Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Uutiset: Liuskalehti palaa! (19.04.2012 klo 18:17:15)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
25.05.2012, klo 12:32:42

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355478 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6031 jäsentä. Uusin jäsen: Parabola
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Netti- ja mobiilisarjakuvat
| | |-+  Soikkelimetsän Pyynö
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Soikkelimetsän Pyynö  (Luettu 874 kertaa)
Nina Jurvanen
Scifi- ja fantasianörde
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 261


I will find out who killed my sis.


« : 22.07.2010, klo 12:25:37 »

Olihan täällä ja kotimaistenkin sarjakuvien osastolla Fascisti-ketjussa sivuttu tätä mainiota porkkanaanmenevää jänistä, mutta Pyynölle ei ole kukaan avannut ihka omaa ketjua. Vaikka kyseessä onkin "vain" nettisarjis, jolle ei ole tullut jatkoa pitkiin aikoihin, edustaa Pyynö-jänis mielestäni suomalaisen sarjakuvakulttuurin parhautta. Pyynön absurdi huumori on aivan omaa luokkaansa. Atti ivakhan nutiv.

EDIT: Linkki niille, jotka ovat sivistymättömiä moukkia Wink
« Viimeksi muokattu: 22.07.2010, klo 12:29:09 kirjoittanut Nina Jurvanen » tallennettu

"Hiljaiset askeleet kaikuvat syvissä vesissä / Tunteja laskien kulkee hämärä varjoina / Pisarat pirstovat polkua maailman reunalta / Kuolevan auringon alla kaikki on kaunista" -Kertosäe Moonsorrown biisistä Pimeä, albumilta Verisäkeet
C. Gothicus
Jäsen
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 631



« Vastaus #1 : 22.07.2010, klo 12:35:50 »

Pyynö ansaitsee ehdottomasti oman ketjunsa. "Pyynö arvostaa!" Jänissarjakuvaa ei ole koskaan liikaa tarjolla. Joitakin vuosia sitten Pyynö oli hetken aikaa "porukoissa" kovasti tapetilla ja jatkuva siteerausten lähde.
tallennettu

"Ihminen on ihmiselle kettu."
JJ Naas
Toikkarointia lammashaassa
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 502



« Vastaus #2 : 22.07.2010, klo 12:53:06 »

"Pyynö päättää keittää lapset" oli niin nurkan takaa tuleva juonenkäänne että se on syöpynyt ikuisesti mieleen.

Epäselvää minulle on edelleen onko Pyynö ensimmäinen suomalainen nettisarjakuvasivusto, vai meneekö titteli Sosiaalisesti rajoittuneille. Sarjakuvaseuran sivujen eri tekijöiden tekemät stripit ovat kyllä vanhempia, mutta sekä Pyynö että Sos.raj. ovat ensimmäisiä yksittäiselle, saman tekijän/tekijöiden sarjakuvalle omistettuja sivustoja. Wikipedian mukaan Sos.raj. alkoi 20.9.2000, mutta kuten Pyynö sivustolta näkee, sivuston ilmettä on uusittu 27.11.2000 mutta Pyynö -strippien kuvatiedostojen tietoja tsekkaamalla näkee, että varhaisimpia kuvia on muokattu maaliskuussa 2001.

Pähkäilin tätä nettisarjiksia käsittelevää graduani tehdessä.
tallennettu
Nanna
satunnainen silminnäkijä
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 266


Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn


« Vastaus #3 : 22.07.2010, klo 18:04:41 »

Hih, tulipas nostalginen olo! Muistan lukeneeni näitä, vaikka myöhemmin sarja pyyhkiytyikin aika tehokkaasti mielestä. Ehkä kyseessä oli jonkinlainen psyyken itsesuojelumekanismi?
tallennettu
Nina Jurvanen
Scifi- ja fantasianörde
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 261


I will find out who killed my sis.


« Vastaus #4 : 23.07.2010, klo 12:19:41 »

Pyynöllä on Lärvikirjassa jopa oma fanitusryhmäkin! Grin
tallennettu

"Hiljaiset askeleet kaikuvat syvissä vesissä / Tunteja laskien kulkee hämärä varjoina / Pisarat pirstovat polkua maailman reunalta / Kuolevan auringon alla kaikki on kaunista" -Kertosäe Moonsorrown biisistä Pimeä, albumilta Verisäkeet
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: