Lukkoleuka
Lukkoleuan tilanne on vuosien mittaan jäänyt selvittämättä. Piti tästä kertoa lisää jo kaksi vuotta sitten, mutta jotenkin unohtui.
60-luvulla ei Stan Leelle ja Jack Kirbylle tullut mieleenkään, etteikö Lukkoleuka olisi koira. Jälkeenpäin tuon ajan sarjoja tarkastelemalla selviää, että Epäinhimilliset eivät suhtaudu Lukkoleukaan niinkuin koiraan, vaan kuten palvelijaan. Kristalli nyt halailee häntä, mutta niin halailee kaikkia muitakin. Muuten Lukkoleuka on selvästi älykäs. Wyatt Wingfoot ja Johnny Storm kohtelevat häntä kuin koiraa. He eivät tiedä.
Leen ja Kirbyn jälkeen Diablo käyttää Lukkoleukaa hyväkseen, ja antaa tälle käskyjä joita koira ei ymmärtäisi. Lisäksi koirat lukevat isäntänsä ja muiden tuttujen ihmisten kehonkieltä. Lukkoleuka ei ollut koskaan ennen tavannut Diabloa.
80-luvulla The Thing-lehden alkupään numeroissa John Byrne paljasti, että Lukkoleuka osaa puhuakin, vaikka se onkin hänelle tuskallista, eikä siksi puhu paljon. Sarjassa Elohopea haluaa altistaa tyttövauvansa usville, jotka ovat muokanneet Epäinhimillisiä hyvässä ja pahassa. Lukkoleuka puuttuu tässä vaiheessa asiaan. Elohopea ja Möykky eivät ole tienneet aikaisemmin että Lukkoleuka on enemmän kuin tavallinen koira. Mutta kyseessä on Epäinhimillisten synkin salaisuus, näin ainakin Möykky miettii.
Tuohon viitattiin seuraavan kerran 90-luvun alussa Peter Davidin X-Factorissa. Elohopea paljastaa siinä, että kyseessä oli vain Gorgonin ja Karnakin Möykylle tekemä kepponen.
Ilmeisesti Peter Davidin tarkoitus oli kumota Byrnen retcon, mutta ei asia ollut noin selvä. Koska oli ilmiselvää, että Lukkoleuka oli yhtä älykäs kuin ihminen, miksei hän osaisi puhuakin? Ja jos kyseessä oli kepponen, sehän tehtiin alunperin Elohopealle, ei Möykylle. David on ilmeisesti myöhemmin keksinyt kumoamiselleen selityksen, että tosiasiassa koska Lukkoleuan älykkyys oli salaisuus, hän yritti X-Factorissa peitellä sitä, mutta kummankin teorian kannattajilla oli mahdollisuus pitää oma kantansa. Tietääkseni sarjakuvissa PAD ei Lukkoleukaa enää käsitellyt.
Tällä vuosituhannella Son of M -minisarjassa Elohopea selkeästi uskoo itsekin, että Lukkoleuka on pelkkä eläin. Ehkä Pietro sitten kieltää sen itseltäänkin alitajuisesti. Onhan Marvel-sarjoissa ennenkin nähty, ettei Elohopea ajattele aina täysin johdonmukaisesti, varsinkin stressin alla hän sekoilee. Nöyryytystä Pietro ei kestä, joten hän rakentaa itselleen selityksiä asioihin, ja uskoo niihin itse täysin. Sopii kuvioon.
Epäinhimillisten kuninkaallisen perheen jäsen Triton taitaa olla biologisesti vielä kauempana ihmisestä kuin Lukkoleuka. Hänhän hengittää kiduksilla. Lukkoleuka on sentään nisäkäs. Muitakin kummallisen näköisiä Epäinhimillisiä on nähty ohimennen.
Tarkemmin täällä englanniksi:
http://www.enterthestory.com/lockjaw_talks.html