Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Arvostelut:
Mestaaja omilla nettisivuillaan
(14.05.2012 klo 17:07:17)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
24.05.2012, klo 15:35:13
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355385
viestiä
8524
aihetta kirjoittanut
6029
jäsentä. Uusin jäsen:
Ak-ke
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
Kielletyt kuva-aiheet
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
2
3
4
[
5
] |
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Kielletyt kuva-aiheet (Luettu 12867 kertaa)
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 828
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #60 :
13.02.2009, klo 19:48:43 »
Lainaus käyttäjältä: Rami Rautkorpi - 13.02.2009, klo 17:10:35
En tietenkään. Mutta minä en puhunutkaan yhtään mitään kenenkään tunnoista. Analysoin vain sitä, mitä kuvassa näkyy, yrittäen selvittää mikä piirtäjän tarkoittama viesti on ollut. Sinä sen sijaan otit esille sen, että kuva voisi "ruokkia pelkoa mustan rodun noususta". Miksi?
Se, että Borgmanin kuva voi "ruokkia pelkoa mustan rodun noususta" on eettisesti yhdentekevää, ja sen ottaminen esille tämän otsikon alla ihmetyttää minua erityisesti.
Minäkin analysoin kuvaa. Sinä kirjoitit:
"...massiiviseksi ja varjojen peittämäksi. Hän on niin voimallinen..." Ajattelin että hahmo on niin massiivinen että se on uhkaava. En kuitenkaan kirjoittanut tuota vaan johdin siitä päätelmän joka menee tosiaan hieman off-topiciksi (kuten huomautat). Sikäli se ei kuitenkaan ole yhdentekevää tai aiheen vierestä, että nimen omaan pelot on ja pelottelut liittyvät rasismiin ja johtavat myös kuvien kieltämiseen. (korostetaan nyt vielä, näille peloille ei useinkaan ole mitään pohjaa)
Lainaus käyttäjältä: Rami Rautkorpi - 13.02.2009, klo 17:10:35
Ymmärtämättä kuvaa rajusti väärin, kuka tätä pelkäisi paitsi rasisti?
Ei kukaan.
Jyrki:
Lainaus
Niissä täytyy aina piirtäjänä ajatella, että ehkä tekijä nyt vain sai tällaisen kuvallisen idean, halusi tehdä massiivista mustaa ja isoja siveltimenvetoja, tiesi että tästä tulisi näyttävä piirros - vaikka sitten hiukan joutuisi rusikoimaan "sanomaansa" sen kuvaan sovittamiseksi. Tällaistakin varmasti tapahtuu...
Huomasin kyllä vuosiluvun mutta sittenkin minäkin mietin, mihinkähän ajankohtaiseen tuo liittyy? (King tapettiin -68?)
Tämmöinen löytyi, mutta täsmääkö ajankohta?
tallennettu
echramath
Oberschtroumpfbannführer
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 291
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #61 :
13.02.2009, klo 19:59:28 »
En kyllä itse välttämättä osaisi tunnistaa Kingiä pilakuvasta. Puheäänen muistavat kaikki, mutta saattaisin jäädä vuoden -87 kuvasta miettimään, että kuka peevelin sen ajan vaikuttaja kyseessä olisi enkä tajuaisi yhteyttä useita vuosikymmeniä aikaisempaan Kingiin.
Sillä, että King fyysisesti tapettiin, oli luultavasti vain vahvistava vaikutus sille, mitä King meemitasolla sai aikaan. Marttyyrit tuppaavat olemaan sellaisia.
tallennettu
I've got 99 problems, but luftballons ain't one. //
comixblag
Matti Karjalainen
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 986
Friendly Neighborhood Librarian
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #62 :
13.02.2009, klo 22:14:05 »
King-pilapiirroksen ajankohta on aika mielenkiintoinen, mutta ehkä sekin asettuisi johonkin järkevään kontekstiin jos tuntisi USA:n tapahtumia paremmin. Ajattelin ensin, että MLK:n kuolemasta olisi tullut tuolloin kuluneeksi pyöreitä vuosikymmeniä, mutta murha tapahtuikin vasta 1968.
Piirros on minusta varsin onnistunut ja sanoma tulee selville. Ja pönäkkä huppupää tuossa on hullunkurinen, ei niinkään rasisminvastaisuutta symboloiva King-hahmo. En näe eteenpäin kumartumisesta huolimatta Kingissä mitään hyökkäävää, vaan palava risti sammutetaan lempeällä puhalluksella, ilman väkivaltaa tai edes sellaisen uhkaa.
Lainaus käyttäjältä: Rami Rautkorpi - 13.02.2009, klo 14:34:21
Aivan eri asia sitten on se, etten näe kuvassa viestiä, joka ei olisi absurdi. King poisti rasismin Amerikasta? Ku Klux Klanista on tullut täysin voimaton? Mit vit?
Ei rasismi tietenkään poistunut Yhdysvalloista, mutta kyllähän King sai toiminnallaan kansalaisoikeusliikkeessä niin paljon aikaiseksi, että maa otti 1960-luvulla melkoisen harppauksen kohti tasa-arvoisempaa yhteiskuntaa klaanin vastustamien kansalaisoikeuslain ja äänioikeuslain myötä.
tallennettu
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)
Jyrki Vainio
Mielikuvittelija
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 271
Kvaak!
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #63 :
13.02.2009, klo 23:06:56 »
Lainaus käyttäjältä: Reima Mäkinen - 13.02.2009, klo 19:48:43
Jyrki:Huomasin kyllä vuosiluvun mutta sittenkin minäkin mietin, mihinkähän ajankohtaiseen tuo liittyy? (King tapettiin -68?)
No nyt kun mainitsit, niin itse asiassa hyvä kysymys. Minäkin olisin kuvan perusteella odottanut, että murhan vuosipäivästä tasalukuja, mutta se on huhtikuussa. Tai sitten Martin Luther King Day, joka on juhlapäivä, mutta se taas on tammikuussa.
Kyseessä täytyy siis "vain" olla, niin kuin mainitsit, että helmikuu on Black History Month ("Shortest month in the year, that's what they give us!!" valitti joku stand-up koomikko), koska tuo on julkaistu helmikuun ekana.
tallennettu
"Comic strips are like a public utility, they're supposed to be there 365 days a year" - G. B. Trudeau
Sampsa Kuukasjärvi
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 1 164
Entinen Satunnainen kävijä
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #64 :
14.02.2009, klo 01:10:08 »
1. helmikuuta on Yhdysvaltain kansalaisoikeushistorian eräs merkkipäivistä. Silloin vuonna 1960 Greensborossa Pohjois-Carolinassa neljä mustaa opiskelijaa meni istumaan valkoisille tarkoitetulle lounastiskille odottamaan palvelua. Kun he eivät saaneet palvelua, he pyysivät seuraavana päivänä mukaansa tovereitaan. Kolmen päivän kuluttua istujia oli jo 300. Tapa levisi nopeasti muihinkin etelävaltioiden kaupunkeihin sekä herätti maan mediassa paljon huomiota ja keskustelua rotuerottelusta.
Katsokaa esim.
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=18615556
EDIT: Tämä "istumistapahtuma" ei liity Martin Luther Kingiin henkilönä, mutta se liittyy Kingin rauhanomaisiin toimintatapoihin mustien oikeuksien puolesta (piirroksen lempeä puhallus on tästä osuva havainto). 1. helmikuuta on siis yksi päivistä, jolloin Yhdysvalloissa muistellaan kansalaisoikeuksien saamisen vaiheita ja esteitä.
«
Viimeksi muokattu: 14.02.2009, klo 01:39:07 kirjoittanut Satunnainen kävijä
»
tallennettu
Johannes
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 184
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #65 :
20.02.2009, klo 22:21:06 »
Jyrki Vainion David Low -tekstin innoittamana tuli kaivettua esiin kirja David Low kirjoittajinaan Colin Seymore-Ure ja Jim Schoff.
Low teki merkittävän osan töistään konservatiiviselle Beaverbrookin Evening Standardille sympaten kuitenkin työväen puoluetta eli Labouria. Ei mekkalaa mitä nyt jäi julkaisematta viikonvaihteen piirroskokonaisuus Topical Budget 1930-luvulla, jossa koira puri Hitleriä tullen hulluksi.
Kun siirtyi Labourin lehteen Daily Herald, lukijat paheksuivat kovasti.
low.jpg
(55.81 kilotavua, 507x590 - tarkasteltu 458 kertaa.)
tallennettu
Reima Mäkinen
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 828
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #66 :
25.10.2009, klo 12:07:33 »
Tämä ei nyt suoraan liity sarjakuviin, mutta välillisesti kuitenkin.
Eli jopa kuva
kielestä
voi olla liian paha tietyssä paikassa
. Mitä tähän voi muuta sanoa kuin että maailma on todella vino paikka.
EDIT:linkin kanssa oli säätämistä
«
Viimeksi muokattu: 25.10.2009, klo 12:10:32 kirjoittanut Reima Mäkinen
»
tallennettu
JJ Naas
Toikkarointia lammashaassa
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 502
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #67 :
25.10.2009, klo 12:22:39 »
Jooh, olikos tuosta Hesarissa myös juttua.
”Meiltä kysyttiin, mitä kieli viestitti. Joku pitivät kielen näyttämistä röyhkeänä, yksi liitti siihen seksuaalisia mielleyhtymiä.”
Veikkaukseni voisi olla että kukaan kieltä kritisoineista ei oikeasti ole saanut seksuaalisia mielleyhtymiä siitä, mutta he ovat huolestuneet siitä että
joku ehkä voisi saada.
Ylimielistä paapomista.
tallennettu
Curtvile
Ylläpitäjä
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 9 876
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #68 :
25.10.2009, klo 12:31:33 »
Lainaus käyttäjältä: JJ Naas - 25.10.2009, klo 12:22:39
”Meiltä kysyttiin, mitä kieli viestitti. Joku pitivät kielen näyttämistä röyhkeänä, yksi liitti siihen seksuaalisia mielleyhtymiä.”
Voi ...
paapomisessa ja "poliittisessa korrektiudessa" on oltava joku tolkku. Röyhkeys on sallittua myös pikkutytöille ja jos jollakulla tuo yltää seksuaaliseen mielleyhtymään niin kyseinen yksilö ei tarvitse ymmärrystä tai hoitoa.
Jollei hoidolla viitata A. Vachssin kirjoissa tarjottuun malliin.
naurettavaa pikkusieluisuutta
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 951
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #69 :
15.09.2010, klo 11:09:58 »
Oheista Mafalda-strippiä ei julkaistu Sanoman Mafalda-albumissa 70-luvun alussa. Niistä oli kyllä jätetty monta muutakin pois. Jalavan myöhemmissä albumeissa ei tietääkseni sensuroitu. Tämä löytyy ensimmäisestä Jalavan albumista.
- Mitä pidät tästä, Susanita? Sain sen lahjaksi.
- Kas, neekeri.
- Entä sitten, et kai sano että sinulla on rotuennakkoluuloja?
- Minullako, ei tietenkään. Olemme kaikki tasa-arvoisia, miksi minulla olisi ennakkoluuloja?
- Minne sinä menet?
- Pesemään sormeni.
Mafalda01-38.jpg
(61.64 kilotavua, 806x234 - tarkasteltu 196 kertaa.)
«
Viimeksi muokattu: 15.09.2010, klo 23:32:11 kirjoittanut Jukka Laine
»
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 25 951
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #70 :
15.09.2010, klo 11:33:45 »
Toisaalta...?
- Raadat keittiössä kuin neekeri, ja minkä takia? SOPAN!
Muistaakseni suomennosta oli tämän kohdalla hieman stilisoitu.
Mafalda01-47.jpg
(28.11 kilotavua, 292x345 - tarkasteltu 57 kertaa.)
«
Viimeksi muokattu: 15.09.2010, klo 11:35:42 kirjoittanut Jukka Laine
»
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 793
"Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #71 :
15.09.2010, klo 11:37:31 »
Mafaldan satiiri meni näemmä siis ohi ja yli 1970-luvulla.
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
myyry
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 38
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #72 :
27.09.2010, klo 22:14:21 »
Lainaus käyttäjältä: JJ Naas - 08.02.2009, klo 00:41:58
Rautaristiä näkyy paljon katukuvassa huppareiden selkämyksissä ja vastaavissa. Onko se nykyään joku hakaristin korvike uusnatseille vai onko se vain cooli graafinen elementti vailla sen kummempaa merkitystä?
Tuo sotketaan usein Maltan ristiin, myydään t-paitoja maltan ristinä ja kuva-aihe on rautaristi.
1960-luvulla otettiin rautaristi käyttöön chopperin rakentajien keskuudessa. Protestisymbolina se ehkä kuvasi ”saksalaisuutta”, eli jotakin ilkeää tai pahaa, kuten myös rohkeutta ja vapautta. Myös saksalaiset sotakypärät olivat yleisesti käytössä chopper-maailmassa. Nykyään rautaristi on chopperien tunnus USA:ssa.
http://www.hognet.fi/pages/laquo-alkuun/ristitunnukset.php
tallennettu
JJ Naas
Toikkarointia lammashaassa
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 502
Vs: Kielletyt kuva-aiheet
«
Vastaus #73 :
27.09.2010, klo 22:32:44 »
Lainaus käyttäjältä: myyry - 27.09.2010, klo 22:14:21
Tuo sotketaan usein Maltan ristiin, myydään t-paitoja maltan ristinä ja kuva-aihe on rautaristi.
Jos niitä Maltan risteinä myydään, niin luulisi että
Suomen Johanniittaritareilla
olisi jotain sanottavaa asiaan.
tallennettu
Sivuja:
1
2
3
4
[
5
] |
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines