Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Uutiset: Läskimooses, suomalainen sarjakuvalehti (03.05.2012 klo 18:02:10)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
24.05.2012, klo 17:49:43

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355395 viestiä 8525 aihetta kirjoittanut 6030 jäsentä. Uusin jäsen: juggs
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Kritiikki ja sarjakuva mediassa
| | |-+  Tietokoneet
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 [2] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Tietokoneet  (Luettu 6398 kertaa)
Veli Loponen
Isoveli
Ylläpitäjä
****
Paikalla

Sukupuoli: mies
Viestejä: 9 804


<><


« Vastaus #15 : 16.06.2003, klo 20:58:54 »

Conanista löytyy ihan omakin peli. Se on tuolla yhdellä seedeelläkin, mutta pelata en voi, kun aika on auttamattomasti ajanut sen ohi. Nykyisellä ME:llä en ole kokeillut, mutta ysikasilla vauhti oli ainakin mun inhimillisille reflekseille aivan liian nopea.
Vaikutti kuitenkin tavalliselta vanhalta tappelupeliltä, jossa edetään ruudun vasemmasta reunasta oikealle ja tasolta toiselle.
tallennettu

Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva
mikko jylhä
Vieras
« Vastaus #16 : 17.06.2003, klo 09:56:21 »



Muistaakos kukaan vielä The Barbarian -peliä ja sen jatko-osaa kuuslankulla. Varsinkin ykkönen oli hyvin addiktiivinen kaksintaistelu ja -päänkatkomispeli. En tiedä perustuuko tuo johonkin sarjakuvaan, mutta kyllä se hyvin Conan-vaikutteinen oli..

Lainaus

Hassua sinällään... minulla on jo pitempään pyörinyt työn alla sarjakuva, jonka perusasetelma pohjaa tuohon peliin. Tosin tarina painottuu enemmän touhun sosiaaliseen (Sosiaaliseen?) puoleen... Mutta kyllä päitäkin irtoaa
tallennettu
jaspe
Uusi jäsen
*
Poissa

Viestejä: 3


Kvaak!


« Vastaus #17 : 25.07.2003, klo 20:23:37 »

Kerran Kreikassa ollessani näin eräässä kaupassa Hellboy PC-pelin. Ei ollut rahaa joten en ostanut, mutta vaikutti ihan kiinnostavalta.




Asiaa sivuten - mikä on mielestänne paras tietokonepeli nykyisin? Itse jaksan harvemmin innostua peleistä niin, että niitä viitsisi päiväkaupalla tahkota, mutta GTA3 ja GTA Vice City ovat kyllä sellaisia tykittäjiä, että oksat pois. Myös Command & Conquer: Generals on loistokamaa.



Metal gear solid 2 on luultavasti paras peli koskaan. Olen tainnut pelata sen lävitse viitisen kertaa. Ja sitä juonta... Se... On... Täydellinen. Jos David Lynch päättäisi tehdä pelin se olisi ehkä tälläinen. Varsinkin loppu on "hiukkasen" omituinen.
Ja sitten Terry Pratchetin Discworld kirjoihin perustuva etsivätarina Discworld noir on loistava. Juuri tuollainen Monkey islandien tyylinen seikkailupeli. On kai Ps ykköselle ja PC:lle.

Ja Syberian tarinan ja taiteet on tehnyt Benoit Sokal. Loistava peli tämäkin suosittelen. Ja jatko-osakin on tulossa.
tallennettu
Heikki "VermeS" Heiska
Otaku
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 131


De Chelonian Mobile


« Vastaus #18 : 26.07.2003, klo 12:31:20 »

Itse pelasin joskus C=64:lla sellaista peliä kuin Dr. Doom's
Revenge.  http://uvl.arteh.com/gameinfo/39827 Atari ST
version arvostelu.
tallennettu

"If it commands attention it's culture, if it matches the couch it's art!"
-- Robert Williams
Janne Yliruusi
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 116


Tappajakarhun paluu


« Vastaus #19 : 05.08.2003, klo 13:00:50 »

Itse pelasin joskus C=64:lla sellaista peliä kuin Dr. Doom's
Revenge.

Aaargh, tuo oli super-turhauttava peli!
tallennettu

"A waste of talent and electricity." John Peel on ELP
Sanjo
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 294


hölömö


« Vastaus #20 : 23.10.2003, klo 16:50:56 »


Alien vs. Predator(tai jotain sinnepäin) oli aika hienon oloinen vaikken itse olekaan päässyt pelaamaan ja vaikka perustuvatkin enemmän elokuviin kuin sarjakuviin.


Siitä ei oikein ota hullukaan selvää pohjaako se vain siihen sarjisten ideaan vai enemmän niihin elokuviin. Aliens elokuva tuntuu olevan suurin vaikuttaja.  Niiden leffojen tunnelma ainakin puuttuu niistä osuuksista joissa trampataan saalistajan metsästysvermeissä, gigeriaanisena muukalaisena juoksennellessa tunnelma alkaa jo olla katossa, parhaimmillaan peli on kuitenkin avaruus-mariinina pöllöillessä, siinä on hieman turpakeikan makuakin saatu aikaiseksi. Kuulemma parhaimmillaan nautittuna LANissa hippaleikkinä jossa kuolleet mariinit liittyvät muukalaisten riveihin.
Itse tykkään valaistuksen käytöstä kyseisessä pelissä, se on aika tunnelmallisen pimeä. Tongue
Täytyykin tästä intoräkä tursuten kohta ryhtyä sitä pelaamaan.

Sarrjaa RÄT-TÄT-TÄT-TÄT-TÄÄ
tallennettu
Tuuk42
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 1 239


"En pidä minään"


« Vastaus #21 : 02.02.2004, klo 16:28:46 »

Joo tuota larry ykköstä on ainakin abandonwarena, en ole varma onko freewarea.

Nämä Disney-hyppelyt tulevat Megadrive kaudelta mieleen. Ja tuo Freedom Forcekin on demon perusteella aika hauska, vaikka kameraongelmia onkin aika julmetusti.

ja Turtlesistahan on useampikin peli. 8-bittisellä nintendolla oli muutamakin. 3-4 kenties? Ja myöhemmin
Megadrivella tappelupeli, TNMT Tournament tai jotain.

Simpsoneista on monta mutta siitä on tainnut piirretty olla ennen sarjakuvaa( vai olenko väärässä?).

Harmi ettei enää tehdä noita sivulta scrollaavia tasoloikkia. Paitsi Megamanit tulevat (tulivat?) uudelleen julkaisuina ainakin osat 1-8.
« Viimeksi muokattu: 17.04.2005, klo 18:49:35 kirjoittanut Tuuk42 » tallennettu

"Art Kills Creativity." - Douglas Adams Paint it Black!
Tero Mäntylä
Peliohjelmoija?
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 065



« Vastaus #22 : 02.02.2004, klo 16:49:04 »

Muutama ei niin tunnettuun suomalaiseen sarjakuvaan perusta peli tulee mieleeni. Ehkä siksi, että ne ovat olleet allekirjoittaneen peliohjelmointi harjoituksia.

Lista peleistä löytyy osoitteesta:

http://www.saunalahti.fi/tepema/cgi-bin/terry.cgi?2&index

Näistä ensimmäistä vaivaa paha keskeneräisyys ja toimimattomuus monilla koneilla. Tosin se on neljässä päivässä koodattu 3D peli. WordTrap on ihan pelattava Lore Runner kopio jossa pudotellaan kirjaimia kuoppiin ja viimeinen ajopelin runko nopsaa tehty flash harjoittelu. Viimeinen, Terry ja Täydellisen Hahmon metsästys oli Javalla tehty Lucas Arts mainen seikkailupelin runko jota en ehtinyt kovinkaan pitkälle tehdä. Kuvat ovat kuitenkin ihan oikeasta Java pelistä missä pääsi jopa liikkumaan ensimmäisessä huoneessa huonosti animoidusti.

Muista suomituotteisiin perustuvista tuotteista tulee mieleen (vaikka sarjakuviin liitykkään) Uuno Turhapuro peli joka oli kyllä kuulemani mukaan juuri sellainen peli mitä Uuno olisi ansainnut.
tallennettu
MarkoR
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 70



« Vastaus #23 : 10.06.2009, klo 19:31:32 »

Anteeksi näin vanhan aiheen nostamisesta, mutta puhutaampa miten sarjakuvat ovat vaikuttaneet nykypäivän peleihin.

Sarjakuviin perustuvia pelejä nykyään löytyy kyllä muutamia, suurimmaksi osaksi kyllä elokuvien lisenssejä (Spider-man, Ironman jne.), mutta tämä peli ainakin herätti mielenkiintoni sen ulkoasullaan:

Wii-konsolille alkuvuodesta ilmestynyt ultra-brutaalinen MadWorld on varmasti tyylikkäimpiä pelejä mitä koskaan saatu aikaiseksi. Vanhanpuoleinen traileri alhaalla (ei suositella heikkohermoisille.)  Cheesy

http://www.youtube.com/watch?v=-2MYPmbgrI0

MadWorld kunnioittaa Frank Millerin Sin City sarjakuvia ronskin ottein, ja siksi peli onkin melkein kokonaan mustavalkoinen, tosin veri on punaista ja effektit oranssia. Itse Sin Cityn ystävänä ostin kyseisen pelin ja asennetta siitä kyllä löytyy.

Toinen vähän sarjakuva-vaikutteinen peli vuodelta 2001: suomalaisten tekemä toimintaräiskintä Max Payne, jonka tarinankerronta on sarjakuvamaista.

http://www.youtube.com/watch?v=I5hmAmae1ws

Niin ja tietenkin täytynee mainita Sam and Max-seikkailupelit, jotka löytyvät myös alunperin sarjakuvana. Vanha traileri alla:

http://www.youtube.com/watch?v=XHXBuawNh5A&feature=PlayList&p=3281FD8E921FB690&index=2

Löytyneehän noita enemmänkin sarjakuvavaikutteisia pelejä, mutta tuossapa nyt muutama.
tallennettu

puro
Multirajoitteinen
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 347


Ei se siitä suttaannu.


« Vastaus #24 : 11.06.2009, klo 11:07:53 »

Niin ja tietenkin täytynee mainita Sam and Max-seikkailupelit, jotka löytyvät myös alunperin sarjakuvana.

Kyllähän nämä on tehty ihan suoraan pelimuotoon. Vai tarkoitatko, että Sam and Max'sta löytyy myös sarjakuvia?
tallennettu
MarkoR
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 70



« Vastaus #25 : 11.06.2009, klo 16:37:23 »

Kyllähän nämä on tehty ihan suoraan pelimuotoon. Vai tarkoitatko, että Sam and Max'sta löytyy myös sarjakuvia?

Kyllä, Sam and Max on ensin ollut sarjakuvana, mutta myöhemmin käännetty peleiksi. Vuonna 1987 julkaistiin ensimmäinen Sam and Max-sarjakuva, ainakin Wikipedia näin sanoo.
tallennettu

JJ Naas
Toikkarointia lammashaassa
Jäsen
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 1 502



« Vastaus #26 : 11.06.2009, klo 16:55:46 »

Kyllä, Sam and Max on ensin ollut sarjakuvana, mutta myöhemmin käännetty peleiksi. Vuonna 1987 julkaistiin ensimmäinen Sam and Max-sarjakuva, ainakin Wikipedia näin sanoo.

Jep. Steve Purcellin piirtämänä. Purcell on vastuussa myös mm. Monkey Islandien kansitaiteesta.
tallennettu
echramath
Oberschtroumpfbannführer
Avustava toimittaja
*
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 291



« Vastaus #27 : 11.06.2009, klo 20:34:43 »

Kyllä, Sam and Max on ensin ollut sarjakuvana, mutta myöhemmin käännetty peleiksi. Vuonna 1987 julkaistiin ensimmäinen Sam and Max-sarjakuva, ainakin Wikipedia näin sanoo.

Ja ainakin se klassinen Sam & Max Hit the Road Wikipedian mukaan perustuu tiettyyn sarjakuvaseikkailuun.
tallennettu

I've got 99 problems, but luftballons ain't one. // comixblag
puro
Multirajoitteinen
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 2 347


Ei se siitä suttaannu.


« Vastaus #28 : 11.06.2009, klo 22:47:00 »

Ja ainakin se klassinen Sam & Max Hit the Road Wikipedian mukaan perustuu tiettyyn sarjakuvaseikkailuun.

Juu, mutta nämä nimenomaiset pelit eivät perustu sarjakuvaan vaan tarinat ovat peliä varten tehtyjä, joka oli minun pointtini. Olen kyllä kotiläksyni tehnyt eli Hit the Road on pelattu ja sarjis löytyy hyllystä. Alkuperäinen viestini oli van huonosti muotoiltu, pahoittelen.
« Viimeksi muokattu: 11.06.2009, klo 22:48:51 kirjoittanut puro » tallennettu
Sivuja: 1 [2] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: