![]() |
Hanneriina Moisseinen (kuva: Vesa Kataisto) |
![]() |
Sarjakuvakilpailun voittajan Hanneriina Moisseisen sarjakuvaa. (Kuva STT) |
Ruotsalainen Malin Biller sijoittui toiseksi sekä pitkien kertomusten että sarjakuvastrippien sarjassa.
Kolmanneksi sarjakuvanovellien sarjassa sijoittui helsinkiläinen Anne Muhonen taitavasti rakennetulla yksinäisyyskuvauksellaan Suukkoja, Hilma.
Sarjakuvastrippien sarjan voittivat Radek Karkulowski ja Markus Mäkelä sarjakuvallaan Odotusaikamiehet. Toiseksi tuli Malin Billerin Billerstrips ja kolmanneksi helsinkiläisen Pertti Jarlan Karl-Barks-Stadt.
Porkolan jäähyväiset
Kemin sarjakuvakilpailu järjestettiin 25. kerran. Festivaalijohtaja Heikki Porkola on alusta asti ollut mukana. Nyt hän siirtyi eläkkeelle. Porkola jätti lyhyet jäähyväiset, eikä pitänyt uhkailemaansa parin tunnin hyvästijättöpuhetta. Taustaprojisoitu Jope Pitkäsen piirros toimitti puheen virkaa. Porkola hurrattiin eläkkeelle kolminkertaisin eläkehuudoin Lempi Grand Slam kainalossaan.
![]() |
Heikki Porkola siirtyi eläkkeelle (kuva: Vesa Kataisto). |
Lempi Grand Prixin sai sarjakuvapiirtäjä Ville Ranta. Hänet muistetaan Kaltio-kohusta, mutta myös isolle ranskalaiskustantamolle Lewis Trondheimin kanssa yhteistyössä tehdystä sarjakuva-albumistaan.
Lehti-Lempi ojennettiin sarjakuvan yleismies Vesa Kataistolle. Hän on sarjakuvan historian ja nykytilan monipuolinen tuntija, Sarjainfon päätoimittaja ja kirjoittaa kritiikkejä ja artikkeleita moniin lehtiin.
Sarjakuvantekijöiden Vuoden sarjakuvateko jättisiveltimineen myönnettiin Helsingin kaupungin taidemuseolle tennispalatsissa pidetystä manga-näyttelystä.
![]() |
Päätuomarit Kirsi Kinnunen ja Kati Kovács, Moisseinen, Malin Biller ja Anne Muhonen |
Lähteet: STT ja Kaleva/Jouni Knihtilä
Lisää: http://www.kemi.fi/sarjis/
Tekstissä esitettyjen kuvien, tuotemerkkien ja hahmojen tekijänoikeudet kuuluvat haltijoilleen. Itse tekstin tekijänoikeudet ja -vastuut kuuluvat kirjoittajalle. Tekstiä lainatessa pyydämme ilmoittamaan vähintään kirjoittajan ja palvelun nimen, online-lainauksissa myös linkin palveluun tai suoraan tähän tekstiin.
Hannu Esko kommentoi 22.05.2006 klo 13:23:30 seuraavaa: |
Hyvät oli bileet ja kotimatkastakin selvittiin henkissä! |
Kati K. kommentoi 26.05.2006 klo 00:33:27 seuraavaa: |
Niin...ja "unohdin" varastaa sen Hannu Eskon taulun seinalta (itse oli kehoittanut). Ihanat kekkerit; Lordin lisaksi illat olivat taynna muitakin elukoita. |
Kati K. kommentoi 26.05.2006 klo 00:34:54 seuraavaa: |
Smack vaan kaikille ja onnea voittajille! |