Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Arvostelut:
Aku Ankan voittokulku jatkui aina vaan vuonna 1970
(03.02.2012 klo 12:40:53)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
11.02.2012, klo 23:17:03
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
346686
viestiä
8433
aihetta kirjoittanut
5927
jäsentä. Uusin jäsen:
gymhammer
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
[
2
] |
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja? (Luettu 3672 kertaa)
Hazart
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 180
YARRRR!
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #15 :
12.01.2010, klo 21:36:07 »
Ranne jäykkänä ja nopeita vetoja. Siitä ryhtiä viivoihin. Hitaasti nitkuttamalla tulee vapinaa.
tallennettu
www.heikkanen.fi
http://heikkanen.blogspot.com/
[kivi]
Jäsen
Poissa
Viestejä: 1 195
Akvaarious.
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #16 :
22.01.2010, klo 16:55:08 »
Lainaus käyttäjältä: Hazart - 12.01.2010, klo 21:36:07
Ranne jäykkänä ja nopeita vetoja. Siitä ryhtiä viivoihin. Hitaasti nitkuttamalla tulee vapinaa.
Ensinnäkin täytyy kiittää SnowMania ja Aapoa siitä että vastauksen ohessa oli tyhjentävä esimerkki siitä mihin vastaus johtaa. Varsinkin Aapon jälkimmäinen, Pratt-henkinen sivu oli todellakin yhden lajin ääriviivapiirtämistä parhaimmillaan, ja siinä viivalla oli oma jännite siinä missä ensimmäisen esimerkin viiva oli osa tekstuuria. SnowManin ääriviiva ei ole oikeastaan vielä saavuttanut omaa luonnetta, onpahan vain rajattu alue jonka muodosta tiedämme mitä kuva esittää.
Hazart, mä olen pitkään mettinyt miksi kuvissasi parhaimmillaankin on hienoista jäykkyyttä, samanlaista kuin mistä vanha työtoverini Jukka Murtosaari kärsi pitkään vielä ammattilaiseksi tultuaan. Nopeita vetoja - kyllä, ja joskus jäykkä ranne - kyllä, mutta piirtäminen on kuin kaunoluistelua tai miekkailua, siinä pitää koko ajan olla herkkyys mukana. Noilla ohjeilla saa aikaan vapaalla kädellä kauniin, puhtaan viivan, tai vaikkapa täysin pyöreän ympyrän, mutta ei eloa viivan matkalle, ja kuitenkin yksi hyvin piirretty viiva riittää sisällöksi koko sarjakuvaruutuun, jännittää tilan ja kertoo tarinan.
Piirtäminen lähtee koko vartalosta. Hartiat ja selkä saavat elää kuvan mukana, liike jatkuu käsivarren kautta, ja muuttuu koko ajan pienemmäksi niin että iso liike alkaa kauempaa, ja lähempänä olevat lihakset paneutuvat piirroksessa aina vain pienempiin detaljeihin. Nopeus itsessään ei ole itseisarvo, oikea nopeus on. Ja nopean piirtämisen vastapainoksi tarvitaan niitä orgaanisia, mullan tuoksuisia kohtia kuvaa, joissa terä työntää ja työstää pikimustaa tussia edellään ja aukaisee paperin pintaan ikkunaa avaruuden äärettömään pimeyteen.
Muistan keskustelleeni Joakim Pirisen kanssa (kahdesti 20 vuoden välein) samasta ajatuksesta: miten paperin väri ja piirtopaikan valo vaikuttavat siihen, että tussi todellakin on mustaa, ja kuinka piirtäjä voi melkein seota tussaamisen sisäavaruuteen työskennellessään kellertävällä paperilla ja punertavalla työvalolla, jolloin ikkuna avaruuteen on konkreettinen joka viivassa ja mustan pinnan työstämisestä tulee riitti. Silloin nopeus on sivuseikka.
Toisaalta, luin viime yönä saksalaisen hävittäjälentäjän muistelmia joissa hän kertoi ennemmin ilman ja pilvien rakenteesta ja lentokoneen ohjaamisen synnyttämistä tunteista kuin taisteluista, ja ne tuntumat olivat täysin sovellettavissa kynän, siveltimen ja paperin suhteeseen nopeassa piirtämisessä.
Kivi
«
Viimeksi muokattu: 22.01.2010, klo 16:58:20 kirjoittanut [kivi]
»
tallennettu
Hazart
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 180
YARRRR!
