Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Kolumnit ja matkaraportit: Angoulême 2012 (19.02.2012 klo 17:49:00)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
25.05.2012, klo 12:51:53

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355482 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6031 jäsentä. Uusin jäsen: Parabola
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Muut sarjakuva-aiheet
| | |-+  12 huonointa kantta
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] 2 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: 12 huonointa kantta  (Luettu 3301 kertaa)
Antti Vainio
Karpaattien nero
Avustava toimittaja
*
Poissa

Viestejä: 4 316



« : 30.06.2004, klo 13:23:51 »

pakko laittaa tänne muidenkin ällisteltäväksi
http://web2.chicagonet.net/~atlas/cover3.htm

edit. otsikko onkin 12 hölmöintä kantta kun tarkemmin tsekkaa. no ei se paljoa ohi mennyt
« Viimeksi muokattu: 30.06.2004, klo 13:25:25 kirjoittanut antti » tallennettu

"This country sucks. It's all about the nature and who the fuck cares about the nature".
V3§a V1tikain3n
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 890



« Vastaus #1 : 30.06.2004, klo 14:07:55 »

JIIHAA! Ainakin Riffleman on mennyt kaupaksi pedipiireissä ihan sumeesti. Olisi varmaan päätynyt Suomessa kukkahattutätien haaviin.
tallennettu
FreakyMike
Taideseppä
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 436


weird bastard..


« Vastaus #2 : 01.07.2004, klo 18:20:27 »

Osa noista oli tosi hyviä. Monien kansien kuvakielessä oli hauskaa 60/70-luvun tunnelmaa.

Tuli ihan nostalgiafiilikset Smiley
tallennettu

Sarjakuvat: [ http://koti.mbnet.fi/~zuge/comixfreak ] - Kuvataide/esineet: [ http://mbnet.fi/wfan ]
Wilpuri
Vellihousu
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 289


Jaa kuka?


« Vastaus #3 : 01.07.2004, klo 21:24:19 »

Haa! Mukaan on mahtunut yksi fish-in-the-face -kansi, joista Scott Shaw! on tehnyt tietääkseni nettiin jonkinlaisen koosteen...
---

Kamalia muuten nuo valokuvakannet...  Tongue
tallennettu

"Someday I will be so powerful that secretaries will HAVE to explain why they laugh at me" - Asok the Intern
Canard
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 594


Der Zorn Gottes


« Vastaus #4 : 01.07.2004, klo 21:36:59 »

Kamala on myös tuo Living Bible - kansi. Tuo ihan mieleen Pahkasian 'Isänmaalliset' sarjakuvat.
tallennettu
Nikkelimarkka
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 50

Kvaak!


« Vastaus #5 : 02.07.2004, klo 00:15:16 »

En nyt tiedä ovatko nuo kanneet nyt NIIN huonoja/hölmöjä.
Eiväthän nuo mitään vertaansa vailla olevia taideteoksia ole, mutta olen sangen vakuuttunut, että noitakin huonompia kansia maa päällään kantaan.
Ainakin parissa Shokki lehdessä ja pokkarissa on ollut niin rumat kanneet ai että.
Unohtamatta tietenkään Kyöpeli sarjan paria tuotetta.
tallennettu
Ruutujätkä
jauhaja
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 54



« Vastaus #6 : 02.07.2004, klo 09:19:22 »

Höh! Noihan on aivan uskomattoman hienoja! Varsinkin Reform School Girl! Ja Riflemanin kansihan on kaiken puolin vänkä. Ainakin se kertoo, miksi kaverin nimi on "Rifleman"  Grin

Gabby Hayes  Western puolestaan voisi olla minkä tahansa 90 luvun grungebändin levynkansi.

Höpön löpö tuommoiset sivut. Jos halutaan huonoja kansia, niin siihen voisi laittaa joitain 90 luvun Image ja Marvel -lehtien sekamelskakansia. Tai jotain niitä älyttömän koomsia hologrammikansia, vai mitä niitä nyt olikaan...  

 
tallennettu

Minulla on kädet, miksi minä en ohjaa tätä laivaa?
Samperi
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 173



« Vastaus #7 : 02.07.2004, klo 10:29:56 »

Samaa mieltä Ruutujätkän kanssa.

Kannattaa myös katsoa sivuston "25 onnistujaa".
Niistä tuorein on vuodelta -86, joten kai se kertoo sivuston tekijän aineistosta.

Itse kelpuuttaisin viimeaikaiset  Hellblazerin kannet mukaan hetkenä minä hyvänsä (HYVIEN kansien puolelle siis…).

Hyvistä ja huonoista kansistahan saisikin jo uuden topicin aikaiseksi?
tallennettu

Se mikä ei tapa,
sattuu niin samperisti.
Canard
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 594


Der Zorn Gottes


« Vastaus #8 : 02.07.2004, klo 21:56:43 »

Niin, onhan noissa onnistujissakin esim. tuo Action Comicsin Teris - kansi aivan kamala ja kömpelösti piirretty, ihan kuin joidenkin teinijolppien piirtämä. Grin
tallennettu
Rami Rautkorpi
Siirtäjä
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 928



« Vastaus #9 : 02.07.2004, klo 23:02:10 »

Itse asiassa parhaiden joukossa Jim Sterankon Captain America on ihan oikeasti kehno. Taustan hahmot on roiskaistu ihan omituiselle kaarelle, ja niiden näkyvyys on epäjohdonmukainen: Hydra-tunnus ja agentti näkyvät Kapun jalan molemmilla puolilla, mutta toisen jalan takana oleva Viper(?) näkyy ainoastaan jalan yläpuolella.
tallennettu

Älä puhuttele natsimuumiota, ellei natsimuumio ensin puhuttele sinua.
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 796


"Ja rangaistus on greippi!"


« Vastaus #10 : 03.07.2004, klo 00:14:48 »

Itse asiassa parhaiden joukossa Jim Sterankon Captain America on ihan oikeasti kehno.

Kehnous ja hölmöys ovat vähän eri asioita. Kuten antti threadin alussa mainitseekin, eivät nuo kannet ole huonoja vaan hölmöjä. Ensimmäinen Teris-kansi on huono, mutta ei kauhean hölmö. Steranko on aikansa lapsi. Coolia sixties-OP-poppia. Nice.

Timo
tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
Rami Rautkorpi
Siirtäjä
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 928



« Vastaus #11 : 03.07.2004, klo 00:57:19 »

Itse asiassa parhaiden joukossa Jim Sterankon Captain America on ihan oikeasti kehno.

Kehnous ja hölmöys ovat vähän eri asioita. Kuten antti threadin alussa mainitseekin, eivät nuo kannet ole huonoja vaan hölmöjä.

Et tu, Timo? Tämä johtuu varmaan jostain pöpöstä, minullakin nimittäin särki päätä koko päivän. Onneksi en sentään ole sen jäljiltä yhtään ärtyisä.

Väitinkö, että kehnous ja hölmöys ovat sama asia? Kirjoitin, että (mahtavimpien kansien listalla oleva) Sterankon kansi on oikeasti kehno. Sitä väitetään esimerkiksi Sterankon "ylivertaisesta sommittelukyvystä" , vaikka se sisältää jo mainitsemani sommittelukömmähdykset. Hölmöksi en sitä suinkaan väittänyt. Toisaalta hölmöimpien kansien listalla (joka on siis eri kuin mahtavimpien lista, josta poimin Sterankon) on paljon hyvin toteutettuja kansia, mutta ne ovat silti kaikki aika hölmöjä. Onko vielä jotain epäselvää?
tallennettu

Älä puhuttele natsimuumiota, ellei natsimuumio ensin puhuttele sinua.
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 958



« Vastaus #12 : 03.07.2004, klo 10:21:23 »

Minäkin olen aina ihmetellyt mikä siinä Sterankossa nyt on niin erinomaista. Sekö että hänellä oli tapana piirtää hahmot kummallisiin asentoihin? Captain American numerossa 112 Kapun ja Buckyn poseerauskuvassakin takapuolet ovat päätä ylempänä.

Toinen hassujen asentojen piirtäjä oli Mike Sekowsky, tosin häntä ei arvostetakaan yhtä korkealle.

Onhan toki noita nykyäänkin, kuten Jim Lee.
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Kapteeni Kenguru
Groupie
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 566


¿Cuándo se come, aquí?


« Vastaus #13 : 03.07.2004, klo 11:34:36 »

Oikein hauskoja olivat, sekä "huonot" että nämä paremmatkin kannet. Kiitos linkistä.

Pitää nyt kuitenkin muistaa että nuo ovat vain jonkun omia mielipiteitä, absoluuttista "hyvää" tai "huonoa" ei ole olemassa, ainakaan sarjakuvalehtien kansissa.
Jos vaikkapa kukin Kvaakin foorumilaisista tekisi oman vastaavan hyvien ja huonojen kansien listansa, niin tuskinpa ne kovin identtisiä olisivat.
Siinä voisi vaikka olla aihetta uudelle topicille, eli "omat suosikki- ja inhokkikannet", kuten joku taisi jo ehdottaakin?
tallennettu

POLKU PYÖRÄ VARKAAT KURIIN!!1

http://www.youtube.com/user/Satelliittifillari
Reima Mäkinen
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 829



« Vastaus #14 : 03.07.2004, klo 13:49:57 »

Siellähän oli viksusti tällätty esiin myös kriteerit, joilla "tolloutta" ja "suureutta" on arvioitu. (En jaksanut lukea). Tälläinen joidenkin rajausten tai mittarien sopiminen olisi myös minusta ehkä hyvä jos näitä listoja aletaan kasata.

Sterankon kansi ei "suurimmissa kansissa" ole minustakaan miehen parhaita, mutta sitä Kapun asentoa siinä suitsutetaan. Ja enpä saata olla panematta merkille, että sama hahmo samassa asennossa löytyy myös meillä julkaistun Kostajat -sarjakirjan kannesta. ...Mikä vielä ihmeellisempää... on tuo macho-nyrkkiposeeraus löytänyt jopa tiensä (ihan viime vuonna) myös erään suomalaisen albumin kanteen!

Mainiotapa tämä kansihomma kaikkineen! Ettei vain olisi Riffleman juuri laukaisemassa asettaan?! Lois Lanen kannen huonous ei oikein välity ilman tekstejä. Samoin tuo PRIZE #59 vaatii pidempää tarkastelua. Gorillan kengät ovat sentään aika hillitön veto muuten niin asiallisessa kannessa.
Tuosta Geronimon kannesta pidän kyllä. Siinä on jotenkin mystisen vetoava tunnelma. Pelottava, hullu inkkari, hui! Varmasti tarttuisin lehteen kiparilla.
 

« Viimeksi muokattu: 03.07.2004, klo 13:51:15 kirjoittanut Reima Mäkinen » tallennettu
Sivuja: [1] 2 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: