Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Arvostelut:
Mestaaja omilla nettisivuillaan
(14.05.2012 klo 17:07:17)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
24.05.2012, klo 20:55:20
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355410
viestiä
8527
aihetta kirjoittanut
6031
jäsentä. Uusin jäsen:
Parabola
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
...
5
6
7
8
9
[
10
]
11
12
13
14
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Huonoimmat. Stripit. Koskaan. (Luettu 19967 kertaa)
T.Kokkila
Jäsen
Poissa
Viestejä: 651
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #135 :
15.09.2011, klo 15:06:14 »
Pikkutyttö ennakoi ja pyrkii estämään aina toistuvan tilanteen: Naapuripöytään istuttuaan äiti sadattelee ja tiuskii koska tupakansavu häiritsee. Lopulta hän nousee raivoa kihisten, heristää nyrkkiä ja haukkuu tupakoivan naisen pataluhaksi. Episodi päättyy käsikähmään ja äiti heitetään ulos. Koko kahvila tuijottaa ja lapsia hävettää.
Tai ehkä ei...
tallennettu
koivumäki
Jäsen
Poissa
Viestejä: 76
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #136 :
15.09.2011, klo 15:57:03 »
JOS tuossa on tarkoitus jokin vitsi olla, niin kaipa se piilee sanan "smoking" kaksoismerkityksessä eli tupakoinnissa ja siinä että joku on "smoking hot", kun tuo tupakoiva täti on aika näyttäväksi piirretty.
Tod.näk. tämä lienee kuitenkin epätoivoinen yritys löytää olematonta vitsiä.
tallennettu
Jyrki Vainio
Mielikuvittelija
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 271
Kvaak!
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #137 :
15.09.2011, klo 16:58:19 »
Huomaan, että olenkin jo sanonut aiheesta suunnilleen kaiken sanottavani, kun aiheesta viimeksi keskusteltiin tässä ketjussa pari sivua takaperin.
Ytimenä tässäkin on minusta se, että olennaista ei ole se, yritetäänkö olla hauska vai kärkevä (tyyliin poliittinen pilapiirros), vaan se, onnistutaanko tavoitteessa. Ja minusta jo se, että tästä päämäärästä on lukijoilla näin paljon epätietoisuutta, kertoo että siinä EI olla onnistuttu. Sitä ei ole tehty tarpeeksi selkeästi.
Kiinnittäisin tässä huomiota äidin ilmeeseen. Jos tämän olisi tarkoitus olla vitsi, silloin sitä nähdäkseni pitäisi hakea siitä, että lapset laukovat suustaan julkeita totuuksia, joita aikuiset eivät kehtaa sanoa ääneen. Että tämä ristiriita aiheuttaa noloja tilanteita julkisilla paikoilla.
Tätä pointtia tehostaisi, jos äidin reaktio olisi yllättyminen, nolostuminen, jopa ärtyminen: ssssssh, ei tuollaisia saa sanoa ääneen.
Mutta ei - äidin ilme on sangen neutraali. Onko se mahdollisesti väsynyt? Lannistunut ja elämän murtama "aina näiden kanssa saa olla nolona, kun sanovat koko ajan tuollaisia"? Ei, niin kyyninen asenne ei sopisi tämän sarjan henkeen.
Minä luen äidin ilmeen kommentin hiljaiseksi hyväksynnäksi: oletpa viisas, olet aivan oikeassa kun sanot tuollaisia asioita. Joka siis tarkoittaisi, että vitsin sijaan tässä nimenomaan on tarkoitettu olla kärkeviä ja yhteiskuntakriittisiä.
Mutta, kuten sanottua: siinäkin lajityypissä lopputulos on todella vaisu ja lattea, sen verran lähellä nollaa, että sitä siitä tuskin erottaa.
tallennettu
"Comic strips are like a public utility, they're supposed to be there 365 days a year" - G. B. Trudeau
hdc
Architectus urbis caelestis
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 099
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #138 :
15.09.2011, klo 20:45:44 »
Se, että Kvaakin keskustelupalstalla ei ole (ainakaan nyt äänessä) ketään joka lukee Family Circusta ei sinänsä vielä todista etteikö koko maailmassa olisi ihmisiä jotka sitä lukevat. Itse asiassa ottaen huomioon että sen levikki on ilmeisesti nykyäänkin 1500 sanomalehden verran, viittaa siihen että maailmasta löytyy lukijoita joille sillä sarjalla on päämäärä ja se onnistuu sen täyttämään.
On tietysti mahdollista että kyseessä on suuri kusetus ja kukaan ei oikeasti pidä Family Circuksesta mutta salaliittoteoriat jätän yleensä mieluummin omaan arvoonsa.
Olemme ilmeisesti yhtää mieltä siitä, että Family Circus ei perustu vitseihin, tai ainakaan sen huumori ei muistuta minkään muun stripin huumoria eikä näin ole välttämättä sellaiseksi tunnistettavissa. Suorana yhteiskunnallisena kannanottonakaan sitä ei voi pitää.
Ylempänä esitin yhden mahdollisen selityksen ilmiölle, että se retroudessaan ja laimeudessaan perustuu nostalgiasävytteiseen tunnistusreaktioon joka tuottaa lukijalleen mielihyvää (jos siis lukija on sopiva, ne muut voivat lukea niitä 650 lehteä joissa Pearls Before Swine ilmestyy). Jos näin on, miksi Jyrki Vainio haluaa kieltää mielihyvän? Muita kerättyyn dataan sopivia teorioita voi esittää, tai sitten hankkia lisää dataa esim. haastattelemalla ihmisiä jotka säännöllisesti lukevat Family Circusta tai osoittamalla että tällaisia ihmisiä ei itse asiassa ole olemassa.
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi piilotetun sisällön)
sori, tiedetausta tulee esiin, se miten asiat ovat tai eivät ole on helposti kiinnostavampaa kuin se miten asioiden pitäisi olla
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 952
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #139 :
10.11.2011, klo 09:56:16 »
Lainaus käyttäjältä: VesaK - 20.12.2009, klo 18:03:36
Yhden näytteen perusteella on vaikea tuomita koko sarjaa, mutta kyllähän Family Circus on koko ilmestymisaikansa ajan ollut lässy, suorastaan varoittava esimerkki ei-ketään-ärsyttävästä perhesarjasta. Onko sitä koskaan edes julkaistu Suomessa?
Toinen kammotus on
For Better or Worse
eli Meidän perhe (agh mikä suominimi!), jossa noin periaatteessa otetaan kantaa tosielämän ikäviinkin puoliin mutta jökötetään kuitenkin patakonservatiivisella perustalla.
Bil Keane, Perhesirkuksen luoja kuoli 89-vuotiaana
http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=35370
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
VesaK
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 648
Oh, Santo cielo!
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #140 :
10.11.2011, klo 15:55:48 »
Lainaus käyttäjältä: Jukka Laine - 10.11.2011, klo 09:56:16
Bil Keane, Perhesirkuksen luoja kuoli 89-vuotiaana
Voi kyynel.
31.gif
(19.49 kilotavua, 450x141 - tarkasteltu 267 kertaa.)
tallennettu
En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Jyrki Vainio
Mielikuvittelija
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 271
Kvaak!
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #141 :
13.11.2011, klo 06:35:06 »
Saan lopultakin pohdintoihini selkeän vastauksen:
A.V.Clubin Sean O'Neal
kirjoittaa, että 60-luvun puolivälin jälkeen Bil Keane tietoisesti päätti, että Family Circuksen tarkoitus ei ole olla hauska, vaan ennen muuta hellyyttävä, sentimentaalinen ja perinteisiä arvoja puolustava: "I realized that there was something more than just getting a belly laugh every day. (...) I would rather have the readers react with a warm smile, a tug at the heart or a lump in the throat as they recall doing the same things in their own families."
Eli siis tietoinen tarkoitus oli saada ihmiset
hymyilemään,
eikä
nauramaan
. Niissä on merkittävä ero.
Kiitos, tämä selkeytti asiaa huomattavasti.
tallennettu
"Comic strips are like a public utility, they're supposed to be there 365 days a year" - G. B. Trudeau
Jari Lehtinen
Avustava toimittaja
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 2 872
Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #142 :
28.11.2011, klo 17:28:40 »
Leikattu Helsingin sanomien stripit -ketjusta:
Lainaus käyttäjältä: Illodiini - 28.11.2011, klo 16:39:05
En tiedä onko tämä pistänyt muita silmään, mutta Harald H:t ovat nykyään niin käsittämättömän vitsittömiä ja typeriä, että luen sen vain tarkistaakseni, onko mahdollista alittaa vielä edellisen päivän rima. Yllättävän usein kauhukseni.
Ymmärrän mitä tarkoitat.
tallennettu
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.
VesaK
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 648
Oh, Santo cielo!
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #143 :
28.11.2011, klo 18:10:49 »
Jumaleissöön... Iltalehti on kuulemma aikeissa vaihtaa ainakin yhden sarjan. Mikähän lähtee, miten selviän ilman Ajan säveltä tai Pojun remmiä? ÄÄK!
tallennettu
En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Michael Riddle
huiskija
Jäsen
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 4 765
Nok nok!
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #144 :
28.11.2011, klo 19:04:16 »
Lainaus käyttäjältä: Jari Lehtinen - 28.11.2011, klo 17:28:40
Ymmärrän mitä tarkoitat.
Koko minun ikäni jonka olen Haraldia satunnaisesti lukenut, Harald on aina seissyt tuossa samassa asennossa ja sanonut jotain "nokkelaa" tai sitten hän on Karvis asennossa baarissa...Ei, en ymmärrä miten Haraldin taso olisi voinut laskea. Minusta siinä ei ole koskaan sitä ollutkaan. Samaa osastoa Karvisen, Baby Bluesin ja Masin kanssa.
tallennettu
"Do idiots dream of electric stupidity?"
Blogi ->
http://michaelriddle.sarjakuvablogit.com/
Illodiini
Multikeskinkertaisuus
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 467
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #145 :
28.11.2011, klo 19:58:24 »
Tässä esimerkki Dik-papan päiviltä.
tallennettu
"There's nothin' wrong with bein' a son of a bitch."
-- Gaspode the wonder dog (Terry Pratchett, Moving Pictures)
Petteri Oja
Juudas itselleen
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 6 789
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #146 :
28.11.2011, klo 21:51:01 »
Lainaus käyttäjältä: Michael Riddle - 28.11.2011, klo 19:04:16
Ei, en ymmärrä miten Haraldin taso olisi voinut laskea. Minusta siinä ei ole koskaan sitä ollutkaan. Samaa osastoa Karvisen, Baby Bluesin ja Masin kanssa.
Noista ainakin Karvinen ja Masi ovat aikoinaan olleet kelpo sarjoja. Jalava julkaisi juuri kokoelman vanhaa Haraldia, siitä voisi tarkistaa ovatko nekin olleet joskus hyviä.
tallennettu
Turun Sarjakuvakauppa
-
Turun Pervo-Petteri julkaisee sarjakuvia asenteella
Lurker
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 842
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #147 :
28.11.2011, klo 21:55:08 »
Lainaus käyttäjältä: Petteri Oja - 28.11.2011, klo 21:51:01
Noista ainakin Karvinen ja Masi ovat aikoinaan olleet kelpo sarjoja. Jalava julkaisi juuri kokoelman vanhaa Haraldia, siitä voisi tarkistaa ovatko nekin olleet joskus hyviä.
On ne parempia. Eläväisempiä. Viitseliäämpiä. Hahmoilla on
ilmeet
. Joskus ne ovat jopa liikkeessä!
tallennettu
https://www.facebook.com/ylefan
VesaK
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 648
Oh, Santo cielo!
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #148 :
30.11.2011, klo 12:24:57 »
Minusta nämä "uudet" Haraldit masentaa vanhatkin Hirmuiset sarjat...
tallennettu
En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Jyrki Vainio
Mielikuvittelija
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 271
Kvaak!
Vs: Huonoimmat. Stripit. Koskaan.
«
Vastaus #149 :
30.11.2011, klo 23:46:21 »
Olen sanonut tämän ennekin jossain muussa yhteydessä, mutta minusta Haraldissa on lähtökohtaisesti eräs nokkelimpia strippisarjan konsepteja ikinä: "perheenisä viikinki". Siinä on kahteen sanaan tiivistettynä, että tekijän olisi mahdollista laittaa sarjaan sujuvasti melkein mitä vaan: sekä täyttä fantasiaa, että havaintoja omasta arkiympäristöstä.
Ja: sarja on haaskannut nämä hienot mahdollisuutensa lähes totaalisesti. Kun katsoo niitä vanhempiakin jaksoja, niin aika nopeasti se latistui semmoiseksi tosi neutraaliksi perus-läppäilyksi. Ihan alussa (70-luvun puolella) oli hienosti piirrettyjä fantastisia jaksoja barbaarien hyökkäyksistä yms. mutta jo parin vuoden päästä meininki oli aika lässyä. En tiedä, oliko syynä sitten Dik Brownella tulleet vanhuuden vaivat, vai mikä.
Sääli.
EDIT: ja koska tapana on ollut tässä ketjussa minun tunnustaa, että olen tavannut kaikki lässyimpien strippisarjojen tekijät, niin kyllä: olen tavannut myöskin Chris Brownen (ja Liisaa ja Lassea tekevän Chance Brownen).
«
Viimeksi muokattu: 30.11.2011, klo 23:48:04 kirjoittanut Jyrki Vainio
»
tallennettu
"Comic strips are like a public utility, they're supposed to be there 365 days a year" - G. B. Trudeau
Sivuja:
1
...
5
6
7
8
9
[
10
]
11
12
13
14
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines