Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Artikkelit ja henkilökuvat:
Sarjakuva, etymologisia aatoksia
(23.05.2012 klo 18:00:00)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
25.05.2012, klo 13:13:52
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355482
viestiä
8528
aihetta kirjoittanut
6031
jäsentä. Uusin jäsen:
Parabola
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Sarjakuvien ostaminen ja keräily
Sarjakuviin sijoittaminen?
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
[
1
] |
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Sarjakuviin sijoittaminen? (Luettu 1124 kertaa)
bats
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 596
Sarjakuviin sijoittaminen?
«
:
20.07.2010, klo 12:48:41 »
Minua kiinnostaisi kuulla näkemyksiänne sarjakuviin liittyvästä sijoittamisesta.Olen ymmärtänyt että ainakin Jenkeissä tällaistakin tehdään, sarjakuvilla ja action-figuureilla yms.
Eli, oletteko ostaneet tai myyneet sarjakuvia tai oheistuotteita sijoitusmielessä? Tai haluaisitteko tehdä niin?
Täällä on
tämä ketju
jo, mutta ajattelin että tässä ketjussa voisi keskustella yleisesti kokemuksista eikä vain sijoituskohteista.
«
Viimeksi muokattu: 20.07.2010, klo 14:33:44 kirjoittanut bats
»
tallennettu
"He ovat yhdistelleet eri lajeja ja luoneet hengittävää, sosiaalista norsun paskaa, jonka geeneistä on hyötyä ihan käytännössä."
- Jari Tapani Peltonen
Divine
Sykkivä
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 533
Rega flexis mur!
Vs: Sarjakuviin sijoittaminen?
«
Vastaus #1 :
21.07.2010, klo 01:51:05 »
Sarjakuvaa hieman sivuten: Huutelin kerran erästä Tom of Finland -figuuria Huuto.netistä, en oikein itsekään tiedä miksi. Kaipa ajattelin, että jos saan sen halvalla, niin ehkä joku sen joskus haluaisi ostaa kalliilla. Hinta nousi sitten
tässä ei oo mitään järkee
-tason yläpuolelle, joten ei tarvinnut enää siitäkään asiasta hämmentyä.
Ja sitten on se yksi Lassi ja Leevi -albumin myynti 'sijoitusmielessä', josta kerroin
aiemmin
.
tallennettu
Trans-Siperia 2010
-
Zombifikaatio
-
Mondo Memento
bats
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 596
Vs: Sarjakuviin sijoittaminen?
«
Vastaus #2 :
29.07.2010, klo 17:02:33 »
Tuota tuota, minulla olisi nyt tärkeä kysymys, jota en osaa oikein muuallekaan sijoittaa.
Miten te uskotte näiden uusien Marvelin (mitä ilmeisimmin) menestysleffojen vaikuttavan Marvel-sarjakuvienne hintaan? Kannattaisiko nyt hamstrata Suomi-Marvelia?
tallennettu
"He ovat yhdistelleet eri lajeja ja luoneet hengittävää, sosiaalista norsun paskaa, jonka geeneistä on hyötyä ihan käytännössä."
- Jari Tapani Peltonen
Lönkka
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 604
Babtized in ignorance and chloroform
Vs: Sarjakuviin sijoittaminen?
«
Vastaus #3 :
29.07.2010, klo 17:24:31 »
Marveli mihin Suomessa olisi
aikoinaan
(=varmaankin ennen syntymääsi) kannattanut sijoittaa ovat nuo 60-luvulla ilmestyneet Ihmesarjat, mutta toistaalta tuskinpa niiden arvo edelleenkään laskee. Voi tosin joutua odottelemaan esmes toiset 50 vuotta että saa niistä kunnon koron sijoitukselleen kun ne on nykyisin jo sangen tyyriitä
Mitään ei kannata hamstrata.
Enimmäkseen tulee huteja (siis esmes suhteessa 20-1).
Osta mielummin sellaisia juttuja joista tykkäät. Yksi kutakin.
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 958
Vs: Sarjakuviin sijoittaminen?
«
Vastaus #4 :
29.07.2010, klo 19:36:27 »
Jotkut 90-luvun liimaselkäiset marvelit ovat jo kiven alla hyväkuntoisina. Niiden liima vanhetessaan kuivuu ja kun lehden avaa 10 vuoden tauon jälkeen kuuluukin raks ja sivut tippuvat. Näiden hinta on todennäköisesti korkealla kunhan aikaa vielä kuluu.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Tertsi
Mutsi Naamio
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 845
Vs: Sarjakuviin sijoittaminen?
«
Vastaus #5 :
29.07.2010, klo 20:13:07 »
Mä olen "sijoittanut" muutamaan Franquinin Gaston-intégraleen. Saa nähdä, milloin noiden hinta esim. tuplaantuu. Lähtöhinta oli n. 100 euroa.
Sijoitukseksi voinee laskea myös The Modesty Blaise Companion -kirjan ostamisen. Se on vielä avaamattomana pakkauksessaan. Vähän tuntuu siltä, että tämä oli huti-ostos.
Ostin normi-version. En De Luxea signeerauksen kera. Tarjouksia otetaan vastaan.
edit:
Kas, ensimmäinen Gaston on aika
hinnoissaan
. Ja noita mulla on vaan se yksi lukukappale! (kaiken lisäksi Marsu productions oli vielä pakannut sen huonosti, joten kulmat on pikkuisen rutussa. En kuvittelisikaan saavani siitä tuollaista maksimihintaa.)
«
Viimeksi muokattu: 30.07.2010, klo 08:34:02 kirjoittanut Tertsi
»
tallennettu
Jiksi
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 813
Vs: Sarjakuviin sijoittaminen?
«
Vastaus #6 :
03.10.2010, klo 09:46:20 »
Tämä Janne Suomisen
arvostelu
Lumonetissä sai minut hetkeksi mietteliääksi.
Itse harrastan sarjakuvia lukemistarkoitukseen, mutta tietyllä keräilymentaliteetilla, mihin ei kerran hankituista sarjakuvista luopuminen sovi. Näin yksittäisten sarjakuvien arvonnousu lämmittää kyllä mieltä, mutta ilman luopumista se ei koskaan konkretisoidu, joten en koskaan ole ajatellut sarjakuvan hankkimista sijoitusmielessä. Disney-sarjakuviin en koske pitkällä tikullakaan, joten tästä eteenpäin oma logiikkani voi Disney-harrastajien silmin olla hyvinkin nurinkurinen. Tämä ketju ei ole juuri keskustelua synnyttänyt, mutta haastakaa nämä minun ajatukseni, jos teille on selvää millä logiikalla ihmiset sijoittavat sarjakuviin.
Jos ajatellaan asiaa aivan yksittäisen kuluttajan kannalta (jolta siis keskimäärin puuttuu ammatikseen kauppaa sarjakuvilla tekevän resurssit ja potentiaalinen ostajakunta), puhutaan aina yhden yksittäisen opuksen hankkimisesta, ei mistään volyymikaupasta.
Jos yksittäisen julkaisun hankintahinta olisikin korkea, sen arvonnousu jää kai poikkeuksia lukuun ottamatta suhteellisesti vähäiseksi. Jos taas julkaisu ei alkujaan ole ollut kovin hintava, sen arvon moninkertaistuminenkaan ei oikein käy sijoituksesta.
Kun tähän suhteuttaa sen, että käsiin jää aina vääjäämättä ne opukset, jotka eivät käy lopulta millään kaupaksi, tarvitaan siis mittava asiantuntemus, että kykenee divareista ja kirpputoreilta poimimaan hyvään hintaan sellaisia opuksia, mitkä kykenee voitolla myymään eteenpäin. Kovin pienimuotoiselta tämä kuulostaa, jos puhutaan vakavasti sijoitustarkoituksella tehdystä kaupankäynnistä. Lisäksi tässäkin taitaa piillä vanha asuntokaupan totuus, jonka mukaan voitto syntyy ostaessa, ei myydessä. Onko muuta logiikkaa olemassakaan, jos harrastaa sarjakuvia sijoitusmielessä?
Tähän sitten hieman samaa asiaa sivuavaa tekstiä, jota kirjoittaessani toivon, ettei tämäkin ketju käänny heti kovakantiset vs. pehmeäkantiset -väittelyyn, mutta ainakin korkealaatuisia julkaisuja suosivan nykytrendin voisi kuvitella avittavan siinä suhteessa, ettei arvo notkahda pahasti: julkaisuja on entiseen lehtihyllytarjontaan nähden verrattain vähän niin nimikkeiden määrässä kuin painosmäärissä mitattuna.
Osa näistä julkaisuista myös siirtyy nopeasti harrastajien koteihin (esimerkkeinä mieleen nousevat Incal ja Hämähäkkimiehen näköisvuosikerta 1980), ja kuvittelisin kovakantisten ostajien tietenkin olevan jossain määrin minun kaltaisiani henkilöitä, jotka eivät mielellään omistamistaan opuksista luovu.
Käänteisesti voidaan tietysti ajatella nykysuuntauksen myös vähentävän lukijakuntaa, samalla kun lukijat ovat edelleen eriytyneet jenkki- ja eurosarjakuvan sekä mangan harrastajiin, millä olisi maksuhalukkaiden ostajien määrän vähentyessä myös toisensuuntainen vaikutus julkaisujen arvoon.
tallennettu
K.I.P
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 885
Vs: Sarjakuviin sijoittaminen?
«
Vastaus #7 :
03.10.2010, klo 10:22:21 »
Mielestäni
pelkkänä
sijoituskohteena sarjakuva ei kannata.
Voihan kohteen arvo noustakin, mutta yleisemmistä sijoituskohteista (osakkeet,korot yms.) saanee varmemman, korkeamman ja jatkuvan tuoton.
Lisäksi on säilytys ongelma ja sarjakuvan väistämätön haurastuminen ajan myötä (ainakin liimat).
Eriasteiset uusintapainokset syövät myös aina keräilykysyntää, koska vain lukemisen takia kohdetta etsivät ostavat niitä, eivätkä jahtaa ykköspainosta.
Tässä pätenee sama, kuin muussakin taiteessa.
Osta sitä mikä miellyttää ja nauti siitä.
Arvonnousu voi tulla siinä sivussa, jos on tullakseen.
tallennettu
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 829
Vs: Sarjakuviin sijoittaminen?
«
Vastaus #8 :
03.10.2010, klo 11:38:40 »
Lainaus käyttäjältä: bats - 20.07.2010, klo 12:48:41
Eli, oletteko ostaneet tai myyneet sarjakuvia tai oheistuotteita sijoitusmielessä? Tai haluaisitteko tehdä niin?
Ainoa kerta kun olen asiaa miettinyt oli silloin kun tuli päätös että Dragon Ballin ekat osat vedetään kipareilta pois sen pedofiliakohun vuoksi. Siinä olisi kenties voinut tienata melko nopealla (lue viikkojen tai kuukausien aikana) aikataululla muutaman kympin. Päätin että en moiseen lähde, koska en moista toimintaa arvosta.
Kuten täällä on todettukin kyse on yksittäisten kirjojen ja lehtien arvonnoususta. Pitäisi tietää mille on tulevaisuudessa kysyntää. Jos itsekin lukee, pitäisi hankkia lukukappale erikseen, sillä keräilymarkkinat ovat vain minttikappaleille. Ja mitä useamman kappaleen laitat myyntiin sitä vähemmän harvinainen/haluttu se sitten on.
Mielenkiintoinen tapaushan oli Hauhion "Maan mies Marsissa", joka oli pitkäään melko huimissa hinnoissa, mutta sitten kun kirjoja löytyi jostain laatikollinen ja sana levisi keräilyarvo tavallaan romuttui.
Sarjakuvat ovat kuitenkin painotuotteita, joita ei ole suunniteltu säilyviksi kovin pitkään eli siinäkään mielessä niihin sijoittaminen ei tunnu kovin järkevältä. Toisaalta mikä tahansa mihin laitat paljon rahaa kiinni on sijoitus. Ehkä sarjakuvat ovat yhtä hyvä sijoitus kuin esimerkiksi auto, lieneekö kukaan koskaan vertaillut.
tallennettu
bats
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 596
Vs: Sarjakuviin sijoittaminen?
«
Vastaus #9 :
03.10.2010, klo 12:04:09 »
Lainaus käyttäjältä: Reima Mäkinen - 03.10.2010, klo 11:38:40
Sarjakuvat ovat kuitenkin painotuotteita, joita ei ole suunniteltu säilyviksi kovin pitkään eli siinäkään mielessä niihin sijoittaminen ei tunnu kovin järkevältä
Tästä tuli mieleen, että mitenköhän kauan nykyään julkaistavat amerikkalaiset paperbackit ja hardcoverit tai eurooppalaiset/suomenkieliset pehmeäkantiset ja kovakantiset säilyvät hyväkuntoisina? Entä sarjakuvalehdet?
«
Viimeksi muokattu: 03.10.2010, klo 12:10:22 kirjoittanut bats
»
tallennettu
"He ovat yhdistelleet eri lajeja ja luoneet hengittävää, sosiaalista norsun paskaa, jonka geeneistä on hyötyä ihan käytännössä."
- Jari Tapani Peltonen
Jiksi
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 813
Vs: Sarjakuviin sijoittaminen?
«
Vastaus #10 :
03.10.2010, klo 12:13:05 »
Lainaus käyttäjältä: Reima Mäkinen - 03.10.2010, klo 11:38:40
Toisaalta mikä tahansa mihin laitat paljon rahaa kiinni on sijoitus. Ehkä sarjakuvat ovat yhtä hyvä sijoitus kuin esimerkiksi auto, lieneekö kukaan koskaan vertaillut.
Hyvä pointti. Mielestäni olisi hassua rinnastaa sarjakuviin sijoittaminen perinteisiin sijoitusmuotoihin enempää kuin autonostoakaan.
Sen sijaan olisi erinomaisen jännä kuulla, millaiseen (ansainta)logiikkaan sarjakuviin sijoittaminen perustuu, olettaen että tällaisia henkilöitä edes Kvaakista löytyy.
Mielestäni tuo Tertsin esimerkki on sitä tyypillisintä asiantuntemukseen perustuvaa sijoittamista.
tallennettu
Lönkka
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 604
Babtized in ignorance and chloroform
Vs: Sarjakuviin sijoittaminen?
«
Vastaus #11 :
03.10.2010, klo 22:06:39 »
Lainaus käyttäjältä: bats - 03.10.2010, klo 12:04:09
Tästä tuli mieleen, että mitenköhän kauan nykyään julkaistavat amerikkalaiset paperbackit ja hardcoverit tai eurooppalaiset/suomenkieliset pehmeäkantiset ja kovakantiset säilyvät hyväkuntoisina? Entä sarjakuvalehdet?
Kaikkien kohdalla: niin pitkään kun niitä säilyttää hyväkuntoisina.
Joillain omistajilla tämä voi olla sekunnin osia.
Toisilla taas vuosikymmeniä.
tallennettu
Sivuja:
[
1
] |
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines