Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Uutiset: Läskimooses, suomalainen sarjakuvalehti (03.05.2012 klo 18:02:10)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
25.05.2012, klo 02:03:21

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355450 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6031 jäsentä. Uusin jäsen: Parabola
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Eurooppalaiset sarjakuvat
| | |-+  Zoom
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 2 3 [4] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Zoom  (Luettu 4738 kertaa)
kultakisu
elämännautiskelija
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 400


ei ramase ennää...


« Vastaus #45 : 26.01.2011, klo 00:25:11 »

Tätä en tiennytkään, uskomatonta! Lopetetaan tuottavat julkaisut! Olikohan syynä se 70-luvulle tyypillinen erityisen yhteiskunnallisen sanoman etsintä, joka tuolloin olisi pitänyt löytyä kaikesta toiminnasta. Yksi naurettavimmista ilmiön esiintymismuodoista tuolta ajalta on se, kun toimittaja Mikkoa Alatalo Iltatähdessä yritti tiukata Remulta ja kumppaneilta, mikä on Hurriganesin yhteiskunnallinen sanoma  Embarrassed

Nyt minäkin noviisi ymmärrän itsekin asiaa pohtineena mistä johtui Zoomin lyhyt ura.Lehtihän oli sinällään mitä mainioin lukupakkaus, monenlaista sarjakuvaa,toimituksellinen aineisto ja sopiva koko.Zoom oli itselleni tuntematon uutuus,Itse olin jo 70-luvulla ohittanut sarjakuvalapsuusvuoteni ja kiinnostukseni kohteet olivat tyystin muualla.Vasta näin eläkeiän kynnyksellä olen löytänyt nämä hienot julkaisut uudelleen.

Kerroin jo toisaalla miten törmäsin ensimmäisen kerran Zoom-lehteen,eikä rakkauteni ole siitä laantunut vaikka jouduinkin investoimaan lehtiini tuplakertoimella.

Muistan hyvin sen ajan kun sarjakuviin suhtauduttiin  hyvin nuivasti eikä niitä pidetty oikein missään arvossa.Yhteiskunnallinen tietoisuus oli opiskelijapiireissä pop-sana,ja julkaisut sen mukaisia.

Mutta nyt on aika toinen,ja aatteet sen mukaiset,                                                               olenko kenties oikeassa, vai pahastikin väärässä,olisiko nyt tulollaan uusi ja uljas sarjakuvarenesanssi?
« Viimeksi muokattu: 26.01.2011, klo 00:30:53 kirjoittanut kultakisu » tallennettu

Lady on aina Lady helmineen ja eriparisine villasukkineen
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 649


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #46 : 20.02.2011, klo 21:10:15 »

Samaan aikaan Tanskassa:


http://www.forlagetzoom.dk/home
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 955



« Vastaus #47 : 21.05.2011, klo 11:22:02 »

Zoomin vuosikerrat lainaan;
http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,333.msg338059.html#msg338059
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Tertsi
Mutsi Naamio
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 845



« Vastaus #48 : 06.07.2011, klo 19:08:16 »

Tilasin äsken Dupan Cubitus-intégraalin nro 3 (Pom Pom).

Tykästyin heti jo silloin Zoom-aikoina pyöreään ja yksityiskohtaiseen piirrosjälkeen.
Vitsitkin olivat makuuni.
tallennettu
Lurker
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 842



« Vastaus #49 : 04.08.2011, klo 14:32:10 »

Se konekaappari, jonka salanimi oli "Dan Cooper"...

http://fi.wikipedia.org/wiki/D._B._Cooper

...niin se salanimi johtui siitä, että kaapparin suosikki oli eräs tietty sarjakuva!


She said that her uncle was obsessed with the Canadian comic book hero Dan Cooper, and even had one of the comic books thumb-tacked to the wall. She added that she thinks her uncle didn't expect to survive the hijacking. ABC News
tallennettu

Lurker
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 842



« Vastaus #50 : 02.09.2011, klo 13:46:12 »

Saksan Zoom, eli ZACK, se vaan ilmestyy... Nyt myös Facebookissa.

http://www.zack-magazin.com/



Pieni kateuden siemen elää sisälläni.


* zack-2009-7.jpg (65.01 kilotavua, 250x352 - tarkasteltu 338 kertaa.)

* zack-2009-12.jpg (63.77 kilotavua, 250x352 - tarkasteltu 335 kertaa.)

* Zack-2010-8.jpg (50.22 kilotavua, 250x352 - tarkasteltu 340 kertaa.)

* Zack-2011-3.jpg (67.06 kilotavua, 250x354 - tarkasteltu 342 kertaa.)
« Viimeksi muokattu: 02.09.2011, klo 13:47:49 kirjoittanut Lurker » tallennettu

Tertsi
Mutsi Naamio
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 845



« Vastaus #51 : 02.09.2011, klo 13:49:07 »

Ah, Franka!
tallennettu
Orjan May
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 393



« Vastaus #52 : 02.09.2011, klo 14:07:03 »



Tietääkö kukaan mahdollisesti, missä numeroissa ZACK-lehdissä on ilmestynyt Blueberryjä. Onko olemassa mitään listaa? En oikein ymmärrä saksaa.
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 955



« Vastaus #53 : 02.09.2011, klo 15:56:03 »

Zack ilmestyi Saksassa vuosina 1972-80, ja josta otettiin mallia Suomen Zoomiin. Siinä tuli useita Blueberryjä, jotka ovat kaikki tulleet suomeksikin. Zackin pokkarisarjassa (vrt. Suomen SuperPokkari) tuli Blueberryn nuoruutta, jotka ovat myös tulleet suomeksi.

Zack aloitti uudelleen vuonna 1999 kuukausittaisena lehtenä joka ilmestyy edelleen ja josta Lurkerin näytekannet ovat. Siinä ei ole ollut Blueberryä tietääkseni.

Zackin ensimmäisestä hyväkuntoisesta numerosta saa maksaa Saksassa kymmeniä euroja. Umpah-Pahia, Mic Vaillantia (Hurjat), Bernard Princeä, Eddy Paapen Luc Orientia ja Herra Tarkkaa näkyy olleen mukana tuolloin.

Zack oli aluksi viikottainen lehti, 52 sivua ja 4-5 jatkista kerralla. Ensimmäinen numero oli 17/1972, koska se alkoi viikolla 17. Numeron 40/1974 jälkeen lehti ilmestyi vain joka toinen viikko eivätkä vuodesta 1975 alkaen numerot enää tarkoittaneet millä viikolla se ilmestyi. Vuonna 1974 numeron 40 jälkeen seuraava numero oli 41-42/1974, seuraava 43-44/1974 jne. Numeroita 6-10/1980 ei ole. Viimeinen numero oli 32/1980.



http://www.comicguide.de/php/detail.php?id=4536&file=r&display=short
« Viimeksi muokattu: 02.09.2011, klo 16:21:03 kirjoittanut Jukka Laine » tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 955



« Vastaus #54 : 02.09.2011, klo 20:20:32 »

Ensimmäisessä Zoom-lehdessä oli muuten Zoom-suklaapatukan mainos. En tiedä oliko mainonta onnistunutta. Suklaapatukkaa oli myyty jo kauan ennen lehteä. Eipä Zoom-patukkaakaan ole ollut vuosiin. Se oli sellainen kova patukka, ihan kuten Tupla jota oli jo silloin ja on edelleenkin. Maku oli erilainen, toki.

Tuolloin tunnettiin julkkisten jalkapallojoukkue Zoom, jossa pelasivat Jukka Virtanen, Aarre Elo ja Matti Kuusla. Vesku Loiri myös, joka elvisteli nuorempana ja parempikuntoisena kuin nuo muut.
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Reima Mäkinen
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 4 829



« Vastaus #55 : 04.09.2011, klo 22:47:57 »

Tuolloin tunnettiin julkkisten jalkapallojoukkue Zoom, jossa pelasivat Jukka Virtanen, Aarre Elo ja Matti Kuusla. Vesku Loiri myös, joka elvisteli nuorempana ja parempikuntoisena kuin nuo muut.
Tunnetaan se Zoom vielä nykyäänkin. Smiley  Hyväntekeväisyysotteluita yms. hauskaa. Mutta julkkiksistaan tuo aiemmin tosiaan tuli tunnetuksi, niinku totesit. On siellä nytkin näköjään mm. Kojo ja Nyberg.

Jostain syystä en ite lämmennyt lehdelle aikoinaan. En tykännyt useimmista sarjoista mitenkään erityisesti ja albumeina sai kätevästi esim. Asterixia. Vähän turhan lyhyiltäkin tuntuivat pätkät. Vaikka oliks ne samaa mittaa ku Rudussa?
tallennettu
Tertsi
Mutsi Naamio
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 845



« Vastaus #56 : 04.09.2011, klo 22:55:46 »

Minuunkaan Zoom ei kolahtanut, paitsi Comanche ja Blueberry.
Ruudussa taisi olla ihan yhtä lyhyitä pätkiä, mutta Ruudun sarjiksissa oli aika usein enemmän ruutuja per sivu kuin Zoomissa.

Valerian, Blueberry ja Comanche ovat aika väljästi taitettua sarjakuvaa, n. kolme päällekkäistä ruuturiviä, vastaavasti Piko ja Fantasio, Strumffit, Sipuleena: neljä ruuturiviä ja usein kolme ruutua tai enemmänkin per rivi.

Toki Valerian, Blueberry jne. olivat ehkä näyttävämpiä kuin Ruudun vastaavat sarjat, mutta noissa Zoomin tähtisarjakuvissa oli vähemmän lukemista ja tapahtumaa per viikko.
tallennettu
kultakisu
elämännautiskelija
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: nainen
Viestejä: 400


ei ramase ennää...


« Vastaus #57 : 06.09.2011, klo 20:43:51 »

ZACK  Ei EI EI!En kestä!Miksi olen syntynyt pienen-pieneen suomenmaahan.Miksi?En enåå jaksa isomummi-ikäisenä aloittaa saksanopiskelua.Zack tyrmää lukijaparan,jos sisältö on yhtään samaa tasoa kannen kanssa, vaivun epätoivoon. Angry Pläääh
verzweiflung!
tallennettu

Lady on aina Lady helmineen ja eriparisine villasukkineen
Sivuja: 1 2 3 [4] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: