Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Arvostelut: Mestaaja omilla nettisivuillaan (14.05.2012 klo 17:07:17)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
25.05.2012, klo 03:10:51

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355450 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6031 jäsentä. Uusin jäsen: Parabola
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Toimintasankarit
| | |-+  Leah Moore
0 jäsentä ja 3 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 [2] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Leah Moore  (Luettu 2499 kertaa)
juhaveltti
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 842



« Vastaus #15 : 17.12.2009, klo 16:11:24 »

Hyvältä julkaisulta vaikuttaa, mutta surkean paperilaadun takia jää hyllyyn. Hintaa kuitenkin sen kympin verran - harmillista, sangen harmillista.
tallennettu

Michael Riddle
huiskija
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 769


Nok nok!


« Vastaus #16 : 17.12.2009, klo 23:07:31 »

Arvostelusta:

Arvostelussa ei olisi ollut muuten vikaa, mutta vähän ehkä liikaa viittauksia muihin rikoskirjailijoihin, populaarikulttuuriin tai muuten alaa sivuaviin asioihin. Toki nämä ovat keskustelun arvoisia, ja keskustelua herättäviä piirteitä, mutta niitä oli sentään yli viisi kappaletta, ja ne olisi ihan hyvin voinut nostaa esiin vaikka tässä ketjussa. Lisäksi arvostelusta saa vaikutteen, että koko teoksesta ei ole tarinallisesti ja kuvituksellisesti paria satunnaista tyhjää lausetta lukuunottamatta muuta mainittavaa kuin nimi Moore. Samaisesta syystä arvostelu myös suistui raiteiltaan n. puolessavälissä.



Itse teoksesta minulla ei ole mitään muuta lisättävää, kuin että ensimmäinen puolisko tarinaa ei meinannut millään erottaa hahmoja toisistaan. Muuten kuvitus oli tasokasta...siis yleensä ottaen. Eikös tämä Aaron Campbell kuvittanut pari numeroa suomeksi ilmestynytttä Daredeviliä? Se tarina jossa Daredevil haastoi itsensä oikeuteen? Jos näin, niin sittenhän miehellä on ennestäänkin kokemusta älykkäästä, mutta myös toiminnallisesta kaksikosta!
tallennettu

"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
Jiksi
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 3 812



« Vastaus #17 : 28.12.2009, klo 11:21:18 »

Oikeudenkäynnissä miellyttivät vähäeleinen kerronta ja ajan hengen tavoittelu.

Murhamysteeriksi tämä oli kyllä muutoin hieman tylsää luettavaa. Kun alusta asti on selvää, että tarina päättyy siihen, että Holmes briljeeraa itsensä ulos pinteestä, olisi sen eteen saanut kasata hieman lisäjännitettä tai laittaa Watson edes hikoilemaan kovemmin ystävänsä edestä.

Viis siitä, onhan se positiivista, että saatiin ensimmäinen Dynamite Entertainmentin sarjakuva suomeksi. Toivottavasti Egmont julkaisee jatkossakin jotain jännittävää ja odottamatonta lehtihyllyjen piristykseksi. Kenties tähän tarttuvat sellaisetkin lukijat, jotka poimivat vain lännen- ja sotasarjoja luettavakseen, minusta olisi kovin hauska nähdä lehtihyllyillä muutakin ostettavaa kuin aina samat perinteiset julkaisut.

Harmi kyllä, painojälki on kovin kurjaa, tosin minun ostamassani kappaleessa (viitaten arvostelussa mainittuun sivuun) ovat ruudut juuri ja juuri mahtuneet mukaan (mitä nyt musta reuna on alimman ruudun alaosastaan hiuksenhienosti leikkautunut).

Hinta-laatusuhde on myös pahasti poskellaan, kun saman kustantajan opuksissa tarvitaan se kriittinen euro-pari lisää ja laadullisesti päädytään Sillagen tasoon (kovakantinen formaatti ja hyvälaatuinen paperi). Kenties julkaisujen kustannusrakenteeseen vaikuttaa muitakin seikkoja, mutta näin ostajan kannalta asiaan kiinnittää väistämättä huomiota.
tallennettu
Sivuja: 1 [2] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: