Tavoita sarjakuvaharrastajat kotimaassa! Tutustu
Kvaak.fi
:n
mediatietoihin
.
Arvostelut:
Mungerot - Saturnuslaiset hyökkäävät!
(31.01.2012 klo 12:02:16)
Tervetuloa,
Vieras
. Ole hyvä ja
kirjaudu
tai
rekisteröidy
.
Jäikö
aktivointi sähköposti
saamatta?
11.02.2012, klo 23:03:47
1 tunti
1 päivä
1 viikko
1 kuukausi
Ikuisesti
Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:
Tarkempi haku
346684
viestiä
8433
aihetta kirjoittanut
5927
jäsentä. Uusin jäsen:
gymhammer
Lue lisää
pikkuilmoituksesta
.
Etusivu
|
Ohjeet
|
Haku
|
Jäsenet
|
Galleria
|
Ylläpito ja toimitus
|
Kirjaudu
|
Rekisteröidy
Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
Aku Ankka ja kumppanit
Aku Ankka -sarjakuvalehti
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
« edellinen
seuraava »
Sivuja:
1
[
2
]
3
4
5
6
7
...
51
|
Siirry alas
Tulostusversio
Kirjoittaja
Aihe: Aku Ankka -sarjakuvalehti (Luettu 41556 kertaa)
Dennis
Jäsen
Poissa
Viestejä: 1 212
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #15 :
19.09.2008, klo 14:42:18 »
Teillä on kova työ saada AA loppumaan sen verran sillä on muita lukijoita ja AA:n vastainen kamppanjakin saa iso, että se vaikuttaa muihin.
tallennettu
echramath
Oberschtroumpfbannführer
Avustava toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 2 238
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #16 :
19.09.2008, klo 14:54:45 »
Lainaus käyttäjältä: Dennis - 19.09.2008, klo 14:42:18
Teillä on kova työ saada AA loppumaan sen verran sillä on muita lukijoita ja AA:n vastainen kamppanjakin saa iso, että se vaikuttaa muihin.
En minä Aku Ankkaa halua lopettaa - toisin kuin vaikkapa Seitsemän Päivää -lehden ja sen tallikaverit, joiden jakaminen postinkantajana suorastaan laittoi vihaksi, mutta kieltämättä sen ylivoima nimenomaan aikuisväestön itselleen tilaamana sarjakuvalehtenä on murheellista nähtävää.
tallennettu
I've got 99 problems, but luftballons ain't one. //
comixblag
Crazyduck-97
Hullu
Uusi jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 26
Aku Ankka
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #17 :
19.09.2008, klo 15:47:29 »
Lainaus käyttäjältä: Lurker - 29.08.2008, klo 13:37:06
Joku vaikutus on varmaan myös digest-koolla. Se on kätevämpi ja jämäkämpi, mukavaa luettavaa auton takapenkillä tai sängyssä ennen nukkumaan menoa.
Mutta hei, Aku Ankka on Suomessa nyt suositumpi kuin koskaan. Joten vähemmistöön tässä kuulutaan.
Aku Ankka ei tosiaankaan ole samanlainen kuin esim. -70 luvulla tai -80 luvun alussa. Roope-Setä lehti sen sijaan on, juuri niinkuin sanoit paljon kätevämpi ja parempi.Roope-Sedässä on enemmän sivuja, halvempi (eihän se nyt niin halpa ole mutta silti jotenkin se on parempi...) ja käytännöllisempi.
tallennettu
Koninkaulus
Jäsen
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 253
"Atte kumiorava, varo imuketta!"
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #18 :
24.09.2008, klo 17:12:56 »
Kyllähän Akkari on huonontunut selvästi.
Heikkoa:
- Liian vähän Mikkiä!
- Liikaa hollantilaisia tarinoita
- Liikaa uusinta-Barksia
- Egmontin ankkatarinat ovat heikentyneet
- Jotain Pepiä ynnä muuta pikkulapsille suunnattua turhuutta
Miksi kuitenkaan en lopeta tilausta:
- En maksa itse
- Keräilijän luonne
- Muutamia huipputekijöitä: Noel Van Horn, William Van Horn, Ferioli, Rota, Erickson. Kenties Scarpan tarinoitakin on vielä tulossa?
- Silloin tällöin hyviä tarinoita myös muilta tekijöiltä
- Jos ei tilaa, ei voi tilata Ekstraa. Se ei olisi muuten suuri menetys, mutta teemanumerot kiinnostavat.
Ja kyllä: Akkari oli huimasti parempi julkaisu, kun olin pienempi! Johtuu jo ihan siitäkin, että silloin lehti sisälsi vielä kunnolla Mikkiä.
EDIT: Tämänpäiväinen Akkari on hyvä esimerkki lehden nykytasosta. Suomalaisten käsikirjoittamat tarinat tylsiä, vaisuja ja huonosti piirrettyjä ja Rotan kauniisti piirtämän jatkosarjan pilasi Halasin heikko käsikirjoitus. Lehden parhaat tarinat olivat Karpin ja Taliaferron yksisivuiset.
«
Viimeksi muokattu: 24.09.2008, klo 17:29:08 kirjoittanut Koninkaulus
»
tallennettu
Topolino & Orazio Cavezza
Antti Peltola
Jäsen
Poissa
Viestejä: 1 556
Vol. 2
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #19 :
13.10.2009, klo 20:35:57 »
Aku Ankassa vuonna 2010:
1/2010: Kultaa ja kalavelkoja (Carl Barks), 52-sivuinen numero
6/2010: Olympiaerikoisnumero
8/2010: Kalevala-erikoisnumero ja liitteenä Ankka-Kalevala -juliste
11/2010: 16-sivuinen dekkaripähkinäliite
13/2010: Akun auto -erikoisnumero, liitteenä Ankkalinnan autotarrat
17-19/2010: Temppeliherrojen kätketty kruunu (Don Rosa)
21/2010: Mummo Ankka mestarietsivänä
25/2010: 24-sivuinen Taskari 40 vuotta -sarjakuvaliite
27-29/2010: 3-osainen Mikki-jatkotarina (Floyd Gottfredson)
30/2010: EM-yleisurheiluspesiaali
32/2010: Lukujärjestysliite (Vicar)
37/2010: 16-sivuinen Pluto-sarjakuvaliite
41/2010: 24-sivuinen Aku Ankka - Tiede-lehti -yhteistyöliite
45/2010: Carl Barks ja Don Rosa -erikoisnumero
46/2010: 16-sivuinen Aku Ankka juniori -liite, sarjakuvaa ja puuhatehtäviä
48/2010: Liitteenä pakettikortit (Don Rosa)
tallennettu
Sarjakuvalistauksia:
http://www.perunamaa.net/sarjakuvat/
Mikke75
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 4
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #20 :
02.11.2009, klo 21:49:06 »
Auttakaapa miesta maessa: eilen tuli mieleen eras Mikki ja Hessu -jatkis,
joka muistaakseni julkaistu Aku Ankassa v. 1977. Tarinasta muistan hamarasti etta jotkut rosvot piilottelivat jossain huvipuistossa. Jossain vaiheessa Mikki ja Hessu joutuivat kovaan kyytiin maailmanpyorassa, jota joku roisto ohjaili tms.
Sitten siina oli jokin lemmentunnelin tapainen minne Mikki meni tutkimaan ja loysi jonkin nauhurin leinonapatsaan takaa (leijona siis muka karjui mutta aani siis tuli nauhurista). Jossain vaiheessa Mikki taisi pistaa rahaa kellumaan tunnelin veteen, josta poliisit sitten tiesivat niita seurata.
Olen Akun keraillyt jo monta vuotta ja tamakin tarina kotoa loytyy mutta koska olen talla hetkella ulkomailla, en voi tuota etsia ja tarkistaa. Auttakaapa niin saan taas rauhan... eli tarinan nimi ja milloin julkaistu?
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 25 268
Smile!
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #21 :
02.11.2009, klo 22:12:07 »
http://coa.inducks.org/issue2.php?c=fi&c1=AA1977
Tuolta voi hakea.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Mikke75
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 4
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #22 :
02.11.2009, klo 22:26:20 »
Lainaus käyttäjältä: Joe - 02.11.2009, klo 22:12:07
http://coa.inducks.org/issue2.php?c=fi&c1=AA1977
Tuolta voi hakea.
Kiitoksia! Johan loytyi, eli kyseessahan oli tarina "Ryostetyt taiteilijat", AA 21-23/77.
tallennettu
Mikke75
Uusi jäsen
Poissa
Viestejä: 4
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #23 :
03.11.2009, klo 05:43:04 »
Lainaus käyttäjältä: Lurker - 29.08.2008, klo 13:05:51
Aku Ankka on tätä nykyään kyllä niin tylsä lehti, että meidän taloudessa lehden tilaus tiltataan ja tilataan tilalle pirteämpi ja hauskempi Roope-Setä. Edellinen sisältää nykyään vain lyhyitä hassutuksia, Roope-Sedässä on sentään joskus pidempiäkin seikkailuja, ja jopa sitä huumoria. Ja Mikki Hiirtä.
What ever happened to Donald Duck?
Mitä tapahtui Aku Ankalle? Missä ovat kolmiosaiset jännittävät seikkailutarinat tyyliin jatkuu ensi numerossa...
Pitaapa tahan keskusteluun tuoda oma nakokulmani. Olen vuosikertaa 1975 ja Aku Ankka tuli meidan perheeseen nimellani v. 1977 lahtien aina vuoteen 1994 asti. sen jalkeen ei enaa ollut aikaa lukea Akua mutta suurin syy tilauksen peruuttamiseen oli tarinoiden latteus ja mielestani lahes luokaton piirrosjalki. Muutos alkoi mielestani heti 90-luvun alusta. Henk.koht en pitanyt siita kun Mikin ja Hessun kasvot varjattiin ruskeiksi...
Olen Aku Ankan vanhempia vuosikertoja keraillyt jo parisenkymmenta vuotta. Itse olen aina tykannyt Akusta, niin 50-luvun tarinoista aina 80-luvun tuotoksiinkin.
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 25 268
Smile!
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #24 :
03.11.2009, klo 08:21:20 »
Vuoden 1990 alusta tuli todellakin muutos. Vuoden ekassa numerossa julkaistiin ensimmäinen suomennettu Don Rosan sarja. Myös William van Horn tuli samaan aikaan mukaan.
Moni on siis varmaan päinvastaista mieltä kanssasi. Mutta kuten täällä on ennenkin todettu, parhaita Akuja ovat aina ne, mitä luettiin omassa lapsuudessa.
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Samone
Jäsen
Poissa
Viestejä: 1 354
Muumipappa
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #25 :
03.11.2009, klo 09:06:37 »
Meillä lapset tykkäävät lehdestä. Minäkin luen tuota ihan mielelläni. Minusta jopa taso on taas hiljalleen parantunut. Viime numerosta alkanut jatkosarja vaikuttaa piristävältä poikkeukselta. Ehkäpä näistä tekijöistä kuullaan vielä.
tallennettu
Lurker
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 9 514
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #26 :
03.11.2009, klo 09:10:47 »
Viitaten aikaisempaan viestiini, heti kun tilasin kotiin Roope-Sedän, sen taso laski - välillä ihan romahdusmaisesti. Missä Casty? Missä Mottura? Nyt jos vaihdan takaisin Akkariin, niin käy tietenkin samoin kuin vaihtaessa jonoa marketissa... heti tökkii.
tallennettu
https://www.facebook.com/ylefan
Dennis
Jäsen
Poissa
Viestejä: 1 212
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #27 :
04.11.2009, klo 01:06:03 »
Pakko on myös nyt liittyä kuoroon, taso on viime aikoina ollut pahassa laskussa. Liekö syy että vanhat mestarit ovat luonnolisista syistä poistuneet tai sitten lopettaneet ja uusista ei ole tullut esiin haastajia?
tallennettu
Jukka Laine
Maestro
Ylläpitäjä
Paikalla
Sukupuoli:
Viestejä: 25 268
Smile!
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #28 :
24.11.2009, klo 17:46:23 »
Viime aikoina on tosiaan tullut näitä seikkailuja niissä maissa, joissa Egmont-ankkaa julkaistaan. Viimeksi oltiin läntisissä naapurimaissa. Yleisön kosiskelua?
tallennettu
"I, Jukka, will tell you what you wish to know" -rigeliläinen mutantti, Thor # 218, Dec. 1973-
Timo Ronkainen
professionaali amatööri
Toimittaja
Poissa
Sukupuoli:
Viestejä: 12 451
"Onko tämä majakka vai ankkatarha?"
Vs: Aku Ankka -sarjakuvalehti
«
Vastaus #29 :
24.11.2009, klo 19:40:00 »
Lainaus käyttäjältä: Joe - 24.11.2009, klo 17:46:23
Yleisön kosiskelua?
Eiköhän vaan. Kvaakin keskusteluissakin on todettu, että muissa maissa Ankan levikki laskee nopeasti. Yrittävät tehdä jotain.
Timo
tallennettu
Amerikkalainen sanakirjamääritelmä 1950-luvulta.
Sivuja:
1
[
2
]
3
4
5
6
7
...
51
|
Siirry ylös
Tulostusversio
« edellinen
seuraava »
Siirry:
Ole hyvä ja valitse kohde:
-----------------------------
Kvaak.fi
-----------------------------
=> Palaute & uudistukset
=> Ajankohtaista
-----------------------------
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut
-----------------------------
=> Kotimaiset sarjakuvat ja tekijät
=> Eurooppalaiset sarjakuvat
=> Toimintasankarit
=> Lännensarjat
=> Aku Ankka ja kumppanit
=> Manga ja anime
=> Alternative ja omakustanteet
=> Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
=> Netti- ja mobiilisarjakuvat
=> Sarjakuvien ostaminen ja keräily
=> Sarjakuvailmaisu, sarjakuvan estetiikka ja historia
=> Kritiikki ja sarjakuva mediassa
=> Muut sarjakuva-aiheet
=> Sarjakuvaelokuvat, -TV-sarjat ja animaatiot
-----------------------------
Sarjakuvantekijöiden keskustelut
-----------------------------
=> Välineet ja oppaat
=> Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
=> Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen
=> Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot
=> Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu
-----------------------------
Sarjakuvamarkkinat
-----------------------------
=> Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus
=> Haetaan ja tarjotaan ammattitaitoa
=> Pienlehdet
=> Divari: Myydään ja ostetaan
Powered by SMF 1.1.16
|
SMF © 2006-2007, Simple Machines