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #17 :
23.01.2010, klo 11:34:41 »
Lainaus käyttäjältä: [kivi] - 22.01.2010, klo 16:55:08
Hazart, mä olen pitkään mettinyt miksi kuvissasi parhaimmillaankin on hienoista jäykkyyttä, samanlaista kuin mistä vanha työtoverini Jukka Murtosaari kärsi pitkään vielä ammattilaiseksi tultuaan.
Mun jäykkä jälki johtuu liiallisesta yrittämisestä, rentouden ja itseluottamuksen puutteesta. Nysvään kuvat pilalle. Joskus se on myös tyylivalinta, kun en yritäkään tehdä lennokasta jälkeä. Rentous tulee hiljalleen. Sinne päin on suunta.
«
Viimeksi muokattu: 23.01.2010, klo 23:29:55 kirjoittanut Hazart
»
tallennettu
www.heikkanen.fi
http://heikkanen.blogspot.com/
Markku Myllymäki
Lyijykynän jatke
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 590
/* You are not expected to understand this. */
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #18 :
24.01.2010, klo 15:42:47 »
Hazart, jäykkyys voi olla myös työkalukysymys.
Toisilla leluilla on paljon helpompi tehdä rennosti, vaikka jälki voi muuten siitä kärsiäkin. Minulla näin on käynyt sekä tavallisessa että digitussauksessa. Molemmissa olen sitten päätynyt siihen, että teen vähemmän hyvällä menetelmällä, ihan sen takia että on mukavampi tehdä -> motivaatio on parempi.
Äärinmäisen kurinalaisilla ihmisillä on toisin, mutta en ole sellainen.
tallennettu
When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.
hannu lipponen
Vieras
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #19 :
26.02.2010, klo 17:30:15 »
Ite vetelen siveltimellä suoratkin viivat. Eihän niistä ihan luotisuoria tule, mutta musta suorakin näyttää paremmalta kun se elää vähän. Tosin, sarjakuvaa tunatessa piirrän ruutujen ääriviivat viivottimella ja tussikynällä. Suora(hko)n viivan vetämien siveltimellä vaatii kyllä rentoutta ja ranteen ja mielellään kyynärpäänkin "lukitsemista". Olkapäällä ei saa niin helposti aikaan hienomotorista väpätystä viivaan.
Minä myöskin pidän piirtokädessä ohutta puuvillahanskaa, josta olen saksinut sormenpäät pois, jotta tunnen siveltimen paremmin hyppysissäni. Hanska luistaa paperilla paremmin, eikä jää niitä hiki-/rasvatahroja.
tallennettu
aku95
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 25
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #20 :
27.03.2010, klo 20:16:00 »
Mä lähinnä vain piirrän ääriviivat suoraan tussilla, koska se olisi liian hidasta tehdä se ensin lyijärillä
tallennettu
Immu
Uusi jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 8
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #21 :
30.03.2010, klo 23:58:52 »
Itse aloitan pohjimmaiset luonnokset vetelemällä ihan kevein viivoin niin, että sen voi helposti pyyhkäistä jälkeenpäin pois. Kun hahmo on kasassa, niin yksityiskohtia ja muita voi alkaa tekemään. Tässä vaiheessa lyhyet ja keskipitkät viivat ihan nopeilla vedoilla, just ettei tule värinöitä ja muita törkeyksiä.
Jos omistaa kaarevia ja muodollisia viivottimia, niin ne on ihan käteviä, jos haluaa tehdä mustekynien kanssa ja välttää inhimillisiä virheitä.
Aloituksena saatan joskus tehdä alkutöhryt sinisellä tai muulla värillä, jolloin se varsinainen hahmo näkyy selvemmin väriä vasten. Ja tietenkin, tyylistä riippuen, voi kaiken rosoisestikin tehdä.
tallennettu
Holle
Galleriataiteilija
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 000
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #22 :
05.04.2010, klo 22:02:37 »
Lainaus käyttäjältä: aku95 - 27.03.2010, klo 20:16:00
Mä lähinnä vain piirrän ääriviivat suoraan tussilla, koska se olisi liian hidasta tehdä se ensin lyijärillä
Aloin itsekin kokeilla tuota ja laitan kuvat
näkösälle
. Tuntuu kuin käsi vakaantuisi tässä hommassa? Välineinä Tombow ATB ja ZIG sivellinkynät.
tallennettu
Sarjakuvat ja kuvitus
http://www.verikoirat.com
Ami
Galleriataiteilija
Poissa
Viestejä: 266
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #23 :
30.06.2010, klo 20:35:28 »
Tykkään välillä piirtää ohuella tussilla (0,2:n terä) ja kevyemmällä kädellä, jolloin viivasta tulee vähän elävämpää. Mikäli häiriinnyn siitä, että kuvan muoto vastaavasti kärsii, teen osan ääriviivoista (yleensä ulommat viivat, riippuu mihin haluan syvyyttä) uudelleen 0,5:n kärjellä. Näyttää heti paljon paremmalta.
tallennettu
http://rakkaatsiskot.net/
,
http://amina.sarjakuvablogit.com/
Nina Jurvanen
Scifi- ja fantasianörde
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 256
I will find out who killed my sis.
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #24 :
03.07.2010, klo 21:35:08 »
Minä olen tehnyt liitteenä olevan piirroksen Pilotin kalligrafiatusseilla - niiden jäykällä terällä saan helpommin piirrettyä pitkiä, leveydeltään vaihtelevia ääriviivoja kuin sivellintusseilla. Piirrän ääriviivat yleensä siten, että kulmakohdissa (esim. polvi- ja kyynärtaipeet), katkaisen viivan ja jatkan sen jälkeen uudella viivalla. Housunlahkeet piirrän useimmiten yhtäjaksoisesti vyötäröstä nilkkaan.
En ole vielä mikään taituri sivellintussin käytössä ja siksi saan sillä usein aikaan viivanpaksuudeltaan aivan väärällä tavalla vaihtelevaa jälkeä. Kalligrafiatussit ovat käteviä ja helppokäyttöisiä, mutta kärsimättömän piirtäjän käsissä ne kuluvat rikki vain kovin nopeasti, jos ei jaksa piirtää hellävaraisesti...
Kate.png
(72.51 kilotavua, 400x1267 - tarkasteltu 140 kertaa.)
tallennettu
"Hiljaiset askeleet kaikuvat syvissä vesissä / Tunteja laskien kulkee hämärä varjoina / Pisarat pirstovat polkua maailman reunalta / Kuolevan auringon alla kaikki on kaunista" -Kertosäe Moonsorrown biisistä Pimeä, albumilta Verisäkeet
Mara
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 441
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #25 :
04.07.2010, klo 10:30:13 »
Hienosti piirretty nainen. Juuri sopivan jäykkä, muttei liian. Jalkaterät voisivat tietysti olla maan suuntaisesti, että tyttö ei näyttäisi leijuvan ilmassa. Haluttaisi nähdä sinulta kuvia, joissa on taustoja ja joissa hahmot ovat liikkeessä.
Lainaus käyttäjältä: Nina Jurvanen - 03.07.2010, klo 21:35:08
En ole vielä mikään taituri sivellintussin käytössä ja siksi saan sillä usein aikaan viivanpaksuudeltaan aivan väärällä tavalla vaihtelevaa jälkeä.
Sama juttu. Välillä jälkeä syntyy turhan hitaasti, kun olen vielä aloittelija ja joudun varomaan enemmän. Harjoitella pitäisi, vaan kun ei tahdo keretä...
tallennettu
Blogi: markkumujunen.blogspot.com
Nina Jurvanen
Scifi- ja fantasianörde
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 256
I will find out who killed my sis.
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #26 :
04.07.2010, klo 12:23:17 »
Lainaus käyttäjältä: Mara - 04.07.2010, klo 10:30:13
Hienosti piirretty nainen. Juuri sopivan jäykkä, muttei liian. Jalkaterät voisivat tietysti olla maan suuntaisesti, että tyttö ei näyttäisi leijuvan ilmassa.
Kiitoksia kehuista
Jalkateriin en ollut muuten huomannut lainkaan kiinnittää huomiota tuossa mielessä, oikeassa olet. Tällä tyylillä tulen piirtämään scifisarjikseni Virtual Dreamin - piirrostyylini esikuvina ovat toimineet perinteiset japanilaiset sekä Clifton Karhun modernimmat puupiirrokset, joita rakastan yli kaiken.
Lainaus käyttäjältä: Mara - 04.07.2010, klo 10:30:13
Haluttaisi nähdä sinulta kuvia, joissa on taustoja ja joissa hahmot ovat liikkeessä.
Minulla on projektina tällä hetkellä piirtää valmiiksi kolme sivua käsittelevä parisuhderiita, josta käy ilmi, millaista epäeettistä sisäistä politiikkaa virtuaaliuni- ja mindlink-teknologiaa tuottava monikansallinen yhtiö Imara käyttää tiettyjen toimiensa salassa pitämiseksi. Kohtauksessa on useita liikkuvia ihmisiä, sillä se tapahtuu teknobileissä. Susanin ja Nikon riidan piirrän myös Virtual Dreamiin vielä joskus, vaikkakin se todnäk tulee muuttumaan vuosien varrella. Jutun piirtämiseen menee vielä 1-2 viikkoa lorvikatarrin vakavuusasteesta riippuen, lataan kohtauksen Kvaakin galleriaan heti sen valmistuttua. Odotathan kärsivällisesti
tallennettu
"Hiljaiset askeleet kaikuvat syvissä vesissä / Tunteja laskien kulkee hämärä varjoina / Pisarat pirstovat polkua maailman reunalta / Kuolevan auringon alla kaikki on kaunista" -Kertosäe Moonsorrown biisistä Pimeä, albumilta Verisäkeet
Korro
Opiskelia
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 034
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #27 :
04.07.2010, klo 12:25:53 »
Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?-Nykyään teen sinisellä värikynällä hahmotelman.Mm päänmallin ja käsien asennon,fiiliksestä riippuen vaihdan välinettä.
Aamulla kun piirtelin tein Flanellitussilla (0,1) hahmotelmia.
tallennettu
Hyvinkää? Kuka sinne haluaa? -Salatut elämät
Jouko Nuora
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 194
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #28 :
07.07.2010, klo 11:58:29 »
Se on oikeesti IHAN SAMA millä vetelee, kuhan jälki on hyvää /toivottua.
Ei niitä "lennokkaita ja vauhdillisia" viivoja ole pakko vetää nopeasti , se taito on siinä että osaa tehdä luonnostellun ja nopean näköistä hitaastikin! Kysy vaikka Murtosaarelta
Tekniikkaa voi harjotella lopun elämäänsä eikä jämähtää yhteen "hyväksi havaittuun" kuten moni (laiska) tekee.Ääriviivojen tarpeellisuus ja paksuus riippuu myös tekeekö värillä vai ei, väri syö viivaa joten ääriviivat täytyy paksuntaa.
Mä käytän "vain" Raphaelin Kolinskyn 2 sivellintä, kaikkeen!(lyijykynäluonnosten jälkeen) ihan joskus harvoin teen myös 1'llä jotain vesivärijuttuja esim. silmiin pupilleja tms, pikkunysväämistä.
Tussikynän jälki kyllä näkyy,eikä niin ihanana, ellei ole Tinttifriikki!esim. vaikka Mämmilässä missä liian suorat viivat esim. talojenpinnoissa on "rikottu" siveltimen vedoilla, mutta kyllä ne jäykät kynäviivat sieltä paistaa, ku viittii katsoa...
Photoshopissa kai voi hieroa loputtomiin, mä poistan edelleen vain jotain vesiväriroiskeita tai valkaisen ruutujen välejä, jos ehdin ja viitsin. Tietty käsityön maku ja mokatkin on symppaattisia ja originelliä .
Käytän puuvillasormikkaita ja suojapaperia (vasemmas) kädes etenki lyijärivaiheessa.Yleensä myös jos aikataulut antaa myöden tussaaan luonnokset seuraavana päivänä, aika auttaa näkeen mokat paremmin.
mutta kyllä niitä sinne jää ja hyvä niin!
«
Viimeksi muokattu: 07.07.2010, klo 18:36:25 kirjoittanut Jouko Nuora
»
tallennettu
SnowMan
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 370
Piirrän aina, etenkin koulussa.
Vs: Millaista tekniikkaa käytät piirtäessäsi ääriviivoja?
«
Vastaus #29 :
09.07.2010, klo 18:34:13 »
Lainaus käyttäjältä: [kivi] - 22.01.2010, klo 16:55:08
kyllä, mutta piirtäminen on kuin kaunoluistelua tai miekkailua,
Mä piirrän samalla lailla ku boffaan, eli miekkailen.
tallennettu
Tiedän, että tiedät, että tiedän.
Tähtisivut
- Keskustelua kaikesta!
Sivuja:
1
[
2
] |
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines