Hieno löytö Timo!
Hauhion (s.1912) kohdalla tuo lienee ensimmäinen tunnettu julkinen maininta hänestä sarjakuvantekijänä (tai piirtäjänä). Saman vuoden syksyllä Hauhio oli osallistunut myös Suomen Kuvalehden pilakuvaskabaan.
Hauhion sarja: Sam Hurjan seikkailut maalla merellä ja ilmassa, lienee hänen ensimmäinen Seurassa julkaistu työnsä (vv. 1937-38)
Edit: http://kavelylla.vuodatus.net/blog/400524 väittää ilmeisen uskottavasti että Hauhion Sam Hurja ilmestyi numeroissa 20-52 v. 1937 Eli miltei heti Wendelinin sarjan perään!
L. Siikanenhan puolestaan teki
jäätynyttä miestä Seuraan numerosta 1/1944 alkaen.
Mutta aiheeseen:
Kilpailuaika näyttää olleen vain pari kuukautta!
Juttelin joskus Tuusulassa Wendelin museon tyypin kanssa tästä kultaisen pikarin julkaisemisesta. Mietittiin että originaaleja tuskin löytyy (alkuperäisinä on säilynyt vain joitakin luonnoksia ruutuja varten) , mutta että noita Seuran sivuja voisi ehkä käyttää. Sarja on kuitenkin niin lyhyt (numeroissa 6-16/1937), että projekti vaatisi muutakin ympärilleen, eli esmes muita tuon ajan naispiirtäjiä tai sitten jonkin moisen otoksen Wendelinin muusta tuottannosta. Tämä taas vaatisi toimitus- ja tutkimustyötä. apurahojen haeskelua, yms.
Mielenkiintoisa on myös se, että lähde joka kertoo Seuran tilanneen sarjan varta vasten Wendeliniltä, on näemmä hieman oikaissut asiaa. Lisäksi tarinan kirjoittajaksi on mainittu maisteri
Hannes Reenpää. Olisiko niin, että Reenpää on mestaroinut
Tapani Kirveen tekstiä? Kirjoittanut puhekuplatekstejä uudelleen? Muuttanut selostukset kupliksi? Teettänyt ruutuja uudelleen (mistä syystä ylimääräisiä ruutuja/luonnoksia olisi olisi säilynyt)? Kultaisen pikarin arvoitus- totta tosiaan.