Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Arvostelut: Mestaaja omilla nettisivuillaan (14.05.2012 klo 17:07:17)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
25.05.2012, klo 01:49:05

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355450 viestiä 8528 aihetta kirjoittanut 6031 jäsentä. Uusin jäsen: Parabola
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Toimintasankarit
| | |-+  Al Williamsonin sarjakuvista
0 jäsentä ja 4 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 2 [3] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Al Williamsonin sarjakuvista  (Luettu 3324 kertaa)
Tertsi
Mutsi Naamio
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 845



« Vastaus #30 : 06.10.2010, klo 18:23:47 »

Mä taidan ostaa Corrigania vasta hiukan myöhäisemmässä vaiheessa.
Yksi kirja saa riittää.

Jepulis, tuo luonnoskirja on hieno. Noitahan julkaistaan ilmeisesti lisääkin?
tallennettu
Orjan May
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 393



« Vastaus #31 : 06.10.2010, klo 18:30:53 »


Ainakin osa 2 ensi vuonna oli Flesk kustantamon sivuilla. Hyvä!
tallennettu
Orjan May
Galleriataiteilija
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 393



« Vastaus #32 : 09.10.2010, klo 11:51:50 »

Ebaylla pitkästä aikaa myynnissä Al Wiliamsonin Secret Agent originaali. Hinta vielä tällä hetkellä halpa, mutta huutoa vielä jäljellä joitakin päiviä.

http://cgi.ebay.com/SECRET-AGENT-CORRIGAN-X-9-ORIGINAL-ART-AL-WILLIAMSON-/230535536922?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35acfd211a

Tänään tiistaina 12.10 hinta oli jo yli 100$- ei mikään paha hinta tosta originaalista. Onkohan kukaan kvaakkilainen huutamassa?  Undecided
« Viimeksi muokattu: 12.10.2010, klo 20:44:56 kirjoittanut Orjan May » tallennettu
MTT
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 459



« Vastaus #33 : 07.11.2010, klo 19:45:57 »


Tuli tuossa nyt hiukan selailtua Williamsonin Corrigan kirjaa. Näyttää oikein hyvältä. Luulen että tarvii ottaa rauhallisempi ja hiukan pitempi sessio jotta saa kirjaa luettua.

Oikeastaan kirjan mielenkiintoisin anti on lopputeksteissä. Saattaa olla muille tuttua kauraa mutta mulle tuli uutena tieto että King Features alkoi vuodesta 1983 ajoittain tekemään Corrigan tarinoita vain euroopan markkinoita varten ja Egmont julkaisi näitä uusia tarinoita vuosina 2008 ja 2009. Nämä uudet tarinat olivat Mike W. Barrin ja Mike Manleyn käsialaa. En sitten tiedä (enkä ole googlannut) onko näitä suomessa tullut missään muodossa.

Agent-X9 lehtikin mainitaan mutta sanotaan että sitä julkaistiin Norjassa ja Ruotsissa, suomea ei mainita.

tallennettu
Sampsa Kuukasjärvi
Avustava toimittaja
*
Poissa

Viestejä: 1 164

Entinen Satunnainen kävijä


« Vastaus #34 : 07.11.2010, klo 23:53:38 »

Saattaa olla muille tuttua kauraa mutta mulle tuli uutena tieto että King Features alkoi vuodesta 1983 ajoittain tekemään Corrigan tarinoita vain euroopan markkinoita varten ja Egmont julkaisi näitä uusia tarinoita vuosina 2008 ja 2009. Nämä uudet tarinat olivat Mike W. Barrin ja Mike Manleyn käsialaa. En sitten tiedä (enkä ole googlannut) onko näitä suomessa tullut missään muodossa.

Nimenomaan ruotsalaisen Agent X9:n toimittajat Semicillä pyysivät Corriganille uusia tarinoita. Ymmärtääkseni seikkailuita tehtiin aivan säännöllisesti. Ja onhan näitä ei-niin-laadukkaita tarinoita nähty Suomessakin Agentti X9:ssä kymmenittäin 80- ja 90-luvuilla ja viimeksi tänä vuonna yksi lehden nelosnumerossa.

Barr ja Manley ovat tehneet vain jokusen jutun 2000-luvun lopulla, ja niitä ei ole nähty Suomessa. Ne on mainittu Kvaakissa ainakin kolme kertaa:

http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,4987.msg310853.html#msg310853

http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,4987.msg291828.html#msg291828

http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,4987.msg306619.html#msg306619
tallennettu
Curtvile
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 878


« Vastaus #35 : 07.01.2012, klo 02:42:20 »

tiedän että monelle on varmaan kirosana mutta ketjussa on jäänyt liian vähälle huomiolle Al Williamsonin mittava ura tussaajana.
Itselle tuo tuli männä yönä mieleen kun luin varmaan kolmatta kertaa Modern Masters volume 18:John Romita JR-kirjaa.
Williamson ja klaus Jansonhan ovat minusta parhaat tussaajat JR JRn jäljelle, mutta jotenkin eilen se vielä korostui kun selasi omia hyllyjä ja katsoi miten suuri vaikutus tussaajalla on.

Omalla tavallaan hätkähdyttävää oli se miten Williamson päätyi tussaajaksi (sivu 32)
Lainaus
mm:"During your run on X-Men you worked some with Al Williamson.Who thought of pairing you guys up?"
JR JR: "I think I asked for him, and was shocked to find out he was available."
mm: "Was it supposed to be a regular occurrence, or was he just filling in  for that one issue?"
JRJR:"For the X-Men, you mean? No, I think he needed work, they gave it to him, and then we worked together on Star Brand."

Väheksymättä lainkaan JR JRää, on silti hieman outoa että Williamsonin tasoinen kuvittaja tarvitsi toisen artistin taloudellista vetoapua.
Valitettavasti ilmiö ei ole uusi tai mennyttä aikaa.
Toisaalta tuo osoitti Williamsonin kypsyyden ja taidon kuvittajana, tässä oli tussaaja joka korosti JR JRn omaa jälkeä eikä koettanut painaa tätä JR SRn muottiin johon useampikin tussaaja syyllistyi.
Tussaus on aliarvostettua vaikka sillä on niinkin massiivinen vaikutus lopputulokseen.


tallennettu
Veli Loponen
Isoveli
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 804


<><


« Vastaus #36 : 07.01.2012, klo 11:40:52 »

tiedän että monelle on varmaan kirosana mutta ketjussa on jäänyt liian vähälle huomiolle Al Williamsonin mittava ura tussaajana.
En tiiä kirosanasta, mutta olen aina pitänyt Williamsonia yhtenä parhaista tussaajista. Harmi, että Byrnen Wolverine-juoksuun lopulta päätyi Janson eikä Williamson (siellä ekassa numerossa on yksi ruutu Williamsonin tussaamaa ja se näyttää upealta), vaikka ei Jansonikaan ihan huono ollut.
tallennettu

Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva
Sivuja: 1 2 [3] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: