Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Artikkelit ja henkilökuvat: Rodolfo Ciminon kosminen oikeus (06.04.2012 klo 04:30:32)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
25.05.2012, klo 04:13:52

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355450 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6031 jäsentä. Uusin jäsen: Parabola
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvantekijöiden keskustelut
| |-+  Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
| | |-+  Tammikuun haaste, kommentit
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] 2 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Tammikuun haaste, kommentit  (Luettu 1678 kertaa)
matkamies
taiteellinen maatalousmies
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 460


Gas chambers? I´d like to say pyramids!


« : 07.01.2010, klo 00:51:22 »

Kommentit tänne.
tallennettu

Mikko Akkola
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 524


« Vastaus #1 : 10.01.2010, klo 01:09:12 »

Hieno aihe, vaikka ainakin minusta myös todella hankala: aihe rinnastuu helposti uskontoon, ja siinä mielessä ei minun mielestäni ole olemassakaan sellaista tekoa, joka olisi syntiä. Monet teot ovat kyllä "syntiä".

Sana tuo mieleen myös itsepetoksen käsitteen. Voisin ajatella, että henkilö tekee syntiä silloin, kun tekee jotakin mitä itse pitää pahana. Universaalia syntiä ei ole.
tallennettu
Esa O.
Tomustuva avustaja
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 956


Kerran kvaakki, aina kääkki


« Vastaus #2 : 10.01.2010, klo 01:56:26 »

Yksi kvaakilainen synti on jättää haasteketjut ristiinlinkittämättä. police

----
Aiheena on SYNTI.

Haaste päättyy (tammi)kuun viimeinen päivä.
Valmiit työt tänne.
----
tallennettu

matkamies
taiteellinen maatalousmies
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 460


Gas chambers? I´d like to say pyramids!


« Vastaus #3 : 10.01.2010, klo 15:51:45 »

Juurikin kaipailisin vastauksissanne erilaisia tulkintoja sanasta. Synti on asia jonka voi ymmärtää hyvin monella tavalla.
tallennettu

bats
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 596


« Vastaus #4 : 10.01.2010, klo 17:23:01 »

Uuden skannerin innoittamana yritän piirtää tähän jotain, ja muutenkin osallistua haasteisiin enemmän.
tallennettu

"He ovat yhdistelleet eri lajeja ja luoneet hengittävää, sosiaalista norsun paskaa, jonka geeneistä on hyötyä ihan käytännössä."

- Jari Tapani Peltonen
Anssi Rauhala
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 668


Aces High!


« Vastaus #5 : 12.01.2010, klo 22:27:52 »

... yritän piirtää tähän jotain, ja muutenkin ...

Itseasiassa tykkäsin tuosta tarinasta sekä sivuasettelusta muuten, paitsi, että otsikon olisi saanut keskittää tai ehkä levittää koko sivun levyiseksi.

Puhtaaksipiirtämistähän tuo kaipaisi. Viivotinta ja suorakulmia ruudunreunoihin, skarpimpaa tekstausta ja tiukempi mustan ja valkoisen käsittely... tai sitten värit. Värit tekisivät tuolle terää. JA suorat kulmat.

Kun tämän huolittelisi ja kiillottelisi rosot pois, se olisi ihan kotonaan vaikkapa jossain Heavy Metalissa... ai joo, mutta enhän ole lukenut niitäkään kymmeneen vuoteen. sanotaan siis: olisi ollut kymmenen vuotta sitten. 2000-luvusta en ymmärrä mitään, mutta se ei ole kellekään uutta.
tallennettu

"The ukulele army grows larger and larger, and soon we will dominate all media. Then you will all pay." (Jonathan Coulton)
http://anssirauhala.blogspot.com/
bats
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 596


« Vastaus #6 : 12.01.2010, klo 22:47:20 »

Kiitos palautteesta.

Mainitsemasi puutteet ovat huomion arvoisia. En vain jaksanut tällä kertaa kiinnittää huomiota näihin "teknisiin" asioihin. Cheesy

Minä olen tällä hetkellä kahden vaiheilla lyijykynän ja tussin kanssa. Kun teen ensin lyijärillä ja sitten tussilla, kuva menettää sielunsa, varmaan johtuen siitä etten ole kovin hyvä tussaaja. Mutta jos teen vain lyijärillä niin siinä on omat ongelmansa. Se pitää skannata sellaisenaan ja sitä on myöskin vaikea ruveta värittämään koneella. Käsin se tietysti onnistuisi. Myös kaikenmaailman tuhrut tulee sitten lopulliseen kuvaan. ;__; No pointtini on, että jälkeni ei ole mitenkään optimaalista tällä hetkellä kun en ole löytänyt sitä parasta ratkaisua sarjakuvan tekoon.
tallennettu

"He ovat yhdistelleet eri lajeja ja luoneet hengittävää, sosiaalista norsun paskaa, jonka geeneistä on hyötyä ihan käytännössä."

- Jari Tapani Peltonen
Michael Riddle
huiskija
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 769


Nok nok!


« Vastaus #7 : 12.01.2010, klo 23:43:48 »

Voisin ajatella, että henkilö tekee syntiä silloin, kun tekee jotakin mitä itse pitää pahana.

Itse taas päinvastoin visioin romanttisessa puolessa maailmankuvaani synnin Paholaisen, tms. pahan houkuttelemana tekona. Eli teko jonka tekee jonkun muun tahdosta. Synti edustaa silmissäni houkutusta fyysistä tai emotionaalista mielihyvää tuottavaan tekoon, jossa tekijä unohtaa maalliset ja epämaalliset kahleensa, kuten moraalin ja kanssaelijät, ja uhraa itsensä jonkin pimeän valtaan. Tämä pimeä tukee tekoa luomalla teon onnistumista takaavia tekoja, joilla raivataan etiikkaa tms. kunnioittamatta kaikki esteet brutaalisti ja piittaamattomasti pois tieltä. Näen kuitenkin mahdolliseksi, että alkuunpaneva tekijä voisi olla myös vilpittömät ajatukset, kuten rakkaus.

Ja kyllä, tiedostan että kuvasin juuri suurinpiirteittäin Star Wars-Tähtien Sota Episodi 3-Sithin Kosto elokuvan tärkeimmät elementit.

Jokatapauksessa, koitan saada jotakin aikaseksi tähän haasteeseen, vaikka perisyntiini kuuluu, että en koskaan kerkeä tms. vastaamaan haasteisiin.
Oli miten oli, ensimmäinen/viimeinen lause tuossa tulee olemaan tarkoituksellisen kliseinen "Enää ei ole paluuta. Hän on poissa.", mutta kaikki siinä välissä oleva on sitten...en tiedä mitä. Toivottavasti tämä ei jää ns. Andy Mccoyn visioksi, eli visioksi joka ei ikinä toteudu.
tallennettu

"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
puro
Multirajoitteinen
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 347


Ei se siitä suttaannu.


« Vastaus #8 : 13.01.2010, klo 11:38:06 »

Minulla oli vaikeuksia batsin sarjiksessa, mikä kuva on minkäkin jälkeen. Silmä ei tiennyt varsinkin alapuoliskolla sivua, mitä seurata.
tallennettu
Jukka Koivusaari
Galleriataiteilija
****
Poissa

Viestejä: 1 224


Nythän on kesäloma


« Vastaus #9 : 22.01.2010, klo 12:16:36 »

Liturginen pistooli Grin
tallennettu

"Ei hätää! Kun ankalta menee järki
sen voi hakea kuusta pullossa"
----   http://www.kolumbus.fi/jik
bats
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 596


« Vastaus #10 : 22.01.2010, klo 14:31:40 »

Oli hauska tuo Markun sarjakuva. Cheesy

Seuraavaksi toivoisinkin tälle pappihahmolle omaa toimintasarjakuvaa. Sen verran kova hahmo. Smiley
tallennettu

"He ovat yhdistelleet eri lajeja ja luoneet hengittävää, sosiaalista norsun paskaa, jonka geeneistä on hyötyä ihan käytännössä."

- Jari Tapani Peltonen
Mara
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 458



« Vastaus #11 : 22.01.2010, klo 20:30:52 »

JanneT:n sarjis muistuttaa minua siitä, että olen viime aikoina syönyt varmaan kymmentä eri ruokalajia, jossa on ollut mukana noita paljon puhuttuja aurinkokuivattuja tomaatteja. Minkähän takia en ole vielä leipääntynyt niihin?
Ja jottei menisi aivan off-topikiksi, itse sarja on oikein mukavasti piirretty.

Pidin myös misterhessun sarjakuvan kertojaäänestä. Se on hyvin ladattua ja ytimekästä, vaikkei Fallout-sarjan introille pärjääkään. Tongue
tallennettu

Blogi: markkumujunen.blogspot.com
Valtteri
Galleriataiteilija
****
Poissa

Viestejä: 146


« Vastaus #12 : 25.01.2010, klo 01:01:52 »

JanneTeen sarjakuva on just hauska kuvaus siitä ennakkoasenteesta, mikä mulla on niitä kohtaan, jotka kertovat olevansa kristittyjä. Että kaikki kiva on pahaa ihan vaan koska kivan pitää nyt olla pahaa ja aina pitäs olla huono omatunto kaikesta.
tallennettu
matkamies
taiteellinen maatalousmies
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 460


Gas chambers? I´d like to say pyramids!


« Vastaus #13 : 02.02.2010, klo 10:15:21 »

Raati pienen pääni sisällä on suorittanut harkinnan, ja voittaja on JanneT! Ablodeja ja hurrauksia.

Heittelen tarkempaa kommenttia myöhemmin, nyt ei kerkiä.
tallennettu

Holle
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 024



« Vastaus #14 : 02.02.2010, klo 10:46:18 »

Kommentteja:

Batsin kuvaa en aikojen odottelunkaan jälkeen saanut näkösälle joten yritän muistaa arvostella myöhemmin.

Markku Myllymäki:
Siistiä työtä ,etenkin pastori on mainio hahmo. Ensimmäisen ruudun syntinen on hataran oloinen ja aiheuttaa pienen syvyysongelman? Konekuplia tässä hieman vierastan mutta makuasia. Asiallinen kokonaisuus.

JanneT taitaa strippisarjan ideoinnin. Jälki myös ammattimaista.
tallennettu

Sarjakuvat ja kuvitus
http://www.verikoirat.com
Sivuja: [1] 2 | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: