Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu Kvaak.fi:n mediatietoihin.


Uutiset: Liuskalehti palaa! (19.04.2012 klo 18:17:15)
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?
24.05.2012, klo 17:16:59

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
355393 viestiä 8525 aihetta kirjoittanut 6030 jäsentä. Uusin jäsen: juggs
Lue lisää pikkuilmoituksesta.
   Etusivu |   Ohjeet | Haku | Jäsenet | Galleria | Ylläpito ja toimitus | Kirjaudu | Rekisteröidy  
+  Kvaak.fi - keskustelu
|-+  Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
| |-+  Aku Ankka ja kumppanit
| | |-+  Me-lehden Tom ja Jerry
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Me-lehden Tom ja Jerry  (Luettu 947 kertaa)
211163
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 521


Kvaak!


« : 07.04.2009, klo 15:16:27 »

Kun osuustoiminnallinen Me kuluttajat -lehti vaihtoi nimeään 70-luvun alussa pelkkään Me-muotoon, uudistui tuolloin sarjakuvapuolikin. Jo tuolloin minua huvitti aatteellisessa mielessä, kun uudeksi sarjakuvaksi tuli ilmeisesti brittiläinen TV Comic -lehden versio kissa ja hiiri -duo Tom & Jerrystä. Piirtäjä taisi olla Bill Tycombe, sinänsä ahkera mies.
Että osasi olla yltiöpäisen ja yksioikoisen väkivaltainen tuo Me-lehden Tom & Jerry -sarjakuva. Animaatioelokuvien takaa-ajon ritualisointi ja variointi oli muuttunut silkaksi maneeriseksi mäiskimiseksi. Vaan ei kovin pitkää aikaa lehden sivuilla sarja viihtynytkään, mikäli oikein muistan.

Edit. Korjasin otsikkoon isot kirjaimet. -Ylläpito.


* t&jcatula1.jpg (42.69 kilotavua, 314x320 - tarkasteltu 153 kertaa.)
« Viimeksi muokattu: 08.04.2009, klo 08:31:09 kirjoittanut puro » tallennettu
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 794


"Ja rangaistus on greippi!"


« Vastaus #1 : 07.04.2009, klo 15:55:42 »

Tuostahan ei sitten kait menny kun jotain neljä vuotta kun lehteen tulikin Mämmilä. Mutta oliko tuossa tuohon aikaan myös vielä se Puupää, vai katosiko amerikkalais-brittiläisen Tom ja Jerryn tieltä?

Timo
tallennettu


Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
****
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 25 951



« Vastaus #2 : 07.04.2009, klo 17:56:11 »

En tuota muista, vaikka mummolassa luinkin jotain sarjakuvia Me-lehdestä jo ennen Mämmilää. Sitten kun Mämmilä alkoi, se vasta ilahduttikin. Lopetin Me-lehden lukemisen samalla kun Mämmilä loppui sieltä 1982 alkuvuodesta.

Mämmilän kanssa samaan aikaan siellä meni Heikki Prepulan piirtämä Kössi Kenguru, joka oli myös hyvä sarjakuva. Tosin poikkesi paljon vielä samaan aikaan tehdystä, saman miehen Kössi-piirretyistä televisiossa. Masa Myyrän kanssa olivat haalarit jalassa filosofoimassa maailman menoja.

Jatkan myös Kössi-ketjussa.
tallennettu

"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
211163
Jäsen
****
Poissa

Viestejä: 521


Kvaak!


« Vastaus #3 : 08.04.2009, klo 06:05:15 »

Tuostahan ei sitten kait menny kun jotain neljä vuotta kun lehteen tulikin Mämmilä. Mutta oliko tuossa tuohon aikaan myös vielä se Puupää, vai katosiko amerikkalais-brittiläisen Tom ja Jerryn tieltä?

Timo
Vielä Me kuluttajien aikaan oli Pekka Puupää -uusintoja, sitten Me-nimikkeen aloittaessa tuli muutaman vuoden paussi. Mutta sitten julkaistiin komea, muistaakseni Osmo Jokisen kirjoittama Puupää-artikkeli, ja jonkun ajan päästä Pekka palasi taas uusintoina Me-lehden sivuille.
Jossakin välissä Me-lehdessä ilmestyi myös joko amerikkalainen tai brittiläinen, Tomin ja Jerryn tavoin mäiskeeseen pohjaava kissa ja hiiri -sarja, jonka nimeä en taas muista. Kauan sekään ei lehdessä viihtynyt.
tallennettu
VesaK
Toimittaja
**
Poissa

Sukupuoli: mies
Viestejä: 12 648


Oh, Santo cielo!


« Vastaus #4 : 08.04.2009, klo 11:01:13 »

Me-lehdessä sekoili myös Velho, ja sitten oli muita eksentrisiä sarjoja, kuten maailmanhistoria Raamatun pohjalta. Mämmilän alkuaikoina (1976) samaisessa lehdessä taitettiin peistä myös sarjakuvien raaistavuudesta, lukutaidon köyhdyttämisestä jne., pahimpana esimerkkinä (kuvituksena) tuolloin jo henkitoreissaan röhinyt Shokki-lehti. 
tallennettu

En nyt aio kysyä miten se on sinne joutunut.
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry: