Kirjoittaja Aihe: Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana  (Luettu 10217 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« : 26.04.2004 klo 21:21:01 »
Keräilyn Maailma 5/2003 kertoi jo unholaan jääneitä vaiheita rakastetun kansi- postikortti- ja satukuvittaja Martta Wendelinin sarjakuvavaiheista.
Seura -lehdessä vuonna 1937 ilmestyi Wendelinin kuvittama ja hienosti väritetty seikkailullinen sarjakuva "Kultaisen pikarin salaisuus".
Perskules, kun skanneri pelaa taas niin hitaasti ja sitten Photoshop teki vielä "laittoman teon"...  >:(
No, tuossa on nyt kansikuva:
http://www.geocities.com/timoro2/Wendelin_seura.jpg

Lisää seuraa... heh.. pian.

Edit: Tässä siis lisää:

http://www.geocities.com/timoro2/Wendelin_seura2.jpg
Beware! koko 280 k.

Edit2: jos kuva ei pelitä, lisää "?" osoiterivin loppuun.

Edit3: Äh... Vielä tuo linkki Wendelin -taidemuseoon:
http://www.tuusula.fi/matkailu/nahtavyydet/tkk/default.htm

Timo
« Viimeksi muokattu: 26.04.2004 klo 21:51:04 kirjoittanut Timo Ronkainen »

Hege

  • väsähtänyt
  • Jäsen
  • Viestejä: 944
Re:Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #1 : 26.04.2004 klo 22:01:55 »
Aina oppii uutta. Näin oman luuloni pohjalta ei noihin aikoihin Suomessa liiemmin julkaistu naisten piirtämiä sarjakuvia, saati sitten väreissä.  ???
Tarina etenee aika haipakkaa ruudusta seuraavaan, piti ihan useampaan kertaan lukea ennenkuin tapahtumat avautuivat.
On se Martta hyvä maalari.  
But pride -  where there is a real superiority of mind, pride will be always under good regulation.

Esa

  • Jäsen
  • Viestejä: 712
Re:Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #2 : 27.04.2004 klo 19:38:41 »
Aika maalauksellista sarjakuvaa. Vähän etsii sarjakuva vielä sellaista sarjakuvamaisuuttaan, mutta ajatelkaas suomalaisen naisen piirtämää sarjakuvaa 1930-luvulla! Eikös Tove tullut vasta joskus viisikymmenluvulla?

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re:Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #3 : 27.04.2004 klo 22:40:07 »
Noonoo, kyllä Tove Jansson oli jo 40-luvulla geimeissä mukana, vaikkakin Mumipeikko ja maailmanloppu -tarina ei ihan vielä ole sitä graafista loistoa mitä Muumi-strippisarjakuva oli. Wendelin on värimaailmansa kanssa ihan erikseen, epäilemättä Jansson on saanut häneltä vaikutteita. Ei kukaan enää maalaa noin.  
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

T.Kokkila

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 116
Re: Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #4 : 05.01.2007 klo 13:50:27 »
Olen joskus ostanut kirpparilta Seuran nro 25/1936. Siinä uutisoitiin lehden sarjakuvakilpailun tuloksista. Ei hullumpi tulos kilpailulle. Ketähän muita siihen mahtoi osallistua ja mahtaako kilpailutyöt vielä lojua jossain arkistossa, heh.

Muuten tuossa Seuran numerossa on sarjiksina sivu Ratsupoliisi Kingiä ja takakannessa Matti Mainio ja Jussi Juonio, sekä Kolme pientä porsasta.

Irene

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 812
Re: Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #5 : 10.01.2007 klo 11:03:49 »
On kyllä kaunista. Tuosta kilpailutuloksista minua alkoi kiinnostaa Katu-Kalle, Hauhion töitähän on foorumilla sivuttu. Onkohan Katu-Kalle jotain Turmiolan Tommin tapaista valistusta?
Lukupäiväkirjani: http://sbrunou.blogspot.com

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re: Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #6 : 10.01.2007 klo 11:37:09 »
Olen joskus ostanut kirpparilta Seuran nro 25/1936. Siinä uutisoitiin lehden sarjakuvakilpailun tuloksista. Ei hullumpi tulos kilpailulle. Ketähän muita siihen mahtoi osallistua ja mahtaako kilpailutyöt vielä lojua jossain arkistossa, heh.

Pitkä aika tuosta jo on. Vaan olishan se hauskaa jos ne olis tallessa. Liekö mitään julkaistu. Siis Kultaisen pikarin salaisuus on, kuten näimme, mutta nuo muut... Rajavartiokersantti Kuula... heh.
Tarvittaisiin oma albumisarja vanhoja suomalaisia sarjakuvia varten.

Timo

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Re: Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #7 : 10.01.2007 klo 11:58:22 »
<snip>
Tarvittaisiin oma albumisarja vanhoja suomalaisia sarjakuvia varten.

Hear, hear! Wendelin-seurakin tai vastaava on olemassa. Heitä voisi jopa kiinnostaa tuon Kultaisen pikarin julkaisu.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Re: Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #8 : 21.01.2007 klo 18:41:33 »
Hieno löytö Timo! Hauhion (s.1912) kohdalla tuo lienee ensimmäinen tunnettu julkinen maininta hänestä sarjakuvantekijänä (tai piirtäjänä). Saman vuoden syksyllä Hauhio oli osallistunut myös Suomen Kuvalehden pilakuvaskabaan.
Hauhion sarja: Sam Hurjan seikkailut maalla merellä ja ilmassa, lienee hänen ensimmäinen Seurassa julkaistu työnsä (vv. 1937-38) Edit: http://kavelylla.vuodatus.net/blog/400524 väittää ilmeisen uskottavasti että Hauhion Sam Hurja ilmestyi numeroissa 20-52 v. 1937 Eli miltei heti Wendelinin sarjan perään!

L. Siikanenhan puolestaan teki jäätynyttä miestä Seuraan numerosta 1/1944 alkaen.

Mutta aiheeseen:
Kilpailuaika näyttää olleen vain pari kuukautta!

Juttelin joskus Tuusulassa Wendelin museon tyypin kanssa tästä kultaisen pikarin julkaisemisesta. Mietittiin että originaaleja tuskin löytyy (alkuperäisinä on säilynyt vain joitakin luonnoksia ruutuja varten) , mutta että noita Seuran sivuja voisi ehkä käyttää. Sarja on kuitenkin niin lyhyt (numeroissa 6-16/1937), että projekti vaatisi muutakin ympärilleen, eli esmes muita tuon ajan naispiirtäjiä tai sitten jonkin moisen otoksen Wendelinin muusta tuottannosta. Tämä taas vaatisi toimitus- ja tutkimustyötä. apurahojen haeskelua, yms.

Mielenkiintoisa on myös se, että lähde joka kertoo Seuran tilanneen sarjan varta vasten Wendeliniltä, on näemmä hieman oikaissut asiaa. Lisäksi tarinan kirjoittajaksi on mainittu maisteri Hannes Reenpää. Olisiko niin, että Reenpää on mestaroinut Tapani Kirveen tekstiä? Kirjoittanut puhekuplatekstejä uudelleen? Muuttanut selostukset kupliksi? Teettänyt ruutuja uudelleen (mistä syystä ylimääräisiä ruutuja/luonnoksia olisi olisi säilynyt)?  Kultaisen pikarin arvoitus- totta tosiaan.

« Viimeksi muokattu: 23.01.2007 klo 13:32:04 kirjoittanut Reima Mäkinen »
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Re: Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #9 : 21.01.2007 klo 18:52:51 »
Kiinnostaisikohan Seura-lehteä näiden vanhojen sarjakuviensa julkaisu? Hehän ovat julkaisseet teemanumeroita vanhoista lehdistään muutenkin...

T.Kokkila

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 116
Re: Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #10 : 22.01.2007 klo 10:58:03 »

Mutta aiheeseen:
Kilpailuaika näyttää olleen vain pari kuukautta!

Lisäksi tarinan kirjoittajaksi on mainittu maisteri Hannes Reenpää. Olisiko niin, että Reenpää on mestaroinut Tapani Kirveen tekstiä?

Kilpailuaika oli tosiaan lyhyt. Kilpailu julistettiin huhtikuun puolivälissä, ja tuo lehti jossa tulokset julkistettiin on ilmestynyt 17.6.1936.

Reenpäästä tuli mieleen, että jos tämmöinen tieto on olemassa, niin voisiko Kirves olla Reenpään salanimi? Eikös Reenpää liene ollut Otavan johtajia? Ehkä hän ei halunnut osallistua Seuran kilpailuun omalla nimellään? Yksi mahdollisuus sekin.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Re: Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #11 : 23.07.2008 klo 10:23:08 »
On kyllä kaunista. Tuosta kilpailutuloksista minua alkoi kiinnostaa Katu-Kalle, Hauhion töitähän on foorumilla sivuttu. Onkohan Katu-Kalle jotain Turmiolan Tommin tapaista valistusta?

Kyse on varmaankin samasta hahmosta, jonka nimi muuttui myöhemmin muotoon Kalle Leukava (piirtäjänä se sama Lasse Siikanen). Laikku 05:ssa on pieni näyte.

petteri tikkanen

  • Jäsen
  • Viestejä: 197
Vs: Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #12 : 18.08.2008 klo 11:53:44 »
Martta Wendelinin ja Rudolf Koivun originaaleja nähtävissä Lapinlahden taidemuseolla vielä jonkin aikaa. Näyttelyn nimi on "TAIKAPALLO".

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #13 : 15.08.2011 klo 14:37:17 »
Vaikka Wendelinin originaalit "Kultaisen pikarin salaisuus" -sarjakuvaan ovat tietämättömissä, niin luonnoksia siihen on olemassa.

Satua ja sarjakuvaa -näyttelyssä on esillä Martta Wendelinin alkuperäisluonnoksia Seura-lehden Kultainen pikari -sarjakuvaan vuodelta 1937. Seura-lehti järjesti sarjakuvasta piirtämiskilpailun vuonna 1936 ja Martta Wendelinin sarjakuva palkittiin ja julkaistiin seuraavana vuonna. Sarjakuvan varsinaiset originaalit ovat kadonneet, mutta muutamia hyvätasoisia luonnoksia on Tuusulan taidemuseon kuvitustaiteen kokoelmassa. Suomen keskiajan historiallisiin tapahtumiin liittyvä sarjakuva on Hannes Reenpään kirjoittama ja se on myös luettavissa näyttelyn yhteydessä. Sarjakuvassa on sukuriitoja, vallanhimoa ja juonittelua, taisteluja ja sodankäyntiä. Suomen historian aiheita Wendelin kuvasi myös muun muassa Carl Blinkin historiallisten romaanien kansikuvissa 1930-luvun alussa. Kultainen pikari -sarjakuva jäi Wendelinin ainoaksi kokeiluksi.
KASARMI taidekeskus

Hesarin mukaan sarjakuva oli peräti 15-osainen.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Martta Wendelin sarjakuvataiteilijana
« Vastaus #14 : 15.08.2011 klo 14:48:34 »
Shaibales, kun tuon aloitusviestini linkit on rikki. Olin laittanut vanhoille kotisivuilleni kuvanäytteet Wendelinin Kultaisesta Pikarista, mutta eipä niitä enää siellä ole. Erittäin hienoa jälkeä ovat.

Timo