmassa on kotimaisen sarjakuvan kärkinimiä, teosmyyntiä, keskusteluja, sarjakuvalehden tekoa, pohjoismaista sarjakuvaa ja 100-vuotiaan suomalaisen sarjakuvan juhlaa.
Kristian Huitulan sarjakuva-Kalevala
Kristian Huitulan
sarjakuva-Kalevala näyttelykiertue kiertää Suomea vuosina 2011-2012. Näyttelykiertue on laajin Suomessa järjestetty sarjakuvan kiertonäyttely, ja se juhlistaa osaltaan 100-vuotiasta suomalaista sarjakuvaa.
Porvoon kaupunginkirjasto
Porvoon kaupunginkirjastossa huomioidaan suomalaista sarjakuvaa koko syksyn ja talven ajan erilaisin sarjakuvanäyttelyin. Näyttelyitä pitävät mm.
Kristian Huitula, Robert Ottosson, Emmi Valve, Filippa Hella, Kaisa Leka, Amanda Vähämäki, Maria Björklund
ja
Roope Eronen
.
Julkaisuja juhlavuoden kunniaksi
Ville Hännisen
ja
Harri Römpötin
toimittamana Päin Näköä! 16 suomalaista sarjakuvataiteilijaa -teos avaa ennakkoon Kiasman maaliskuussa 2012 avattavaa sarjakuvataiteen näyttelyä.
Suomalaisen sarjakuvan juhlavuoden kunniaksi latvialainen sarjakuvalehti kuš! julkaisi erikoisnumeron teemalla Midnight Sun, jossa on esillä ainoastaan suomalaisten tekijöiden töitä.
Poimintoja näyttelyistä:
Rontit, Aralis-kirjastokeskus, Helsinki 12.9.-14.11.
Animaatioita ja mustia perhosia, Keravan Taidemuseo 14.9.-16.10.
Giorgio Cavazzano
elokuvissa, Päivälehden museo, Helsinki 28.9.-16.10.
Yksitoista, Sarjakuvakeskus, Helsinki 4.-15.10.
Petri Hiltunen
, Turun sarjakuvakauppa 7.10-3.11.
Hyppää ruutuun! Suuri suomalainen sarjakuva, Designmuseo, Helsinki 14.10.-8.1.
Sarjakuvataidetta Pohjois-Savosta, Kuopion taidemuseo 14.10.-5.2.
Bakman
&
Hemmingsson
, Sarjakuvakeskus, Helsinki 24.10.–19.11.
Ilmoita sarjakuvatapahtumasi:
laura.lyhykainen@sarjakuvaseura.fi
Seuraa juhlavuoden tapahtumia tai liity postituslistalle:
www.sarjakuvaseura.fi
tallennettu
Laura Lyhykäinen
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 29
Vs: Suomalaisen sarjakuvan juhlavuosi 2011 postituslista
«
Vastaus #18 :
02.11.2011, klo 19:13:21 »
Sarjakuvan juhlavuosi tiedote 11/2011
Suomalaisen sarjakuvan juhlavuosi tiivistyy loppua kohden. Juhlan aika koittaa ensimmäisen suomalaisen sarjakuvakirjan ilmestymispäivänä 21.11. jolloin on mahdollisuus osallistua jopa kahteen juhlatilaisuuteen Helsingissä. Ruotsi-Suomi yhteistyöstä kiinnostuneiden kannattaa ilmoittautua Hanasaaren seminaariin josta voi suoraan hypätä Necrocomiconiin Turkuun!
Tapahtumia:
Hyppää Ruutuun! Suuri suomalainen sarjakuva, Designmuseo, Helsinki 14.10.-8.1.
Suurnäyttelyn oheisohjelmissa vielä loppuvuodesta:
Tekijät esiin – Kurkistuksia sarjakuva-arkeen
Tiistai-iltaisin sarjakuvan tekijät siirtävät työhuoneensa Designmuseoon:
Maria Björklund, Tuomas Tiainen, Aino Sutinen, Milla Paloniemi ja Anni Nykänen, Janne Toriseva, Kaisa Leka.
12.11. Animaattoreiden taisto -työpajassa laitetaan sarjakuvahahmot liikkeeseen! Työpajassa tehdään lyhyt stop-motion-animaatioelokuva sarjakuvahahmoista. Työpajan järjestää animaatioelokuvafestivaali Animatricks.
Lisäksi Näkökulmia näyttelyyn-tapahtumissa lauantaisin paneudutaan erilaisiin näyttelyyn liittyviin ilmiöihin. Selvitä kuinka taikuus ja saunominen liittyvät suomalaisen sarjakuvan historiaan, tulossa myös ristikkolauantai ja perhepäivä joulukuussa. Lukusalissa voit tehdä oman pienlehden näyttelykäynnin yhteydessä, milloin vain!
Kirjakantissa sarjakuvaa, Kuopio 17.-20.11.
17.11.
Ilmari Vainio
ja satavuotiset sarjakuvat.
Ilkka Markkulan
esitelmä. Kuopion pääkirjasto.
20.11. Kirjakantin päättäjäiset, Black Peider esiintyy sarjakuvan 100-vuotisjuhlan kunniaksi, Ravintola Sampo.
Sarjakuvatyöpajat ja vierailut kouluilla vko 46,
Pentti Otsamo
ja
Jyrki Heikkinen
.
7.-26.11. Rymyä, raikua, ärräpäitä - Suomalainen sarjakuva 100-vuotta kiertonäyttely Kuopion kaupunginkirjaston kirjahallissa. 14.10.-5.2. Pää pyörällä! Sarjakuvataidetta Pohjois-Savosta Kuopion taidemuseossa ja lisäksi museolla
Jyrki Nissisen
työpajoja.
Suomalaisen ja ruotsalaisen sarjakuvan seminaari Hanasaaressa 18.-19.11.
Suomen sarjakuvaseura ja Hanasaaren ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus järjestävät kaksipäiväisen seminaarin suomalaisille ja ruotsalaisille sarjakuva-alan ammattilaisille mm. sarjakuvan viennistä ja yhteistyöprojekteista. Englanniksi järjestettävä seminaari on maksuton, ennakkoilmoittautuminen.
Necrocomicon, Cosmic Comic Cafe, Turku 19.11.
Sarjakuvapäivän ohjelma sisältää pienlehtimyyntiä, sarjakuvataiteilijoiden esittelyjä ja haastatteluja, paneelikeskusteluja, esitelmiä, kohtaamisia ja hauskanpitoa sarjakuvateemoin. Tapahtuman järjestää Turun Sarjakuvakerho ry. Tapahtumaan on koko päivän ja illan vapaa pääsy.
Juhlavuoden pääjuhla, Ravintola Lasipalatsi, Helsinki 21.11
.
Satavuotiasta suomalaista sarjakuvaa juhlitaan Lasipalatsin illallisjuhlassa. Illan aikana mm. Sarjakuvantekijät ry jakaa Sarjis 2011 – Tee sarjakuva-albumi -kilpailun palkinnot ja Nyrok Dolls esiintyy. Illan juontajana toimii
Pasi Heikura
. Ennakkoilmoittautuminen. Lasipalatsissa koko viikon 47 tilattavissa sarjakuvamenu ja suomalaisia sarjakuvapiirtäjiä piirtämässä karikatyyrejä menukorttiin!
Suomen sarjakuvaseuran 40-vuotisjuhla, Kolmas Linja, Helsinki 21.11.
Suomen sarjakuvaseuran 40-vuotista taivalta sekä suomalaisen sarjakuvan 100-vuotisjuhlapäivää juhlistetaan Kuudennella linjalla. Vieraita tanssittavat mm. Maria Gasolina, Grillin' Willie and the Vegetarians, DJ Kalakukkos ja DJ Auringonsilta.
Näyttelyitä:
Pohjoismaista sarjakuvaa, Sarjakuvakeskus, Helsinki 24.10.-19.11.
Vesa Vitikainen
: Tuntematon Rokka alias Viljam Pylkäs, Varkauden kirjasto 24.10.-30.11.
Rauni Maneo
ja
Sonja Or
: Kerran elämässä, Turun sarjakuvakauppa 4.11-1.12.
Pidä mopo käsissäs, Kuopion kaupunginkirjasto 8.-11.11.
Ilpo Koskela
: –30–, Sarjakuvakeskus, Helsinki 22.11.-5.1.
Juho Sihvonen
: Pöntön viereen, Pitkä pub, Lahti 2.11.
Ilmoita sarjakuvatapahtumasi:
laura.lyhykainen@sarjakuvaseura.fi
Seuraa juhlavuoden tapahtumia tai liity postituslistalle:
www.sarjakuvaseura.fi
tallennettu
Laura Lyhykäinen
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 29
Vs: Suomalaisen sarjakuvan juhlavuosi 2011 postituslista
«
Vastaus #19 :
02.12.2011, klo 14:10:18 »
Sarjakuvan juhlavuosi tiedote 12/2011
Juhlavuosi lähenee loppua. Juhlavuoden tapahtumiin ja tavoitteisiin voidaan olla tyytyväisiä ja ne edistävät suomalaisen sarjakuvan voittokulkua vuodelle 2012. Kiitoksia kaikille juhlavuoden tapahtumia järjestäneille ja niihin osallistuneille!
Tapahtumia:
Sarjakuvakeskus Tallinnassa, Rotermanni 3.-11.12.
Pop-up Koomiksikeskus avautuu viikon ajaksi Tallinnan Rotermanni keskuksessa. Sarjakuvakeskukselle mm. työpajoja, näyttelyitä, taiteilijaesittelyjä, seminaari, sarjakuvatapahtumia, kauppa ja kahvila.
Suomen sarjakuvaseuran ja Maailman sarjakuvat ry:n ohjaajakoulutus, Nuorten toimintakeskus Happi, Helsinki 9.12.
Työpajassa opitaan ohjaamaan, tukemaan ja innostamaan ruohonjuuritason vaikuttamista! Koulutus on suunnattu nuoriso-ohjaajille, nuorten kanssa työskenteleville ja muutoin vaikuttamiseen ja rasisminvastaiseen työhön motivoituneille.
Sarjakuvaopettajien päivä 4, Sarjakuvakeskus, Helsinki 10.12.
Teemoina ovat sarjakuvan tekemisen erilaiset vinkit ja niksit. Paikalla työpisteitä vetämässä ovat mm. sarjakuvataiteilijat
Johanna Rojola, Hanneriina Moisseinen ja Tiitu Takalo.
Jouluinen lahjavinkki:
Kehitysyhteistyöjärjestö World Visionin kautta on mahdollisuus lahjoittaa sarjakuvakerho intialaisille lapsille. Sarjakuvakerhoissa tarjotaan lapsille väylä kertoa heidän elämäänsä koskevista asioista.
Näyttelyitä:
Filippa Hella
, Söderkullan kirjasto, Sipoo 1.10.-5.1.
Elina Ovaskainen
: Wunderwald, Aralis-kirjastokeskus, Helsinki 28.11.- 30.1.
Napa Flipbook Exhibition, Napa Galleria, Helsinki 29.11.-21.12.
Sarjakuvakilpailun satoa, Turun kaupunginkirjasto 30.11.-31.1.
Maria Björklund
: Kaksin - rakkautta ilmassa, Porvoon Pääkirjasto 1.-17.12.
Jaana Suorsa
: Joulu possutalossa, Myllykirjasto, Tyrnävä 1.-31.12.
Petteri Tikkanen
, Cosmic Comic Cafe, Turku 1.-31.12.
Tiina Molander
: Musta joulu, Hyvän mielen galleria, Oulu 2.-22.12.
Pauli Hirtolahti
: Kakka-Ukko & kumppanit, Turun Sarjakuvakauppa 2.-31.12.
Tämä on juhlavuoden viimeinen kuukausitiedote.
Sarjakuvatapahtumista kannattaa olla yhteydessä Sarjakuvakeskuksen tiedottajaan:
aino.sutinen@sarjakuvaseura.fi
tallennettu
Sivuja:
1
[
2
] |
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines