Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Arvostelut:
Mestaaja omilla nettisivuillaan
(14.05.2012 klo 17:07:17)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
24.05.2012, klo 00:34:01
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
355351
viestiä
8523
aihetta kirjoittanut
6029
jäsentä. Uusin jäsen:
Ak-ke
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Sarjakuvien ostaminen ja keräily
Lontoon sarjakuvaputiikit
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
[
2
] |
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Lontoon sarjakuvaputiikit (Luettu 5821 kertaa)
Matti Karjalainen
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 986
Friendly Neighborhood Librarian
Re: Lontoon sarjakuvaputiikit
«
Vastaus #15 :
29.06.2006, klo 09:50:44 »
Lainaus käyttäjältä: Timo Ronkainen - 28.06.2006, klo 22:30:01
Orbital Comics.
Jeps, tämä oli se sarjakuvakauppa, johon tuossa aikaisemmassa viestissäni viittasin. Mielestäni ihan mukiinmenevä liike.
Lainaus käyttäjältä: Timo Ronkainen - 28.06.2006, klo 22:30:01
Book&Comic Exchange
Runsasvalikoimainen divari. Sarjakuvia ja musiikkilehtiä. Punnalla löytyi Stan Leen elämäkerta. Siihen hintaan kyllä, jep! Notkuvat hyllyt. Täältä lähti mukaan 16 punnalla kaksi painavaa kassillista kirjoja ja sarjakuvia.
Lainaus
Samperi. Kunpa olisi tiennyt tämän olemassaolosta aikaisemmin. No, jääpä toisaalta jotain seuraavaankin kertaan...
tallennettu
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)
Jyrki Vainio
Mielikuvittelija
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 271
Kvaak!
Re: Lontoon sarjakuvaputiikit
«
Vastaus #16 :
18.12.2006, klo 15:54:49 »
Lontoossa käyvälle sarjakuvaharrastajalle vinkkaisin seuraavia:
Pilakuvamuseo Cartoon Museum (35 Little Russel Street) korttelin päässä Oxford Streetin ja Charing Cross Roadin risteyksestä, jossa nähtävillä myös sarjakuvaoriginaaleja mm. Brian Bollandilta ja Kevin O'Neililta (sekä isona yllärinä yksi värillinen Asterix-kansi 60-luvulta):
http://www.cartooncentre.com/
Edellisestä kävelymatkan päässä on myös kaupallinen pilapiirrosgalleria Political Cartoon Gallery (32 Store Street), jossa näytillä, nimensä mukaisesti, englantilaisia poliittisia pilapiirroksia halki historian:
http://www.politicalcartoon.co.uk/html/gallery.html
Toisaalla, Green Parkin alueella, taas on Chris Beetles Gallery (8 & 10 Ryder Street), joka tuo näkyvästi esille myös pilapiirros- ja kuvitustaidetta, etenkin vuotuisessa alan katselmuksessa marraskuusta tammikuuhun. Tarjolla myös paljon molempien alojen kirjallisuutta:
http://www.chrisbeetles.com/
tallennettu
"Comic strips are like a public utility, they're supposed to be there 365 days a year" - G. B. Trudeau
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 791
"Ja rangaistus on greippi!"
Re: Lontoon sarjakuvaputiikit
«
Vastaus #17 :
22.03.2007, klo 03:50:31 »
Lainaus käyttäjältä: Jyrki Vainio - 18.12.2006, klo 15:54:49
Lontoossa käyvälle sarjakuvaharrastajalle vinkkaisin seuraavia:
Pilakuvamuseo Cartoon Museum (35 Little Russel Street)
Toivottavasti tämä linkki pysyy:
Videokuvaa museolta
Max Cotton esittelee paikkoja ja kehottaa osallistumaan huutokauppaan comic relief. Eli BBC:n ohjelmaa. On siellä myös An interview with Gerald Scarfe.
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
Hanna
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 465
Vs: Lontoon sarjakuvaputiikit
«
Vastaus #18 :
06.01.2008, klo 00:57:27 »
Tuollainen
krääsäkauppa majaili Covent Gardenin pienellä sivukadulla Floral Streetillä. Kuva on vuodelta 2005 mutta
nettisivujen
perusteella toimii edelleenkin. Muistaakseni pikkuruinen ja täyteen ahdettu kauppa täynnä mitä mielenkiintoisinta (ja kallista) Tintti-roinaa
Mahtaneeko tuo topikissa aiemmin mainittu
Gosh!
olla vielä elossa? Entä
Forbidden Planet
? Helmikuussa olisi tiedossa viikon reissu kaupunkiin ja noi kyseiset kaupat vaikuttavat houkuttelevilta.
tallennettu
Klik klik -->
Sarjisblogini
W
sarjakuvaduunari
Avustava toimittaja
Poissa
Viestejä: 614
Vs: Lontoon sarjakuvaputiikit
«
Vastaus #19 :
06.01.2008, klo 01:08:31 »
Kesällä tuli koluttua kirjakauppoja Lontoossa.
Gosh on pystyssä vaikka en sieltä paljoa löytänyt. Oli valikoimat vähäset ainakin käännetyn englanninkielisten sarjakuvien kohdalla, mitä periaatteessa hain.
Kirjakaupoissa oli pääsääntöisesti paremmat sarjakuvavalikoimat.
Eli kannattaa järjestelmälliesti kaluta Charing Crossin kadun kaupat missä myös tuo Orbital kauppa sijaitsee (hyvä jenkki/kanada vaihtoentohylly kaupassa vaikka supersankarisarjakuvaan keskittyy.
Forbidden Planetteja en ole itse vielä löytänyt! Kolme viimeisintä Lontoon reissua siis on ollut aikaa löytää ja kartan kanssa vielä metsästänyt. Ei periaatteessa haittaa kumminkin kauhea krääsäkauppa.
«
Viimeksi muokattu: 07.01.2008, klo 19:01:03 kirjoittanut W
»
tallennettu
www.sarjakuvafestivaalit.fi
www.sarjakukuvaseura.fi
Ossi Hiekkala
Archipictor
Galleriataiteilija
Poissa
Viestejä: 1 603
archipictor.com
Vs: Lontoon sarjakuvaputiikit
«
Vastaus #20 :
06.01.2008, klo 11:20:48 »
Lainaus käyttäjältä: W - 06.01.2008, klo 01:08:31
Forbidden Planetteja en ole itse vielä löytänyt! Kolme viimeisintä Lontoon reissua siis on ollut aikaa löytää ja kartan kanssa vielä metsästänyt. Ei periaatteessa haittaa kumminkin kauhea krääsäkauppa.
Eipä tuota kaikkein isointa kauppaa ollut lainkaan vaikea löytää jos vaikkapa Charing Crossin itsensä löytää. Ja krääsää siellä on mutta alakerrassa on ainakin mielestäni vähintäänkin tyydyttävä kattaus sarjakuvaa.
tallennettu
Kuvittaja Ossi Hiekkalan portfolio
Lönkka
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 604
Babtized in ignorance and chloroform
Vs: Lontoon sarjakuvaputiikit
«
Vastaus #21 :
06.01.2008, klo 16:22:28 »
Lainaus käyttäjältä: Hanna - 06.01.2008, klo 00:57:27
Mahtaneeko tuo topikissa aiemmin mainittu
Gosh!
olla vielä elossa? Entä
Forbidden Planet
? Helmikuussa olisi tiedossa viikon reissu kaupunkiin ja noi kyseiset kaupat vaikuttavat houkuttelevilta.
Tuskinpa minnekään kadonneet. FB on vaan mielestäni sangen heikko esitys -valikoima on huono ja tavara niin sekaisin kuin olla vaan voi.
Oma suositukseni on mennä Camdeniin Mega City Comicsiin joka ainakin 90-luvulla oli eriomaisen hyvä kauppa.
www.megacitycomics.co.uk/
Fantastic Store oli myös aikoinaan hyvä mesta ja lisäbonuksia tuli Fantastic Four -tekstityypillä tehdystä liikkeen logosta. Liike taitaa tosin olla muuttanut ainakin tämän keskustelun mukaan:
http://forums.comicbookresources.com/showthread.php?t=57573
Keskustelussa mainitaan myös Comics Mart eli myyntifestarit. Kerran satuin olemaan mestoilla samaan aikaan ja olipa eriomaisen hieno happeningi. tavaroitaan oli myymässä valtava määrä maaseudun liikkeitä ja niillä oli erinomaisen hyvät valikoimat tavaraa. Valitettavasti päästiin paikoille viime hetkellä ja paniikki iski kun myyjät alkoivat pistää paikkoja nippuun jo yli tunti ennen sulkemisaikaa jolloin ei oltu ehditty käydä läpi kuin osa pöydistä.
Tapahtuman sivusto löytyy netistä ja sen mukaan seuraava on 3.2.2008. Tapahtumapaikkana Royal National Hotel (Bedford Way, London WC1)
http://www.beerlines.com/comicmart2/Welcome/welcome.html
tallennettu
Hanna
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 1 465
Vs: Lontoon sarjakuvaputiikit
«
Vastaus #22 :
28.02.2008, klo 23:34:51 »
Viikko sitten Lontoon reissulla kävin ainoastaan
Gosh!issa
, mutta herranjestas mikä paikka! Olisin onnistunut helposti upottamaan koko matkakassani ja ylikin tuonne. Hemmetisti mielenkiintoisia ja minulle täysin tuntemattomia sarjiksia, ja iso alehylly josta lähti tavaraa 1-3 punnalla. Indie-sarjisten määrä oli kiitettävä, hieman pelkäsin että jäisivät trikoosankareiden varjoon mutta ei. Etenkin alakerrasta löytyi tuota vaihtoehtoisempaa tavaraa ja mieltä lämmittivät mm. Kaisa Lekan I Am Not These Feet, Little Fish Big Fish ja On the Outside Looking In. Fiksu veto tehdä sarjiksensa suoraan englanniksi, potentiaalinen asiakaskunta kasvaa eksponentiallisesti. Onnistuin lähes zeniläisen tyynesti välttämään kaikki kiusaukset ja ostin vain 2 alesarjista, joista toinen oli minulle ennen tuntematon Ralf Königin homokoirapariskunnasta kertova Roy & Al.
Tuollainen kutkuttavan mainio työmaa-aita muuten tuli vastaan Hyden Parkin lähistöllä, sitä joutui tutkailemaan oikein pidemmän tovin:
http://gamma.nic.fi/~ilmonen/lontoo-aita-2.jpg
http://gamma.nic.fi/~ilmonen/lontoo-aita-1.jpg
Vielä vinkki kaikille Korkkari-harrastajille. Kannattaa _ehdottomasti_ käydä (mikäli ette ole jo käyneetkin) Imperial War Museumissa, metrolla Bakerloo-linjaa (ruskea) etelään ja pois tokavikalla pysäkillä Lambeth Northissa, josta on lyhyt kävely museolle. U-P-E-A paikka
Siellä on kaikki mitä on Korkkarissakin: oikeat Spitfiret, Focke Wulffit, jenkkijeepit, kaiki varusteet ja työtarpeet, SS:n ja Afrika Korpsin univormut, siis ihan kaikki. Olo oli lähes epätodellinen, tuntui kuin olisin joutunut keskelle miljoonan voltin tarinoita. Ja mikä hämmästyttävintä, koko lysti oli täysin ilmaista.
tallennettu
Klik klik -->
Sarjisblogini
Janne
Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 687
Hornan kekäleet!
Vs: Re: Lontoon sarjakuvaputiikit
«
Vastaus #23 :
19.04.2010, klo 22:22:28 »
Lainaus käyttäjältä: Timo Ronkainen - 28.06.2006, klo 22:30:01
Book&Comic Exchange
Runsasvalikoimainen divari. Sarjakuvia ja musiikkilehtiä. Punnalla löytyi Stan Leen elämäkerta. Siihen hintaan kyllä, jep! Notkuvat hyllyt. Täältä lähti mukaan 16 punnalla kaksi painavaa kassillista kirjoja ja sarjakuvia. Alakerrassa olisi ollut 10 pencellä vaikka mitä. Vanhoja sanomalehtipaperille painettuja 200AD-lehtiä isot pinot. Pulp-pokkareita, kirjoja... 10 pencellä myös Ankardoja muutama kappale. Tosin ne oli jo suomennettuja.
Jonkin sortin ketjuliike. Samaan ketjuun kuului mm. vieressä ollut Retroman - vanhoja vaatteita ja Music Exchange (levyjä).
14 Pempridge Road.
Nottinghill Gaten aseman lähellä. Ei kauhean kaukana Portobellosta.
Kesällä olisi reissu Londoniumiin (jos koneet lentävät...) ja jo nyt matkasuunnitelmat käyvät kuumina. Tavoite olisi saada mukaan mahdollisimman paljon vanhoja commando-lehtiä. Yhden paikan ehdin kyseisen pikavisiitin aikana koluta. Olisiko se paikka tuo Timon taannoin mainostama putiikki vai kenties joku muu?
tallennettu
"Tex-tieteen yli-morisco"
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 791
"Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Re: Lontoon sarjakuvaputiikit
«
Vastaus #24 :
19.04.2010, klo 22:59:16 »
Lainaus käyttäjältä: Janne - 19.04.2010, klo 22:22:28
Tavoite olisi saada mukaan mahdollisimman paljon vanhoja commando-lehtiä. .... Olisiko se paikka tuo Timon taannoin mainostama putiikki vai kenties joku muu?
Oih, osaisinpa sanoa. Ehkä sopiva vois olla tuo Orbital tai sitten just tämä Book&Comic Exchange. Ainakin jälkimmäisen alakerrassa oli hillitön määrä kaikkea 200AD-tä ja semmosta seikkailukamaa, kenties myös justiinsa Commandoja.
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
http://suttuvihko.vuodatus.net/
Lönkka
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 3 604
Babtized in ignorance and chloroform
Vs: Lontoon sarjakuvaputiikit
«
Vastaus #25 :
19.04.2010, klo 23:43:52 »
Ainakin aikoinaan (20 vuotta sitten tms) noita Exchangeja oli useita. Ja vastaavasti kaiketi saman ketjun levyliikkeitä.
Toimitus suosittelee ajoittamaan Londoniumin visiitin siten että paikallinen sarjakuvamyyntipäivä osuu kohdilleen sillä mestoille tulee läjäpäin myyjiä pitkin Essexiä tms maaseutua:
www.comicmart.co.uk
Tarjonta on ihan toista luokkaa kuin Lontoon liikkeissä ja kaikki saman katon alla.
tallennettu
Janne
Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
Valvoja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 4 687
Hornan kekäleet!
Vs: Re: Lontoon sarjakuvaputiikit
«
Vastaus #26 :
04.07.2010, klo 19:36:46 »
Lainaus käyttäjältä: Timo Ronkainen - 28.06.2006, klo 22:30:01
Book&Comic Exchange
Runsasvalikoimainen divari. Sarjakuvia ja musiikkilehtiä. Punnalla löytyi Stan Leen elämäkerta. Siihen hintaan kyllä, jep! Notkuvat hyllyt. Täältä lähti mukaan 16 punnalla kaksi painavaa kassillista kirjoja ja sarjakuvia. Alakerrassa olisi ollut 10 pencellä vaikka mitä. Vanhoja sanomalehtipaperille painettuja 200AD-lehtiä isot pinot. Pulp-pokkareita, kirjoja... 10 pencellä myös Ankardoja muutama kappale. Tosin ne oli jo suomennettuja.
Jonkin sortin ketjuliike. Samaan ketjuun kuului mm. vieressä ollut Retroman - vanhoja vaatteita ja Music Exchange (levyjä).
14 Pempridge Road.
Nottinghill Gaten aseman lähellä. Ei kauhean kaukana Portobellosta.
Tuli visiteerattua tuossa liikkeessä. Toivottua saalista sieltä ei vastaan tullut. Eli himoitsemiani commandoja siellä ei ollut ainuttakaan. Mihin kummaan lontoolaiset commandonsa kantavat? Liikkeen alakerta herätti toivon hienoista löydöistä, mutta supersankaritarjontaa siellä oli ja jotenkin koko pulju alkoi vaikuttaa rotansyömältä. Aika ja toivo alkoivat loppua, mutta viimeisen silmäyksen aikana yläkerrasta kuitenkin löytyi hieno Voyage to the Bottom of the Sea Annual vuodelta 1966. Siinä oli vain yksi sarjakuva ja runsaasti kaikenlaista muuta juttua, mm. aiheeseen liittyvä hauska lautapeli. Mutta se sarjakuva oli koko neljän euron arvoinen sillä kuvituksesta vastasivat parivaljakko Giovanni Ticci ja Alberto Giolitti, joiden molempien töihin olen viime aikoina yrittänyt syventyä. Mukaan tuli vielä englanninkielinen Tintti-integraali, jota selailee oikein mielellään. Neuvoksi siis siellä liikkeessä vieraileville, että kannattaa varata mukaan aikaa ja kärsivällisyyttä, niin mukavia löytöjä voi tulla vastaan.
tallennettu
"Tex-tieteen yli-morisco"
Sivuja:
1
[
2
] |
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines